ЗАСЕДАЛА СКУПШТИНА ВОЈВОДИНЕ Изборна правила усклађена са законом
Скупштина Војводине усвојила је већином гласова измене покрајинских изборних правила на јучерашњој седници, пред коју је Дмитар Станишић из СНС-а новинарима појаснио да се ради о техничком услаглашавању са републичким законима, те да је индиректно у питању спровођење међустраначког споразума о изборним условима из 2021. године.
Уједно, Станишић, који је председник посланичке групе, није желео да коментарише наводе да ће владајућа већина покренути процес распуштања покрајинског парламента, како би се избори на нивоу Војводине одржали у децембру, заједно са републичким и локалним изборима у појединим општинама и градовима.
- О таквим стварима ја сада тренутно не могу говорим, јер просто немам информације. Све оно што бих ја сада спекулисао било би у домену неког мог личног размишљања. Ја сам преседник посланичке групе и ми радимо и функционишемо по систему договора, анализе, доношења одлука као колективни орган. У том случају, било би неодговорно да ја, као појединац, износим став читаве посланичке групе, а да се пре тога нисмо договорили, нисмо о томе разговарали – изјавио је Станишић.
Зобеница: Избори ће бити када дође време
Потпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница током расправе оценио је критике опозиције као „бесмислене", јер, како је рекао, у већинском систему СНС би имао 116 посланика, а СВМ преостала четири. По његовим речима, опозиционе странке које критикују измене изборних услова тражиле су такве измене на међустраначком дијалогу.
- Избори ће бити када дође време, о томе ће одлучити грађани Војводине преко својих представника у покријској скупштини. Ми смо парламентарна демократија – поручио је са скупштинске говорнице Зобеница.
Он измене одлуке о избору покрајинских посланика није желео да доведе у везу са изборима у децембру, већ је рекао да је тајминг ствар динамике доношења одлука у Скупштини АП Војводине. Иницијална каписла, по Станишићу, била је измена којом се пребацују овлашћења некадашњих радних тела на локалне изборне комисије.
- Нама је редован рок за изборе следеће године. Сада, да ли ће датум бити пре или касније, потпуно је свеједно, али просто имамо обавезу да то урадимо. Било би немогуће да спроведемо покрајинске изборе уколико покрајинском скупштинском одлуком не пренесемо овлашћења локалним изборним комисијама. У суштини ПИК не би могла на територији свих локалних самоуправа да стигне да организује изборе. Данас је то дошло на дневни ред, просто постоји ритам доношења одлука у Скупштини АП Војводине, одређује се на колегијуму, кад шта дође на дневни ред... Да ли је могло раније, могуће. Да ли је могло касније? Такође – одговорио је Станишић на новинарско питање.
Како је подсетио, смањен је и број потписа који су неопходни за предају листе на покрајинским изборима са 6.000 на 4.000, док је са 3.000 потписа број смањен на 2.000 што се тиче мањинских листа, а продужени су и рокови за приговор. Станишић је указао да ће изборни процес бити много транспарентнији, пошто се сва изборна акта и документи локланих комисија по усвајању у ПИК-у објављују на сајту ове институције.
Странке и групе грађана
Према речима Дмитра Станишића , одредбе којима се забрањује коалиција група грађана и политичких странка усклађене су са законима о избору народних посланика и о локалним изборима.
- Ако ћемо да се бавимо политичком традицији и праксом, морам да кажем да се од увођења вишестраначја на територији АП Војводине никад није десило да постоји коалиција групе грађана и одређене политичке странке. Дакле није забрањена било каква врста коалиције, осим групе грађана и политичких странака што до сада, понављам, никада није ни било – навео је Дмитар Станишић.
С друге стране, Ђурађ Јакшић из СРС, смтра да су изменама изборних правила задржана сва кључна решења и постулати изборног процеса у Покрајини: Војводина као једна изборна јединица, пропорционални систем и гласање за изборне листе.
По његовим речима, као што радикали нису до сада подржали ниједну одлуку Покрајинске владе и скупштине у овом сазиву, неће подржати ни одлуку о распуштању покрајинског парламента, мада у странци прижељкују и спремају се за покрајинске изборе.
У име посланичке групе НАДА (ПОКС и Нова ДСС) проф. др Горан Иванчевић казао је да ће гласати против свих предлога на дневном реду седнице.
- Први разлог што не можемо подржати одлуку о изменама изборних услова јесте што се то, по свим демократским стандардима, не ради у изборној години. Други разлог је што се залажемо за промену изборног система, односно да се уведе персонализован изборни систем. Да се не гласа за листу која је затворена, блокирана, већ да се гласа за личност – напоменуо је Иванчевић.
И др Бранислав Ристивојевић из Нове ДСС указао је да се „правила игре не мењају пред утакмицу". Додао и да је њихова коалиција против смањења броја потребних потписа за кандидовање листа.
Носилац листе
Говорећи о измени којом се омогућава да носилац листе не мора да живи и има пребивалиште на територији АП Војводине, док кандидати морају, Станишић је истакао да ни до сада није постајало такво ограничење.
- Само формализујемо нешто што реално у политичком животу АП Војводине постоји деценијама уназад. Од увођења вишестраначја имамо низ примера тога, тако да не видим ништа спорно у томе. Просто то је одлука коју смо донели на основу неких пређашњих искустава - закључио је Дмитар Станишић.
Да је ЛСВ учествовао у међустраначком дијалогу о изборним условима потврдио је и Саша Шућуровић из посланичке групе Војвођански фронт, али је и додао да су на крају усвојене само „козметичке промене" које неће утицати на изборну вољу бирача. Шућуровић се упитао да ли ће покрајинска скупштина бити распуштена јер није добро радила или то није чинила добро Покрајинска влада, или тај захтев стиже из Београда.
Покрајински посланици јуче су већином гласова усвојили свих осам тачака дневног реда, међу којима и Просторни план Царске баре, програм развоја високог школства и науке до 2030. године, вредан скоро 4,8 милијарди динара, те извештаје о пословању у прошлој години „Вода Војводине", „Војводина шума" и Завода за урбанизам Војводине.
С. Крстић