overcast clouds
9°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: За Србију неприхватљиво да Косово буде чланица УН

08.10.2022. 10:34 16:15
Пише:
Фото: Танјуг/Владимир Спорчић

БЕОГРАД: Председник Александар Вучић изјавио је данас, не износећи детаље, да је суштина предлога Немачке и Француске о КиМ да Србија допусти улазак тзв. Косова у све међународне организације, и Уједињене нације, а да би Србија за то, иако није прецизирано, добила бржи улазак у Европску унију, и вероватно економске значајне користи, те поручио да је за Србију неприхватљиво да Косово буде члан УН.

Вучић је рекао да је на столу предлог Немачке и Француске, о којем мора да се разговара и размишља, јер се не може “бацити кроз прозор” предлог две најмоћније земље, што је неодговорно и неозиљно.

“А, да ли можемо да то прихватимо, нисам сигуран”, рекао је Вучић и додао да Србија има своје црвене линије, за које није сигуран да ће се некоме допасти.

Указао је да позиција Србије постаје све компликованија зато што ће, како је тачно и предвидео пре осам месеци, западне земље покушавати да, како они мисле, реше проблем КиМ, уласком Косова у УН, јер, каже, мисле да тако решавју унутаревропски проблем, али и без сумње, зато што на тај начин одузимају аргумент из руке Путина и Русије, који могу да се позивају, као што и чине, на тај случај.

Поновио је и да није разумео шта значи деманти из ЕУ, када је рекао да се мења архитектура преговора, после разговора са Лајчаком и саветницима председника Француске и канцелара Немачке.


„Не постоји воља у руководству Србије за признање Косова“

Александар Вучић изјавио је данас да је након данашњег разговора са премијерком Аном Брнабић да не постоји воља ни српском руководству за прихватањем независности Косова и чланству Косова у УН.

"О свему другом можемо да разговарамо иако ће увек бити теме које ће измишљати само да бисмо се бавили оним што њима одговара, само да никад ништа не буде у складу са међународним правом чак ни у склду са актима које смо уз подршку ЕУ заједнички донели", рекао је Вучић.

Истакао је да ће држава наставити да пружа економску, социјалну, хуманитарну и сваку другу подршку нашем народу на КиМ и да ће она кроз следећи буџет Србије бити још већа него до сада.


“У два колосека ће се ићи, а један колосек који не мења архитектуру разговора се односи на све могуће албанске захтеве, јер они диктирају теме”, рекао је Вучић.

Поручио је да је највећа грешка Србије, поред питања упућеног Међународном суду правде, била та што је прихваћено да ЕУ почне да руководи процесом решавања коначног статуса КиМ.

Од тада, без обзира на Бриселски споразум, нисмо на озбиљаан начин успели да на озбиљан начин поставимо тему Заједнице српских општина, указао је Вучић.


„Србија неће бити изолована“

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас онима који кажу да Србији прети судбина Белорусије, да Србија неће бити изолована.

“Србија неће дозволити самоизолацију и зато свакодневно слушам и Ану Брнабић и Николу Селаковића и Марка Ђурића и све друге. Ми то себи не можемо да допустимо и нећемо себи да допустимо и нисмо близу тога, тако да увек ћемо предузимати мере да бисмо тако нешо спречили”, рекао је Вучић одговарајући на питања новинара у Палати Србија.

Он је рекао да ова власт за разлику од оних који крикују има принципе и сматра да је морал важан у политици.

“О каквом моралу да вам говоре они који су мене оптуживали у марту и фебрару да ћу 3. априла да уведем санкције Русији, а они неће, а кад су се завршили избори, они су 3. априла потрчали у амбасаде и говоре како треба увести санкције Русији”, рекао је Вучић.

„Проблем да ли Косово може да буде независно“

Александар Вучић истакао је да није проблем да ли би север Косова и Метохије требало да буде део косовског друштва, већ да проблем представља да ли Косово може да буде независно или не.

Вучић је одговарајући на питање ТВ Н1 да ли прихватање реалности која се предлаже у немачко-француском документу, подразумева и Бриселски споразум и интеграцију севера КиМ у косовско друштво, указао на то да ни у Бриселском, нити у Вашингтонском споразуму, се не говори о статусу јужне покрајине.

"Није проблем да буде део косовског друштва, имали смо покрајину Косово и у Титовом систему, није то проблем, проблем је да ли Косово може да буде независно или не, а у Бриселском споразуму то не пише, неки су хтели да говори и о томе, па смо се борили да избацимо, неки су хтели да о томе говори Вашингтонски споразум, па смо се изборили и то избацили", казао је председник.

Наглашава да зна каква је реалност и да то зна свако у Србији.

"Само што се неки праве блесави да не знају, а понајвише у медијима који нам сваког дана соле памет како би требало да прихватимо независно Косово као чињеницу и реалност, а онда добију напад патриотизма, па кажу требало би да буде део косовског друштва", казао је председник.


“Сваки пут, да би нас умирили, рекли би да ћемо о томе следећи пут. А сваки следећи пут би искрсла нека нова криза, коју би произвели или Албанци подржани од земаља Кивнте или заједно, а нама говорили да је то много тешка тема за Албанце…”, испричао је он.

У том смислу, додао је да на изјаве Војсе Османи, да Срби на КиМ могу и данас да формирају ЗСО, као невладину организацију, нико од оних који би требало да одлучују и да их помену, ниједну реч не кажу, па ни после разговора са Макроном и Шолцом у Прагу.

“Не могу да улазим у детаље предлога, јер он није јаван, али суштина је Србија допусти улазак Косова у све међународне органзације, и у УН. Србија ће за то, иако није прецизирано, али добила би бржи улазак у ЕУ и вероватно економске значајне користи”, пренео је председник Србије.

Вучић је истакао да је став Србије, иако је рекао да морамо да разговарамо са Немачком и Француском, јер су велики и јаки, а и зато што је разговор од животног значаја јер мора да се ради на помирењу са Албанцима и нормализацији односа у сваком смислу:

“За Србију, и због нашег Устава, а и не само зато, неприхватљиво да Косово буде чланица УН. И то ће носити своје последице, јер цела идеја се заснива на томе да овако или онако, без нашег признања, јер не бисмо били додатно понижавани да формално признамо Косово, али да се не бунимо и да дамо јасан сигнал да смо сагласни са чланством Косова у УН”, рекао је Вучић.

Додао је да је и у говору у Скупштини, и кроз извештај о КиМ који је усвојен у парламенту, као и данас, јасно рекао шта можемо, а шта не можемо.


„Младима 5.000 динара пред Нову годину“

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас ће младима пред новоу годину бити исплаћена једнократна новчана помоћ од 5 000 динара.

Он је у обраћању грађанима рекао да ће се то исплатиит по истој процедури као и два пута до сада, а да ће износити укупно 45 милиона евра.

Рекао је да то неће бити превелико оптерерћење и да Србија то може фискално да издржи, а то ће бити поклон младима од 16 до 29 година пред Нову годину.

Поновио је да од 1. новембра следи повећање пензија за 9 посто, сто це стићи почетком децембра, а онда 12,1 посто од 1. јануара. Укупно повећање биће између 20,2 и 20, 8 одсто закључно са јануаром.

То ће износити значајно више од годишње инфлације, тако да ће пензије мање заостајати за платама, и просечна пензија износиће 38 000 динара или 322 евра, рачунајући и пољопривредне пензије.

Подсетио је да су 2012. биле 23 000 или 203 евра и да су за 60 посто повећане у еврима.

Плате у јавном сектору рашће 12,5, а за војна лица 20, 5 одсто.

Минимална зарада биће 40 020 динара или 340 евра, а била је нешто изнад 15 000 динара 2010. године при чему, како је додао, динар није мењао вредност уопште.

Истакао је да је Србија напредовала упркос свим проблемима са којима се суочавала од миграција, поплава, ковида до рата у Украјини.

„За годину дана завршићемо пет аутопутева“

Председник Србије Александр Вучић истакао је данас да ће у наредних годину дана бити завршено пет аутопутева или брзих саобраћајница, додајући да смо успели да не одустанемо ни од једне инвестиције и поред кризе која нас задесила, јер знамо да је то услов за наш раст.

Вучић је, у обраћању граданима, казао да ће аутопут до Крушевца бити завршен до краја године, и да би деоница требало да буде отворена 30. децембра.

„Сви Крушевљани треба да знају да ће од нове године имати аутопут од Крушевца до Београда и да ће им до Београда требати само сат и десет минута“; објаснио је он.

Вучић је казао да ће се наставити рад на Моравском коридору.

Истакао је да ће деоница Сурчин-Нови Београд бити завршена до средине фебруара што ће омогућити много лакши излазак на „Милош Велики“.

Верујемо да ћемо до краја марта завршити целу обилазницу око Београда, до сектора Ц, односно Бубањ Потока. То ће представљати огромно растерећење за грађане Београда, али и све путнике који иду са севера на југ. Затим идемо на уговарање сектор Ц, односно спајање са Панчевом и великим мостом“, пренео је он.

Вучић је најавио да ће до краја идуће године бити завршена и брза саобраћајница према Ваљеву, а до септембра аутопут Рума-Шабац.

" За 11 месеци нема више прослака кроз гужве у Јарку, Хртковцима, Платичеву. Имаћемо аутопут до Шапца, па ће се стизати од Београда до Шапца за 45 минута”, рекао је он.

Вучић је казао да ће бити настављено улагање у железницу.

“Већ су кренули радови на прузи Ниш-Брестовац, као и прузи Ниш-Димитровград. Радимо брзу пругу Београд-Ниш, расту трошкови али имамо велику подршка ЕУ за те радове и хвала им“, објаснио је он.

Вучић је казао да држава размишља да се споји са Врбницом према Црној Гори, јер је пруга у ужасном стању у делу пријепољске и прибојске општине.

“До краја 2025. имаћемо потпуно завршену пругу кроз Срибју према Мађарској. До сада смо успели да не одустанемо ни од једне инвестиције и поред кризе која нас је задесила, јер знамо да је то услов нашег раста“, казао је он.


„Тренутно имамо највеће резерве гаса у историји Србије“

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да у овом тренутку имамо највеће резерве гаса у историји Србије и додао да повећање цене гаса, које неће бити ускоро, и када буде, неће бити значајно и неће представљати удар на грађане.

Вучић је током обраћања јавности казао да је складиште у Банатском двору пуно до чепа и да тренутно не трошимо никакве резерве гаса без обзира што смо укључили ТЕТО Нови Сад и ТЕТО Зрењанин, гасне електране које производе струју

"То радимо јер имамо довољно гаса у овом тренутку, а тиме штедимо и угаљ који нам је потребан и не напрежемо се до крајњих капацитета. Већ 10 дана нисмо ни један мегават струје увезли, 10 дана смо успели да консолидујемо цео систем уз подршку норвешких пријатеља који нам помажу саветима и заједно са нама раде на стабилизацији ситуације", казао је председник.

Пренео је да Србија има у Мађарској има 380 милиона тона, 286 милиона у Банатском двору, а да постоји и у руском делу 214 милиона, али то није наше, односно руско је.

"У Србији немамо више складишта, јер нисмо могли да се договоримо са руским партнерима. Тражимо већ милионити пут да ми платимо, тражимо њихов део, нисмо успели да добијемо. Не можемо да направимо гасно складиште тако што се изгради рупа на Маракани или стадиону ЈНА, мора да буде место где сте копали нафту, где сте вадили гас, то је једино место где може да се складишти гас. Зато немамо већа складишта", појаснио је председник..

Како каже, несумњиво имамо гаса за два месеца да нам ниједан кубни метар не дође из Балканског или Турског тока.

Истиче да у Европи само Мађарска има нижу цену гаса за становништво.

"Наша цена гаса је 332 евра на 1.000 кубних метара, у Хрватској је 674, у Немачкој 2.095, у Атини 2.028", казао је.

Истиче да и када буде у будућности повећање цене гаса то неће прелазити оквире разума.

"То значи да ће то повећање цене када дође, а неће ускоро доћи, бити не посебно значајно и неће представљати удар на грађане Србије што значи да могу мирно да чекају зиму и по том питању", казао је председник.


„Почињемо изградњу нафтовода ка Мађарској“

Председник Александар Вучић рекао је данас током обраћања јавност да ће Србија, у складу с договором који је направљен са мађарским премијером Орбаном, градити нафтовод према мађарском месту Алђо у дужини до 128 километара,како би Србија добила још једна правац снабдевања и могуцност да бираоно што је за њу повољније.

"Нафтовод би могоа да кошта до 100 милиона евра, посебно ако будемо корстили трасу гасовода ка Мађарској", рекао је Вучић.

Што се тиче нафте, посебно после овога што се догодило у Прагу, Србија нема други нафтовод осим ЈАНАФ-а. Немам нафтовод ка Мађрарској, што би нам много значило, нити ка југу, ка Црној Гори и Грчкој, јер није било проблема", рекао је Вучићи најавио улагања од 12 миљареди у нарених шест година у енергетску инфраструктуру кроз план Србија 2025.

"После година поузданог сабдевања, Хрватска се поиказала као непоуздфан снабдевац и ми смо разумели поруку. Као што смо разумели поруку и око гаса, где нисмо успели да добијемо довољне загаронтоване количине гаса од наших руских партенра, иако смо добили 65 одсто наших потреба по изузетно повољној цени, али смо 35 одсто морали да набављамо на слободном тржишту по ценама које су изузетно високе за нас, па мсо морали да кренемо у диверзификацију. Тако ћемо да клремемо у диверзификацију извпора нафте и нафтовода". рекао је Вучић.

Најавио је да ће са партенрима из Отвореног Балкана бити размотрена изградња нафтовода кроз Северну Македонију до албанске луке Драч.

Вучић је изјавио да су обезбеђене залихе дизела од 287.000 тона и додао како је у цевима нафте и у преради за добијање дизела још око 220.000 тона, што је довољно за 75 дана у случају прекоида дотока нафте, као и залихе бензина за 59 дана.

"Радимо на попуни још 54.000 тона дизела, 7.000 тона бензина и 21.000 тона дизела за нашу војску, што је сума од 160 милиона евра да бисмо у потпуности обезбедили сигурност снабдевања нафтом и нафтним детириватима за зимске месеце", објаснио је Вучић.

Председник најавио нова складишта нафте

БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србија ради на новим складиштима нафте додајући да постоје две понуде, од којих је једна британског Витола за 400 до 500.000 тона, а друга конзорцијума наших нафташа за 200.000 тона.

Вучић је током обраћања јавности казао да британски Витол тражи посебне услове за арбитраже, а да конзорцијум наших нафташа нуди да изгради складиште од 200.000 тона.

"Донећемо одлуку која је понуда боља. Само да знате да смо 2021. године прерадили 3,6 милиона нафте у рафинерији у Панчеву, а 2012. смо прерађивали 2,1. Готово двоструко више", казао је председник.

Додаје да се повећање стандарда види најбоље и у броју камиона и аутомобила и наводи да је број камиона порастао са 160.000 на 280.000, а број аутомобила са 1,7 на 2,35 милиона.

"На тај начин се посебно види како је и колико расла наша привреда", навео је.

Како каже, снабдеваћемо се на различите начине нафтом у овом периоду и додаје да ћемо куповати ирачку нафту која је 20 одсто скупља, а коју ћемо нафтоводом Јанаф да доводимо до наше земље.

Пренео је да је потребно између 18 и 24 месеца да изградимо нафтовод до Мађарске.

"Брзо ћемо кренути да га радимо како би се прикључили на нафтну мрежу наших мађарских пријатеља. Кренућемо и у брзе разговоре са нашим другим партнерима у региону", казао је председник.

Пише:
Пошаљите коментар