Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić za novu metodologiju, kao okvir pregovora sa EU

06.02.2020. 15:45 15:49
Piše:
Foto: Tanjug/ Zoran Žestić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da Srbija, kao zemlja koja je uz Crnu Goru najdalje odmakla u pregovaračkom procesu sa EU, može da bira da li će nadalje koristiti već potpisan pregovarački okvir ili novu metodologiju, te da su njegove lične simpatije na strani nove metodologije.

"Moje lične simpatije, kao predsednika Srbije, je na strani nove metodologije i zahvalan sam državama članicama EU koje su to želele", rekao je Vučić, nakon sastanka sa komesarom za susedsku politiku i proširenje Oliverom Varhejijem.



„Kada imate prolazno vreme, pravo prolazno vreme koje znači mnogo za ljude koji učestvuju u reformama, siguran sam da ćemo se mi potruditi da na najbrži način odradimo naš posao. Želim da potrvdim našu posvećenost evrospkom putu Srbije, našu odlučnost da budemo deo EU, ali i deo razgovora kako na najbolji mogući način da pokazemo ljudima prednosti, da mogu da dodirnu ono što je EU, a ne da to bude samo u ''nekim oblacima''“, istakao je on.



Vučić je u prilog nove metodoligije naveo to da, iako je gotovo svaki put išao u Brisel na otavaranje poglavlja, ne bi mogao da nabroji koja smo otvorili, a koja zatvorili, te da je to sada preglednije, u okviru nove metodologije, koja predviđa šest klastera.



Rekao je da kada se zatvore klasteri, što nije lak rad, jer je nova metodologija stiktna i restrikvitina, dobija se pristup fondovima EU.



„Ako uzmete „konkurenciju i rast" kao klaster, mi smo otvorili najveći broj poglavlja. Samo tri nismo, a šest jesmo. Tu odlično stojimo. Ukokliko ste to zavrsisli iz čitave te oblasti mogli bi da u tom delu pripadamo Evropi, imali bi mogućnost korišćenja fondova kao i članice. To je velika motivacija za sve nas da to radimo", objasnio je Vučić.



Ukazao je da postoji tranzicioni period za slobodno kretanje radne snage, što je za nas veoma bitno, jer bi potpuna sloboda dobijanja radnih dozvola bila trenutno opasna za nas.



Ponovio je da, kada se određene stvari završe, prema novoj metodologiji, možete da se posvetite sledećem klasteru, a ljudi bi već imali koristi.



On je rekao da ne možemo sada da imamo sve parametre, te da ćemo nastaviti da proučavamo novu metodologiju, a konačne odluke donećemo u narednom periodu.



Varheji mu je, kaže, predstavio prvi deo nove metodologije, o kojoj se govori u poslednje vreme u Srbiji, ali i u Briselu.



"Želim da izrazim zadovoljstvo i napornim radom Evropske komisije, i njegovim ličnim, kao i onim što sada možemo da vidimo u okviru nove metodologije", rekao je Vučić.



Ukazao je da Srbija mroa da radi na fundamentalnim poglavljima, među kojima su poglavlje 23 i 24, koja se tiču vladavine prava.



Preneo je da je sa evropskim komesarom razgovarao i o balkanskoj incijativi „Mini Šengena“, koji se tiče slobodnog protoka robe, ljudi, kapitala i usluga u ovom regionu.


O cenzusu: Niko ne može da izvrši pritisak na mene

Vučić je izjavio da na njega niko ne može da izvrši pritisak, pa ni kada je reč o predloženom spuštanju cenzusa za parlamentarne izbore sa pet na tri odsto, i ponovio da je to urađeno u skladu sa demokratskim načelima, kako bi se poboljšao demokratski ambijent i reprezentativnost. 

"Mogu da kažem da postoje pokušaji pritiska, a na mene niko ne može da izvrši pritisak. I onaj ko pokusa to da uradi, vrlo brzo dobije adekvatan odgovor", rekao je Vučić posle razgovora sa evropskim komesarom Oliverom Varhejijem, upitan da li je bilo pritisaka zbog predloženog spuštanja cenzusa za parlamentarne izbore sa pet na tri odsto.

Vučić je rekao da je Srbija nezavisna zemlja i da građani sami biraju rukovodstvo, a da može da se razgovara o svemu.

Kaže da je tako na zahtev Evropljana pomeren datum izbora za 45 dana, kao i da su promenjena tri suštinska zakona koja se tiču izbornog procesa.

"Ne znam zašto je strašno kad promenite i četvrti sa tehničko-formalnom normom, koja može samo dobro da donese manjim političkim subjektima, a nije bilo strašno da promenimo tri velika i važna zakona", rekao je Vučić.

Navodeći da se predložene izmene zakona nalaze trenutno pred poslanicima parlamenta, Vučić je dodao i da je predloženim izmenama pomeren cenzus za manjinske partije kako ništa ne bi izgubile, te istakao da u tome najviše može da izgubi najveća stranka, odnosno SNS.

"To smo uradili i zbog poboljšanja demokratskog ambijenta, zbog bolje reprezentativnosti, u skladu sa demokratskim načelima i niko ne može da kaže da to nije izrazito demokratska norma, sem što postoje dušebrižnici koji razumeju da im bojkot neće uspeti, a nekako bi da podrže one koji bi pomalo da destabilizuju Srbiju", rekao je Vučić.

 


„Izneo sam ideju da bi Srbija želela sa nekim članicama EU da postane deo Šengen sporazum, jer smatramo da bi to bilo od ogromnog značaja za našu zemlju da imamo otvorene granice prema Evropi, a mislimo da Srbija može u bezbednosnom i sigurnosnom smislu da garantuje važan uticaj u obezbeđivanju sigurnosti“, naglasio je on.



Vučić je istakao da su to ideje o kojima treba da se razgovara u EU, kako bi videli šta od toga oni žele i šta mi možemo.



„Mi smo veoma zahvalni načelima na kojima svoju politiku prema Balkanu zasniva Evropska komisija. Verujem da će se nastaviti proces evropskih integracija. Mi smo životno zainetersovani i to je za nas od posebnog strateškog značaja“, naglasio je on.



U ekonomiji, preneo je, Srbija je dosta napredovala, i, kako je dodao, čini se da već možemo bar sa siromašnijim članicama EU da nekakvu vrstu koraka držimo i održavamo.



Ukazao je, kada se pogleda koliku podršku su neke zemlje članice na sličnom nivou dobile od EU, a pojedine su dobile 20 puta više novca, ali su članice, možemo samo da im zavidimo na tome i raditi naš posao da što pre budemo i mi deo Unije.



Govoreći o Varhejiju ukazao je da se radi o našem „komšiji“, koji je nama najbliži jer je iz Segedina, i da je reč o izuzetnom čoveku koji će razumeti potrebe celog regiona, a posebno nas iz Srbije.



Vučić je rekao da skoro pa da možemo da kažemo da imamo svog komesara, što ne znači da će bilo ko da nam gleda kroz proste, jer se radi o procesu koje vode sve države članice.



Kazao je da je mnogo naučio o precudurama EU od Varheja, za kojeg kaže da je posebno srećan što se radi o energičnom, dinamičnom čoveku, veoma marljivog i posvećenog.



„Želim da izrazim lično zadovljstvo što je Varheji dobio ovaj resor“, zaključio je on.

Varheji: Regionalna saradnja prioritet

Za EU će u narednom periodu veliki priroritet biti regionalna saradnja, izjavio je danas evropski komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheji, te u tom kontekstu pohvalio inicijativu poznatu kao "mini Šengen".



Regioanlna saradnja će, ističe Varheji, biti posebno ojačana kroz novu metodologiju za proširenje EU i predstojeći samit u Zagrebu.



Na pitanje novinara šta bi, kao iskusan diplomata, savetovao Srbiji - da li da prihvati novu metodologiju i da li je upoznat sa setom preporuka za proširenje EU koje su nevladine organizacije iz Srbije poslale Briselu - Varheji je rekao da ne bi davao konkretne savete i da svaka zemlja treba sama dobro da razmisli, ali da nije upoznat sa tom inicijativom NVO.



Kaže da bi u prvom planu trebalo da bude strategija ekonomskog razvoja i reforme, kao i da ekonomski napredak i reforme vrlo intenzivno napreduju u Srbiji.



Varheji dodaje da, ipak, još uvek treba neke stvari da se dostignu u drugim oblastima, ali da nije na njemu da daje procene.



Pohvalio je inicijativu mali Šengen i poručio da bi ona trebalo da bude otvorena i za ostatak regiona, kao i da želi da ohrabri sve u regionu da se priključe, jer će to doprineti promenama i razvoju privrede.



Ističe da je cilj da čitav proces bude kredibilniji i da je zato važno da region učini sve što može kako bi bila olakšano kretanje i trgovina, zbog čega je inicijativa Mini Šengen dobrodošla.



"Šsto se tiče drugog pitanja nisam video tu listu preporuka, ali prepostavljam da ti saveti slažu sa onima što mi poksusavamo inace da uradimo", naveo je evropski komesar.



Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na to rekao Varhejiju da je inicijativa Mini Šengen otvorena za sve druge i da je Srbija su pozvani i svi iz tzv. zapadnobalkanske šestorke, i Crnja Gora, BiH i Priština.



"Na njima je da donesu odluku da li žele da učestvuju ili ne", poručio je predsednik Srbije.



Kaže da je znao da će tu biti bezbroj muka i problem, kao i bezbroj "babica", onih koji će želeti da nam drže lekcije i kažu neku pozitivnu reč a da rade sve protiv inicijative, ali i da im i onih koji Mali Šenegn istinski podržavaju.



Vučić je dodao da je za tu inicijativu ključno da se postignu četiri slobode: kretanja ljudi, robe, kapitala i usluga.

Piše:
Pošaljite komentar