Вучић: Велики притисци због КиМ очекивани, знали смо за то
БЕОГРАД: Председник Александар Вучић изјавио је вечерас да су последње најаве о подизању нивоа односа Приштине и Атине и могуће отварање канцеларије Шпаније у Приштини, део великих и све озбиљнијих притисака који су очекивани, те да је реч о очигледно координисаној акцији, али да је важно да код нас не буде панике.
За нас је важно да нема панике за Србију. Ми смо и предосетили и знали да се овакве ствари дешавају, рекао је Вучић у емисији Ћирилица на ТВ Хепи, на констатцију да се ситуација око КиМ компликује, да се најављују шпанско и грчко признање Косова и Метохије.
Вучић је указао да су Грци са тзв. Косовом одавно превазишли ниво официра за везу, а да су, након што је Приштина увела противправне таксе Београду, успоставили и тзв. трговинску канцеларију са Косовом, како га они, каже, називају.
То је за нас било изненађење и надали смо се да неће ићи даље. Али, онда је у петак, у пет после подне наш амбасадор у Грчкој позван у њихов МСП и обавештен да даље унапређују односе са Косовом, а ту канцеларију унапређују у Канцелацију за косовске интересе, што је директан превод и подижу ниво комуникације до нивоа политичких директора у МСП, рекао је Вучић.
Додао је да му је чудна најава посете министра спољних послова Грчке Дендијаса Приштини.
То је за нас болно, разочаравањуће, тешко. Да не говорим ја да ли је то притисак, или грчка политика, да не вређам Грчку, то је пријатељска земља. У нади да неће донети погрешну одлуку као Израел, указао је Вучић.
Приметио је да се види да је координисана акција, јер се најављује да Шпанија успоставља прву канцеларију, на нижем нивоу - све у исто време.
И то, како је истакао, дан уочи посете Метјуа Палмера и Мирослава Лајчака Београду и неколико дана или недеља уочи наставка дијалога у Бриселу.
Да су случајности - много би их било. А, у случајности не треба да верујемо, нагласио је председник Србије.
Поручио је да нема потребе за паником, јер је све то, каже, део великих, све озбиљнијих притисака који су очекивани, да се дође до решења, а то је признање Косова.
Не ради се само о Косову, циљ да се заустави успешна Србија
Председник Србије рекао је да притисак на Србију расте, али да нема везе само са захтевом да Београд призна Косово, већ је циљ да се Србија заустави у економском расту.
Вучић је казао да се види нарастајући притисак САД и ЕУ да се дође до решења, а за њих решење је увек признање.
Указао је да никада нико Вљосу Османи неће да исправи када говори о међусобном признању, геноциду, када каже да су Срби серијски силоватељи, када траже да добију ратну одштету, а они отцепљивали територију.
Нагласио је да они пишу нон пејпере, од којих ниједан нема везе са Београдом, а онда оптужују српске власти да стоје иза њих.
На констатацију да тврде да иза нон пејпера стоје Владимир Путин и он, Вучић је рекао иронично да су он и Путин сигурно толико моћни да објаве тако нешто у „Коха диторе“, који води човек који је срж приштинског преговарачког тима.
Наравно да знају да су то све лажи, али је потребно Србију дотерати уза зид, да буде у тешкој ситуацији због њихових геополитичких интереса. Не ради се само о признању Косова, то је само један део. Постоји други проблем, а то је да се заустави Србија у економском расту, подвукао је Вучић.
Подсетио је да је Србија 2014. била четврта у региону по висини плата, а данас прва, и непрестано повећава разлику.
Истакао је да се поставља питање зашто би некоме то одговарало.
Чуо сам од једног кинеског званичника да није све у вези с Косовом, већ да преко Косова желе да сруше целу Србију. То није далеко од истине, иако ће говорити да су најмодернији и најбољи они политичари који ће са одушевљењем прихватити независност Косова, а да Србија не добије ништа, само лепу причу у новинама, повремено, па да зарвшимо као македонски премијер Зоран Заев око Преспанског споразума, рекао је он.
Вучић је додао да се, као и у случају блокаде Северне Македоније од Бугарске, када кажу да једна мала земља, може да блокира одлуку ЕУ, увек насмеје.
Србија мора да води паметну политику, не сме да се изолује
Вучић је изјавио да Србија мора да прати шта се збива у свету, а не да ради као деведесетих година када нас ништа није интересовало и када смо били изоловани и ушли у ратове.
Ми смо погрешно ушли у деведесете године, не разумевајући шта се збива у свету, нити пад Берлинског зида нити друго. То је за нас било неважно, јер ми смо били сила овде и није нас интересовало шта се збива у свету. Ми морамо данас да пратимо шта се збива у свету и не можемо себе да изолујемо од Америке, Русије и Европе. То Србија не може себи да приушти, јер ће онда све са ове табле (о исписаним економским успесима) да нестане преко ноћи, нагласио је Вучић.
Председник је поручио да немамо више право да се враћамо у таму и пропаст 2000-тих година, пљачку и свеопшту тајкунску отимачину, нити ратове и сукобе и инфлацију из деведесетих година.
То Србија себи не сме да дозволи. Ниједно ни друго, зато Србија мора да води паметнију политику, али политика у којој неће да дозволи себи да је било ко понижава, и да се држи чврсто, а политичари нека се жртвују, то је наш посао, навео је Вучић.
Тако да циљ Србија мора да буде наставак реформи, рад, унапређење правне државе, али пре свега да имамо више пруга, путева, болница, музеја... , рекао је Вучић.
Истакао је да је ова власт отворила у prеthodnih пет година чак три нова научна института: Биосенс института за дигиталну пољоприведу, Иститут за информатичку технологију у Крагујевцу и Институт за вештачку интелигенцију у Новом Саду.
Од времена СФРЈ ниједан нови институт пре тога није био отворен, додао је он.
Вучић је рекао да управо треба да отворимо Биофор институт за секвенцирање генома.
И да покажемо колико наука у Србији може да напредује и колико смо спремни да у то улажемо. То су тектонске промене и ствари које људи могу да виде, истакао је председник Србије.
Нећемо уводити санкције Кини и Русији
Председник Србије рекао је да ће Србија наставити своју политику војне неутралности и европског пута, без санкција Кини и Русији.
Вучић је, упитан да ли је у актуелном добу могуће сачувати политику неутралности, рекао да већ девет година слуша како је то немогуће.
Ми ћемо је чувати. Немамо шта да се опредељујемо. Србија се налази на путу учлањења у ЕУ, Србија је војно неутрална, али, такође, неће да руши своје односе и има одличне односе са Кином и Русијом. Нећемо да уводимо санкције Кини и Русији, поручио је он.
Рекао је да се не ради о никаквом балансирању, већ да се ради о политици која се показала као најбоља за грађане ове земље.
Такву ћемо политику наставити, а онда нека неки други дођу да воде своју политику, казао је он.
Вучић је поновио да га наредна три дана очекују веома тешки састанци.
Србија је добра само када је слаба
Вучић је изјавио да је суштина у томе да је Србија добра једино када се понижава, извињава и када је слаба, а када је економски снажнија више није.
Он је рекао да је извињавање витешко дело, али да када се извињавате, а не знате зашто то радите више нема никаквог смисла.
Србија је добра само када слуша и када је мања и слабија од других у региону. Онда када постане економски снажнија није. Онда ођедном Србија постаје хегемон и за све смо криви. Криви смо и када Грчка појачава односе са Приштином, када Кривокапић долази да одређује ко ће бити митрополит. Крив сам и за то што се никада нећу одрећи српског народа у Црној Гори и шапе на српски народ у Црној Гори, рекао је Вучић.
Он је додао да се никада неће одрећи 29 одсто Срба у тој држави и да не жели да неко отима идентитет народа у тој земљи, као ни у Републици Српској.
Вучић је подсетио да од када је он на власти није никога испоручио Хагу, јер то више нема никаквог смисла.
Траже од нас ратне злочинце само да би нас понижавали. Људи који су криви што су утицали на сведоке у поступку. Шта год мислили о човеку то је срамота, а мислим ту на Војислава Шешеља, рекао је Вучић.
Како је рекао, Србија мора да напредује на путу ка ЕУ.
Из суседне земље кажу вратили смо ордење особи коју смо само судили за ратне злочине. Ми морамо да прођемо на миран начин, да чувамо нашу земљу и боримо се са притисцима који ће бити све снажнији. Чекам их, али у овом тренутку нису искамчили признање одређених земаља, рекао је Вучић.
Он је поручио да ће се видети какав ће бити одговор Србије и колико ће земаља повући признање. Онда ћете видети како је једна мала Србија у стању да се бори и онда ћете да видите како ће снажно и јако да се бори, рекао је Вучић.
Идеја о Косову у НАТО за још већи притисак на Србију
Вучић је изјавио да је идеја да тзв. Косово уђе у НАТО, ако не буде могло у Уједињене нације, коју је лансирао професор Џон Хопкинс Универзитета Данијел Сервер, још један начин да се врши озбиљан притисак на Србију по питању КиМ.
То је идеја коју су пустили у оптицај Сервер, и наравно један Србин. Идеја је да се до до одређеног нивоа подигне однос Шпаније, Грчке, Словачке и Румуније са Приштином, јер им Кипар за то није потребан. А, онда је храбро грчко руководство МСП-а, читај они који су спремни да окрену леђа Србији, спремни су да кажу да они то прихвате, јер не морају у потпуности да признају КиМ, рекао је Вучић.
Затим би се, објашњава, Американци појавили са билатералним захтевом, у којем би рекли да они, у име и за рачун Косова подносе захтев за улазак Косова у НАТО, и да га у Алијансу приме.
Тиме су Србији додатно везали руке, направили безброј проблема. И то је један од начина озбиљних притисака и на мене, и на Србију, рекао је Вучић.
На констатацију да нас НАТО окружује са свих страна, Вучић је рекао да он има врло фер однос са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом, те да против НАТО не може ништа да каже, јер су у последњим годинама поштовали све што је договарано.
Додао је да нам је НАТО помогао и да сачувамо мир на Косову и Метохији.
Све то није лако. Ми смо војно неутрална земља, и по скупштинским актима, а то стоји и у програмском опредељењу највеће странке - чување војне неутралности. И НАТО није правио проблеме по том питању, рекао је Вучић.
Он је поручио да је важно да Србија економски може да напредује и да нико не мисли да може да угрожава нашу земљу.
То није и неће бити лако. Не можемо да се поредимо са највећом силом на свету, али поредити Србију из 2008. или 2009. године и 2021. године - то су различити појмови, нису исте категорије, констатовао је Вучић.
Он је навео и да Србија има петоструко озбиљнију армију него 2012. године.
Додао је и да су у време бивше власти тенкови сечени и продавани.
Ми смо стреле уништавали, које су нам данас потребне, јер је то озбиљно и гадно оружје. Али, сада набављамо много више и сваки грађанин биће поносан када у марту или априлу буде видео шта имамо. А, до тада, тишина, рекао је Вучић.
У Приштину на власт дошли великоалбански јастребови
Председник Србије изјавио је да су на власти у Приштини тренутно "великоалбански јастребови" који уживају огромне симпатије запада, посебно Немачке.
Вучић је, говорећи о разговорима на састанку одржаном у Словенији у оквиру процеса Брдо Бриони, казао да није вређао Вјосу Османи, председницу самопроглашеног Косова.
Жена је причала о томе како сам је ја вређао. Нисам је вређао, ниједну непристојну реч нисам изговорио, али било је да Србија мора да плати цену својих злочина, Србија је оваква, онаква. Ви се онда питате да ли они хоће споразум са Србијом, шта хоће у ствари и схватите да би они највише волели када би неко могао да поново бомбардује Србију и нападне је, казао је Вучић.
Наводи да то да поново нападну Србију у било ком смислу није реално, јер водимо довољно мудру, сталожену и паметну политику.
Али, дошли су на власт јастребови великоалбанске политике који уживају огормне симпатије запада, посебно Немачке, не толико Америке и то зато што министарку спољних послова у Приштини доживљавају као своју, Османи је амерички ђак, Курти ожењен Норвежанком. Суштина је да су то прави албански јастребови које су овде неки представљали као добре људе, наводи председник.
Коментаришући то што је Аљбин Курти добио награду "Наше борбе" за толеранцију у Београду, Вучић каже да не само да је добио награду већ је био и херој комплетне јавности Данаса, Н1, Нове С, Раде Трајковић...
А њихова једина промена је да не буде само Косово, већ велика Албанија са Прешевом, Бујановцем и Медвеђом, како кажу, примећује Вучић.
На опаску водитеља да је на Минхенском форуму водио полемику са Аљбином Куртијем, Вучић каже да су били одушевљени Куртијевим излагањем, пре свега Немци, тиме што се појавио неко ко је рекао да Србија не може да добије никакве територије.
А онда су били ужаснути мојим одговором и жустрином којом сам одговорио и онда су схватили да то неће ићи тако лако како су мислили. Не могу људима да обећам ништа, у тешкој смо ситуацији, до пропасти су нас довеле деценије нерада, наше деценије бежања са Косова, а тим људима то не можете да замерите, јер су тражили боље за своју децу, истакао је председник.
Указује на то да је мало Срба остало на КиМ и истиче да је Србија ужасне поступке правила од 2004. до 2011. године.
То је када имате слабу власт, када имате само тучу за престо, имате слабе лидере. Када сте слаби, када сте економски слабији, каже Вучић.
На питање ко је писао питање послато Међународном суду правде о једностраном проглашењу независности Косова, председник каже да не зна тачно, да су га писали Јеремић, Ђилас, Тадић.
Не знам ко је писао, али писали су у најбољем интересу Куртија и Тачија, каже Вучић.
На констатацију новинара да би они најрадије рекли не свакоме ко дође са неким ултиматумом, а он годинама покушава да обезбеди тренутке мира за Србију, за економски успех, Вучић истиче да је то за нас најважније.
Подсећа да је рекао да ћемо се позивати на Бриселски дијалог више него на Дејтонски споразум, јер Албанци не желе да га поштују, нити желе да формирају Заједницу српских општина, која их суштински не занима.
Вучић истиче и да причају о несталим особама, а да је он понудио Албанцима да се претражи свако место у централној Србији за коју сумњају да је гробница, али да хоћемо исте услове, односно да се и на КиМ претраже места за које се зна да су гробнице.
Албанци неће то, одбили су, одбио је Хоти, Скендер Хисени, неће то. Суштина је да када причате о правди и кажете хајде да буде иста за Србе и Албанце, не може, јер морају злочинци, силоватељи да буду само Срби, кривци само Срби док не прођу кроз катарзу, каже председник.
Указује на то да се у Београду појављује текст у којем се наводи да нам треба неко ко ће да добије 70 одсто гласова у Србији и да призна Косово и геноцид у Сребреници.
Идите код Маринике Тепић, она ће, само треба да добије 70 одсто гласова, каже председник.
Шмит један од најснажнијих политичара Немачке
Србији неће бити лако, јер мора да разговара са представницима Немачке, али мора увек да буде и уз Републику Српску рекао је председник Србије Александар Вучић упитан шта значи долазак новог високог представника међународне заједнице у БиХ.
Кристијан Шмит је веома озбиљан човек, мој познаник са којим сам много пута разговарао. Један је од најснажнијих политичара Немачке. Човек који, не мислим, да мрзи Србију и српски народ, али разумем ставове Милорада Додика и људи у РС који су сити доласка људи са стране да управљају земљом БИХ, објаснио је Вучић.
Вучић је, везано за захтев Додика да се укине функција високог представника, казао да би за сваку суверену земљу то било логично.
Да ће бити много теже за РС нема сумње. Немци ће дати све од себе да направе функционалну државу БиХ, преко узимања компетенција власти РС. Неће бити лако ни за Србију, јер Сбрија мора да разговара са представницима Немачке, али мора да буде увек уз РС, нагласио је он.
Најавио је да ће у наредних 48 сати имати састанак са представницима РС, али и са Метјуом Палмером, замеником помоћника америчког државног секретара и специјалним представником САД за Западни Балкан.
Морате да имате у виду да Србија мора да чува леђа, наравно и БиХ, али и РС унутар БиХ. Ако то Србија не буде чинила неће нико. И то у сваком смислу - финансијском, економском, здравственом и сваком другом, нагласио је он.
Вучић је констатовао да није лако РС, и да није лако водити Српску, да је њему лакше, јер води суверену, независну земљу, и да можемо лакше да издвајамо новац и помажемо РС него њима чак и са тим новцем да преживљавају.
Знам шта Додик жели и хоће. Ја одређене ствари желим да избегнем. Желим да продужимо неконфронтацију, мир и стабилност, подвукао је он.