Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Za Srbiju neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN

08.10.2022. 10:34 16:15
Piše:
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

BEOGRAD: Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas, ne iznoseći detalje, da je suština predloga Nemačke i Francuske o KiM da Srbija dopusti ulazak tzv. Kosova u sve međunarodne organizacije, i Ujedinjene nacije, a da bi Srbija za to, iako nije precizirano, dobila brži ulazak u Evropsku uniju, i verovatno ekonomske značajne koristi, te poručio da je za Srbiju neprihvatljivo da Kosovo bude član UN.

Vučić je rekao da je na stolu predlog Nemačke i Francuske, o kojem mora da se razgovara i razmišlja, jer se ne može “baciti kroz prozor” predlog dve najmoćnije zemlje, što je neodgovorno i neoziljno.

“A, da li možemo da to prihvatimo, nisam siguran”, rekao je Vučić i dodao da Srbija ima svoje crvene linije, za koje nije siguran da će se nekome dopasti.

Ukazao je da pozicija Srbije postaje sve komplikovanija zato što će, kako je tačno i predvideo pre osam meseci, zapadne zemlje pokušavati da, kako oni misle, reše problem KiM, ulaskom Kosova u UN, jer, kaže, misle da tako rešavju unutarevropski problem, ali i bez sumnje, zato što na taj način oduzimaju argument iz ruke Putina i Rusije, koji mogu da se pozivaju, kao što i čine, na taj slučaj.

Ponovio je i da nije razumeo šta znači demanti iz EU, kada je rekao da se menja arhitektura pregovora, posle razgovora sa Lajčakom i savetnicima predsednika Francuske i kancelara Nemačke.


„Ne postoji volja u rukovodstvu Srbije za priznanje Kosova“

Aleksandar Vučić izjavio je danas da je nakon današnjeg razgovora sa premijerkom Anom Brnabić da ne postoji volja ni srpskom rukovodstvu za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvu Kosova u UN.

"O svemu drugom možemo da razgovaramo iako će uvek biti teme koje će izmišljati samo da bismo se bavili onim što njima odgovara, samo da nikad ništa ne bude u skladu sa međunarodnim pravom čak ni u skldu sa aktima koje smo uz podršku EU zajednički doneli", rekao je Vučić.

Istakao je da će država nastaviti da pruža ekonomsku, socijalnu, humanitarnu i svaku drugu podršku našem narodu na KiM i da će ona kroz sledeći budžet Srbije biti još veća nego do sada.


“U dva koloseka će se ići, a jedan kolosek koji ne menja arhitekturu razgovora se odnosi na sve moguće albanske zahteve, jer oni diktiraju teme”, rekao je Vučić.

Poručio je da je najveća greška Srbije, pored pitanja upućenog Međunarodnom sudu pravde, bila ta što je prihvaćeno da EU počne da rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM.

Od tada, bez obzira na Briselski sporazum, nismo na ozbiljaan način uspeli da na ozbiljan način postavimo temu Zajednice srpskih opština, ukazao je Vučić.


„Srbija neće biti izolovana“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas onima koji kažu da Srbiji preti sudbina Belorusije, da Srbija neće biti izolovana.

“Srbija neće dozvoliti samoizolaciju i zato svakodnevno slušam i Anu Brnabić i Nikolu Selakovića i Marka Đurića i sve druge. Mi to sebi ne možemo da dopustimo i nećemo sebi da dopustimo i nismo blizu toga, tako da uvek ćemo preduzimati mere da bismo tako nešo sprečili”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija.

On je rekao da ova vlast za razliku od onih koji krikuju ima principe i smatra da je moral važan u politici.

“O kakvom moralu da vam govore oni koji su mene optuživali u martu i febraru da ću 3. aprila da uvedem sankcije Rusiji, a oni neće, a kad su se završili izbori, oni su 3. aprila potrčali u ambasade i govore kako treba uvesti sankcije Rusiji”, rekao je Vučić.

„Problem da li Kosovo može da bude nezavisno“

Aleksandar Vučić istakao je da nije problem da li bi sever Kosova i Metohije trebalo da bude deo kosovskog društva, već da problem predstavlja da li Kosovo može da bude nezavisno ili ne.

Vučić je odgovarajući na pitanje TV N1 da li prihvatanje realnosti koja se predlaže u nemačko-francuskom dokumentu, podrazumeva i Briselski sporazum i integraciju severa KiM u kosovsko društvo, ukazao na to da ni u Briselskom, niti u Vašingtonskom sporazumu, se ne govori o statusu južne pokrajine.

"Nije problem da bude deo kosovskog društva, imali smo pokrajinu Kosovo i u Titovom sistemu, nije to problem, problem je da li Kosovo može da bude nezavisno ili ne, a u Briselskom sporazumu to ne piše, neki su hteli da govori i o tome, pa smo se borili da izbacimo, neki su hteli da o tome govori Vašingtonski sporazum, pa smo se izborili i to izbacili", kazao je predsednik.

Naglašava da zna kakva je realnost i da to zna svako u Srbiji.

"Samo što se neki prave blesavi da ne znaju, a ponajviše u medijima koji nam svakog dana sole pamet kako bi trebalo da prihvatimo nezavisno Kosovo kao činjenicu i realnost, a onda dobiju napad patriotizma, pa kažu trebalo bi da bude deo kosovskog društva", kazao je predsednik.


“Svaki put, da bi nas umirili, rekli bi da ćemo o tome sledeći put. A svaki sledeći put bi iskrsla neka nova kriza, koju bi proizveli ili Albanci podržani od zemalja Kivnte ili zajedno, a nama govorili da je to mnogo teška tema za Albance…”, ispričao je on.

U tom smislu, dodao je da na izjave Vojse Osmani, da Srbi na KiM mogu i danas da formiraju ZSO, kao nevladinu organizaciju, niko od onih koji bi trebalo da odlučuju i da ih pomenu, nijednu reč ne kažu, pa ni posle razgovora sa Makronom i Šolcom u Pragu.

“Ne mogu da ulazim u detalje predloga, jer on nije javan, ali suština je Srbija dopusti ulazak Kosova u sve međunarodne organzacije, i u UN. Srbija će za to, iako nije precizirano, ali dobila bi brži ulazak u EU i verovatno ekonomske značajne koristi”, preneo je predsednik Srbije.

Vučić je istakao da je stav Srbije, iako je rekao da moramo da razgovaramo sa Nemačkom i Francuskom, jer su veliki i jaki, a i zato što je razgovor od životnog značaja jer mora da se radi na pomirenju sa Albancima i normalizaciji odnosa u svakom smislu:

“Za Srbiju, i zbog našeg Ustava, a i ne samo zato, neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN. I to će nositi svoje posledice, jer cela ideja se zasniva na tome da ovako ili onako, bez našeg priznanja, jer ne bismo bili dodatno ponižavani da formalno priznamo Kosovo, ali da se ne bunimo i da damo jasan signal da smo saglasni sa članstvom Kosova u UN”, rekao je Vučić.

Dodao je da je i u govoru u Skupštini, i kroz izveštaj o KiM koji je usvojen u parlamentu, kao i danas, jasno rekao šta možemo, a šta ne možemo.


„Mladima 5.000 dinara pred Novu godinu“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas će mladima pred novou godinu biti isplaćena jednokratna novčana pomoć od 5 000 dinara.

On je u obraćanju građanima rekao da će se to isplatiit po istoj proceduri kao i dva puta do sada, a da će iznositi ukupno 45 miliona evra.

Rekao je da to neće biti preveliko optererćenje i da Srbija to može fiskalno da izdrži, a to će biti poklon mladima od 16 do 29 godina pred Novu godinu.

Ponovio je da od 1. novembra sledi povećanje penzija za 9 posto, sto ce stići početkom decembra, a onda 12,1 posto od 1. januara. Ukupno povećanje biće između 20,2 i 20, 8 odsto zaključno sa januarom.

To će iznositi značajno više od godišnje inflacije, tako da će penzije manje zaostajati za platama, i prosečna penzija iznosiće 38 000 dinara ili 322 evra, računajući i poljoprivredne penzije.

Podsetio je da su 2012. bile 23 000 ili 203 evra i da su za 60 posto povećane u evrima.

Plate u javnom sektoru rašće 12,5, a za vojna lica 20, 5 odsto.

Minimalna zarada biće 40 020 dinara ili 340 evra, a bila je nešto iznad 15 000 dinara 2010. godine pri čemu, kako je dodao, dinar nije menjao vrednost uopšte.

Istakao je da je Srbija napredovala uprkos svim problemima sa kojima se suočavala od migracija, poplava, kovida do rata u Ukrajini.

„Za godinu dana završićemo pet autoputeva“

Predsednik Srbije Aleksandr Vučić istakao je danas da će u narednih godinu dana biti završeno pet autoputeva ili brzih saobraćajnica, dodajući da smo uspeli da ne odustanemo ni od jedne investicije i pored krize koja nas zadesila, jer znamo da je to uslov za naš rast.

Vučić je, u obraćanju gradanima, kazao da će autoput do Kruševca biti završen do kraja godine, i da bi deonica trebalo da bude otvorena 30. decembra.

„Svi Kruševljani treba da znaju da će od nove godine imati autoput od Kruševca do Beograda i da će im do Beograda trebati samo sat i deset minuta“; objasnio je on.

Vučić je kazao da će se nastaviti rad na Moravskom koridoru.

Istakao je da će deonica Surčin-Novi Beograd biti završena do sredine februara što će omogućiti mnogo lakši izlazak na „Miloš Veliki“.

Verujemo da ćemo do kraja marta završiti celu obilaznicu oko Beograda, do sektora C, odnosno Bubanj Potoka. To će predstavljati ogromno rasterećenje za građane Beograda, ali i sve putnike koji idu sa severa na jug. Zatim idemo na ugovaranje sektor C, odnosno spajanje sa Pančevom i velikim mostom“, preneo je on.

Vučić je najavio da će do kraja iduće godine biti završena i brza saobraćajnica prema Valjevu, a do septembra autoput Ruma-Šabac.

" Za 11 meseci nema više proslaka kroz gužve u Jarku, Hrtkovcima, Platičevu. Imaćemo autoput do Šapca, pa će se stizati od Beograda do Šapca za 45 minuta”, rekao je on.

Vučić je kazao da će biti nastavljeno ulaganje u železnicu.

“Već su krenuli radovi na pruzi Niš-Brestovac, kao i pruzi Niš-Dimitrovgrad. Radimo brzu prugu Beograd-Niš, rastu troškovi ali imamo veliku podrška EU za te radove i hvala im“, objasnio je on.

Vučić je kazao da država razmišlja da se spoji sa Vrbnicom prema Crnoj Gori, jer je pruga u užasnom stanju u delu prijepoljske i pribojske opštine.

“Do kraja 2025. imaćemo potpuno završenu prugu kroz Sribju prema Mađarskoj. Do sada smo uspeli da ne odustanemo ni od jedne investicije i pored krize koja nas je zadesila, jer znamo da je to uslov našeg rasta“, kazao je on.


„Trenutno imamo najveće rezerve gasa u istoriji Srbije“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da u ovom trenutku imamo najveće rezerve gasa u istoriji Srbije i dodao da povećanje cene gasa, koje neće biti uskoro, i kada bude, neće biti značajno i neće predstavljati udar na građane.

Vučić je tokom obraćanja javnosti kazao da je skladište u Banatskom dvoru puno do čepa i da trenutno ne trošimo nikakve rezerve gasa bez obzira što smo uključili TETO Novi Sad i TETO Zrenjanin, gasne elektrane koje proizvode struju

"To radimo jer imamo dovoljno gasa u ovom trenutku, a time štedimo i ugalj koji nam je potreban i ne naprežemo se do krajnjih kapaciteta. Već 10 dana nismo ni jedan megavat struje uvezli, 10 dana smo uspeli da konsolidujemo ceo sistem uz podršku norveških prijatelja koji nam pomažu savetima i zajedno sa nama rade na stabilizaciji situacije", kazao je predsednik.

Preneo je da Srbija ima u Mađarskoj ima 380 miliona tona, 286 miliona u Banatskom dvoru, a da postoji i u ruskom delu 214 miliona, ali to nije naše, odnosno rusko je.

"U Srbiji nemamo više skladišta, jer nismo mogli da se dogovorimo sa ruskim partnerima. Tražimo već milioniti put da mi platimo, tražimo njihov deo, nismo uspeli da dobijemo. Ne možemo da napravimo gasno skladište tako što se izgradi rupa na Marakani ili stadionu JNA, mora da bude mesto gde ste kopali naftu, gde ste vadili gas, to je jedino mesto gde može da se skladišti gas. Zato nemamo veća skladišta", pojasnio je predsednik..

Kako kaže, nesumnjivo imamo gasa za dva meseca da nam nijedan kubni metar ne dođe iz Balkanskog ili Turskog toka.

Ističe da u Evropi samo Mađarska ima nižu cenu gasa za stanovništvo.

"Naša cena gasa je 332 evra na 1.000 kubnih metara, u Hrvatskoj je 674, u Nemačkoj 2.095, u Atini 2.028", kazao je.

Ističe da i kada bude u budućnosti povećanje cene gasa to neće prelaziti okvire razuma.

"To znači da će to povećanje cene kada dođe, a neće uskoro doći, biti ne posebno značajno i neće predstavljati udar na građane Srbije što znači da mogu mirno da čekaju zimu i po tom pitanju", kazao je predsednik.


„Počinjemo izgradnju naftovoda ka Mađarskoj“

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je danas tokom obraćanja javnost da će Srbija, u skladu s dogovorom koji je napravljen sa mađarskim premijerom Orbanom, graditi naftovod prema mađarskom mestu Alđo u dužini do 128 kilometara,kako bi Srbija dobila još jedna pravac snabdevanja i mogucnost da biraono što je za nju povoljnije.

"Naftovod bi mogoa da košta do 100 miliona evra, posebno ako budemo korstili trasu gasovoda ka Mađarskoj", rekao je Vučić.

Što se tiče nafte, posebno posle ovoga što se dogodilo u Pragu, Srbija nema drugi naftovod osim JANAF-a. Nemam naftovod ka Mađrarskoj, što bi nam mnogo značilo, niti ka jugu, ka Crnoj Gori i Grčkoj, jer nije bilo problema", rekao je Vučići najavio ulaganja od 12 miljaredi u narenih šest godina u energetsku infrastrukturu kroz plan Srbija 2025.

"Posle godina pouzdanog sabdevanja, Hrvatska se poikazala kao nepouzdfan snabdevac i mi smo razumeli poruku. Kao što smo razumeli poruku i oko gasa, gde nismo uspeli da dobijemo dovoljne zagarontovane količine gasa od naših ruskih partenra, iako smo dobili 65 odsto naših potreba po izuzetno povoljnoj ceni, ali smo 35 odsto morali da nabavljamo na slobodnom tržištu po cenama koje su izuzetno visoke za nas, pa mso morali da krenemo u diverzifikaciju. Tako ćemo da klrememo u diverzifikaciju izvpora nafte i naftovoda". rekao je Vučić.

Najavio je da će sa partenrima iz Otvorenog Balkana biti razmotrena izgradnja naftovoda kroz Severnu Makedoniju do albanske luke Drač.

Vučić je izjavio da su obezbeđene zalihe dizela od 287.000 tona i dodao kako je u cevima nafte i u preradi za dobijanje dizela još oko 220.000 tona, što je dovoljno za 75 dana u slučaju prekoida dotoka nafte, kao i zalihe benzina za 59 dana.

"Radimo na popuni još 54.000 tona dizela, 7.000 tona benzina i 21.000 tona dizela za našu vojsku, što je suma od 160 miliona evra da bismo u potpunosti obezbedili sigurnost snabdevanja naftom i naftnim detirivatima za zimske mesece", objasnio je Vučić.

Predsednik najavio nova skladišta nafte

BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija radi na novim skladištima nafte dodajući da postoje dve ponude, od kojih je jedna britanskog Vitola za 400 do 500.000 tona, a druga konzorcijuma naših naftaša za 200.000 tona.

Vučić je tokom obraćanja javnosti kazao da britanski Vitol traži posebne uslove za arbitraže, a da konzorcijum naših naftaša nudi da izgradi skladište od 200.000 tona.

"Donećemo odluku koja je ponuda bolja. Samo da znate da smo 2021. godine preradili 3,6 miliona nafte u rafineriji u Pančevu, a 2012. smo prerađivali 2,1. Gotovo dvostruko više", kazao je predsednik.

Dodaje da se povećanje standarda vidi najbolje i u broju kamiona i automobila i navodi da je broj kamiona porastao sa 160.000 na 280.000, a broj automobila sa 1,7 na 2,35 miliona.

"Na taj način se posebno vidi kako je i koliko rasla naša privreda", naveo je.

Kako kaže, snabdevaćemo se na različite načine naftom u ovom periodu i dodaje da ćemo kupovati iračku naftu koja je 20 odsto skuplja, a koju ćemo naftovodom Janaf da dovodimo do naše zemlje.

Preneo je da je potrebno između 18 i 24 meseca da izgradimo naftovod do Mađarske.

"Brzo ćemo krenuti da ga radimo kako bi se priključili na naftnu mrežu naših mađarskih prijatelja. Krenućemo i u brze razgovore sa našim drugim partnerima u regionu", kazao je predsednik.

Piše:
Pošaljite komentar