Вучић за нову методологију, као оквир преговора са ЕУ
Председник Србије Александар Вучић је изјавио да Србија, као земља која је уз Црну Гору најдаље одмакла у преговарачком процесу са ЕУ, може да бира да ли ће надаље користити већ потписан преговарачки оквир или нову методологију, те да су његове личне симпатије на страни нове методологије.
"Моје личне симпатије, као председника Србије, је на страни нове методологије и захвалан сам државама чланицама ЕУ које су то желеле", рекао је Вучић, након састанка са комесаром за суседску политику и проширење Оливером Вархејијем.
„Када имате пролазно време, право пролазно време које значи много за људе који учествују у реформама, сигуран сам да ћемо се ми потрудити да на најбржи начин одрадимо наш посао. Желим да потрвдим нашу посвећеност евроспком путу Србије, нашу одлучност да будемо део ЕУ, али и део разговора како на најбољи могући начин да показемо људима предности, да могу да додирну оно што је ЕУ, а не да то буде само у ''неким облацима''“, истакао је он.
Вучић је у прилог нове методолигије навео то да, иако је готово сваки пут ишао у Брисел на отаварање поглавља, не би могао да наброји која смо отворили, а која затворили, те да је то сада прегледније, у оквиру нове методологије, која предвиђа шест кластера.
Рекао је да када се затворе кластери, што није лак рад, јер је нова методологија стиктна и рестриквитина, добија се приступ фондовима ЕУ.
„Ако узмете „конкуренцију и раст" као кластер, ми смо отворили највећи број поглавља. Само три нисмо, а шест јесмо. Ту одлично стојимо. Укоклико сте то заврсисли из читаве те области могли би да у том делу припадамо Европи, имали би могућност коришћења фондова као и чланице. То је велика мотивација за све нас да то радимо", објаснио је Вучић.
Указао је да постоји транзициони период за слободно кретање радне снаге, што је за нас веома битно, јер би потпуна слобода добијања радних дозвола била тренутно опасна за нас.
Поновио је да, када се одређене ствари заврше, према новој методологији, можете да се посветите следећем кластеру, а људи би већ имали користи.
Он је рекао да не можемо сада да имамо све параметре, те да ћемо наставити да проучавамо нову методологију, а коначне одлуке донећемо у наредном периоду.
Вархеји му је, каже, представио први део нове методологије, о којој се говори у последње време у Србији, али и у Бриселу.
"Желим да изразим задовољство и напорним радом Европске комисије, и његовим личним, као и оним што сада можемо да видимо у оквиру нове методологије", рекао је Вучић.
Указао је да Србија мроа да ради на фундаменталним поглављима, међу којима су поглавље 23 и 24, која се тичу владавине права.
Пренео је да је са европским комесаром разговарао и о балканској инцијативи „Мини Шенгена“, који се тиче слободног протока робе, људи, капитала и услуга у овом региону.
Вучић је изјавио да на њега нико не може да изврши притисак, па ни када је реч о предложеном спуштању цензуса за парламентарне изборе са пет на три одсто, и поновио да је то урађено у складу са демократским начелима, како би се побољшао демократски амбијент и репрезентативност.
"Могу да кажем да постоје покушаји притиска, а на мене нико не може да изврши притисак. И онај ко покуса то да уради, врло брзо добије адекватан одговор", рекао је Вучић после разговора са европским комесаром Оливером Вархејијем, упитан да ли је било притисака због предложеног спуштања цензуса за парламентарне изборе са пет на три одсто.
Вучић је рекао да је Србија независна земља и да грађани сами бирају руководство, а да може да се разговара о свему.
Каже да је тако на захтев Европљана померен датум избора за 45 дана, као и да су промењена три суштинска закона која се тичу изборног процеса.
"Не знам зашто је страшно кад промените и четврти са техничко-формалном нормом, која може само добро да донесе мањим политичким субјектима, а није било страшно да променимо три велика и важна закона", рекао је Вучић.
Наводећи да се предложене измене закона налазе тренутно пред посланицима парламента, Вучић је додао и да је предложеним изменама померен цензус за мањинске партије како ништа не би изгубиле, те истакао да у томе највише може да изгуби највећа странка, односно СНС.
"То смо урадили и због побољшања демократског амбијента, због боље репрезентативности, у складу са демократским начелима и нико не може да каже да то није изразито демократска норма, сем што постоје душебрижници који разумеју да им бојкот неће успети, а некако би да подрже оне који би помало да дестабилизују Србију", рекао је Вучић.
„Изнео сам идеју да би Србија желела са неким чланицама ЕУ да постане део Шенген споразум, јер сматрамо да би то било од огромног значаја за нашу земљу да имамо отворене границе према Европи, а мислимо да Србија може у безбедносном и сигурносном смислу да гарантује важан утицај у обезбеђивању сигурности“, нагласио је он.
Вучић је истакао да су то идеје о којима треба да се разговара у ЕУ, како би видели шта од тога они желе и шта ми можемо.
„Ми смо веома захвални начелима на којима своју политику према Балкану заснива Европска комисија. Верујем да ће се наставити процес европских интеграција. Ми смо животно заинетерсовани и то је за нас од посебног стратешког значаја“, нагласио је он.
У економији, пренео је, Србија је доста напредовала, и, како је додао, чини се да већ можемо бар са сиромашнијим чланицама ЕУ да некакву врсту корака држимо и одржавамо.
Указао је, када се погледа колику подршку су неке земље чланице на сличном нивоу добиле од ЕУ, а поједине су добиле 20 пута више новца, али су чланице, можемо само да им завидимо на томе и радити наш посао да што пре будемо и ми део Уније.
Говорећи о Вархејију указао је да се ради о нашем „комшији“, који је нама најближи јер је из Сегедина, и да је реч о изузетном човеку који ће разумети потребе целог региона, а посебно нас из Србије.
Вучић је рекао да скоро па да можемо да кажемо да имамо свог комесара, што не значи да ће било ко да нам гледа кроз просте, јер се ради о процесу које воде све државе чланице.
Казао је да је много научио о прецудурама ЕУ од Вархеја, за којег каже да је посебно срећан што се ради о енергичном, динамичном човеку, веома марљивог и посвећеног.
„Желим да изразим лично задовљство што је Вархеји добио овај ресор“, закључио је он.
Вархеји: Регионална сарадња приоритет
За ЕУ ће у наредном периоду велики прироритет бити регионална сарадња, изјавио је данас европски комесар за суседство и проширење Оливер Вархеји, те у том контексту похвалио иницијативу познату као "мини Шенген".
Региоанлна сарадња ће, истиче Вархеји, бити посебно ојачана кроз нову методологију за проширење ЕУ и предстојећи самит у Загребу.
На питање новинара шта би, као искусан дипломата, саветовао Србији - да ли да прихвати нову методологију и да ли је упознат са сетом препорука за проширење ЕУ које су невладине организације из Србије послале Бриселу - Вархеји је рекао да не би давао конкретне савете и да свака земља треба сама добро да размисли, али да није упознат са том иницијативом НВО.
Каже да би у првом плану требало да буде стратегија економског развоја и реформе, као и да економски напредак и реформе врло интензивно напредују у Србији.
Вархеји додаје да, ипак, још увек треба неке ствари да се достигну у другим областима, али да није на њему да даје процене.
Похвалио је иницијативу мали Шенген и поручио да би она требало да буде отворена и за остатак региона, као и да жели да охрабри све у региону да се прикључе, јер ће то допринети променама и развоју привреде.
Истиче да је циљ да читав процес буде кредибилнији и да је зато важно да регион учини све што може како би била олакшано кретање и трговина, због чега је иницијатива Мини Шенген добродошла.
"Шсто се тиче другог питања нисам видео ту листу препорука, али препостављам да ти савети слажу са онима што ми поксусавамо инаце да урадимо", навео је европски комесар.
Председник Србије Александар Вучић је на то рекао Вархејију да је иницијатива Мини Шенген отворена за све друге и да је Србија су позвани и сви из тзв. западнобалканске шесторке, и Црња Гора, БиХ и Приштина.
"На њима је да донесу одлуку да ли желе да учествују или не", поручио је председник Србије.
Каже да је знао да ће ту бити безброј мука и проблем, као и безброј "бабица", оних који ће желети да нам држе лекције и кажу неку позитивну реч а да раде све против иницијативе, али и да им и оних који Мали Шенегн истински подржавају.
Вучић је додао да је за ту иницијативу кључно да се постигну четири слободе: кретања људи, робе, капитала и услуга.