Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За рад са псима сертификовано 20 осуђеника из КПЗ у СМ

12.12.2018. 15:11 15:22
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: У Казнено-поправном заводу у Сремској Митровици данас је 20 осуђеника добило сертификате за завршену обуку за рад са псима у оквиру пројекта "Прихват за нови живот" намењеног ресоцијализацији осуђеника помоћу паса из азила.

У том затвору данас је поводом Међународног дана људских права обележена годишњица спровођења овог пројекта, који се реализује у сарадњи са локалном самоуправом Сремске Митровице, Мисијом ОЕБС у Србији и организацијом "Хелп".



Директор Управе за извршење кривичних санкција Дејан Царевић рекао је да је част да симболично обележи дан људских права припала Казнено-поправном заводу Сремска Митровица, који је пре тачно годину дана почео да спроводи програм ресоцијализације осуђених лица уз помоћ паса, који је потпуно нов за наш систем.



Он је указао да је овај казнено поправни завод отишао је и корак даље, па је први у Европи основао и азил за псе луталице будући да се у другим европским затворима пси доводе и враћају по завршеној обуци истог дана.



"На овај начин иде се у корак са модерним праксама, док је осуђеницима указано поверење и пружена шанса да брину о другом живом бићу и његовим потребама", навео је Царевић. 



Кроз стрпљив и стручан рад, а често и кроз потпуно нове пројекте, како је рекао, може да се оствари смисао казнених установа и успешна реинтеграција осуђених лица након одслужене казне.



Управник КПЗ Сремска Митровица Александар Алимпић указао је да као и код сваког програма ресоцијализације, па и код овог, на првом месту да се осудени, који прођу обуку, врате у друштво као бољи људи, са развијеном емпатијом, као хуманије особе које су научиле да помогну и збрину оне којима је уточиште потребно. 



"Са друге стране, на овај начин, помажемо локалној заједници да створи мирнију средину за своје грађане, јер се овим пројектом смањује број агресивних паса на улицама нашег града", навео је Алимпић који је недавно добио награду ОЕБС-а "Лицност године" за 2018, између осталог због програма ресоцијализације осуђених лица путем обуке паса.



Овај пројекат решава више проблема, јер се збрињавају се пси луталице, осуђеници добијају пријатеља, као и сертификат који ће им помоћи да се лакше запосле. 



"Због свега наведеног смо јединствени на свету", рекао је Алимпић.



Он је напоменуо да је поносан што ће овај пројекат почети да се примењује и у Васпитно поправномн дому у Крушевцу, као и у КПЗ за малолетнике у Ваљеву, јер, како је истакао, управо код малолетника овакви пројекти, дугороцно гледано, дају најбоље резултате. 



Шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио уверен је да ће овај пројекат наставити да се развија и унапређује и да ће бити инспирација за друге сличне институције.



Он сматра да нема бољег начина за ресоцијализацију осуђеника од обуке паса.



"Воља Министарства правде да реформише и унапреди затворски систем је за похвалу и даје наду да ће овакве иницијативе обогатити понуду и у другим казнено поправним заводим и истовремено бити од користи за локалну заједницу", навео је Орицио.



Један од сертификованих осуђеника Б.С. рекао је новинарима да пре обуке није знао много о псима и да је био само љубитељ паса.



"Држао сам псе у кући као и сви други, али након овог програма, моје знање и псима се проширило. Научили смо да их дресирамо и моћи ћемо да дајемо људима савете", навео је он.



Додао је да мисли да је овај програм веома користан. 



"Док сам похађао обуку буквално сам заборавио да сам у затвору и запослићу се сигурно у тој струци. Овај програм је користан и за псе са којима смо радили јер ће лакше доћи до власника, а користан је и за будуће власнике јер ће добити пса који је спреман за поводац и за котакт са децом", рекао је Б.С..



У оквиру обележавања Међуанродног дана људских права, у хотелу "Срем", који послује у оквиру Завода, приказан је документарни филм невладине организације из Београда „Центар за рехабилитацију имагинацојом" која је, као учесник пројекта, снимила филм о рехабилитацији осуђеника кроз интеракцију са псима из азила.



Казнено-поправни завод у Митровици је један од три у Европи који спроводи пројекат ресоцијализације осуђеника помоћу паса, који се после удомљавају. 



Овај пројекат се спроводи у Шкотској и Шпанији, али је затвор у Митровици једини на свету који има прихватилиште за напуштене псе, односно азил у склопу затвора.



У азилу се тренутно налази око 300 паса.



Процес ресоцијализације се односи и на псе и на осуђенике, тако да ће пси одређени период боравити у азилу, све док не буду удомљени или враћени на улицу.

Пише:
Пошаљите коментар
Шта показује истраживање о профилу осуђеника у КПЗ Сремска Митровица

Шта показује истраживање о профилу осуђеника у КПЗ Сремска Митровица

03.10.2017. 09:41 09:47
Изложба пољопривредне маханизације у КПЗ Сремска Митровица

Изложба пољопривредне маханизације у КПЗ Сремска Митровица

02.09.2017. 16:46 16:51
КПЗ Сремска Митровица: Изложба пољопривредне механизације

КПЗ Сремска Митровица: Изложба пољопривредне механизације

02.09.2017. 14:11 14:16