overcast clouds
-1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ВУЧИЋ СТИГАО У ПЕКИНГ; ПОТПИСУЈУ СЕ ВАЖНИ СПОРАЗУМИ На столу и „смајли” и ауто-пут Београд–Зрењанин

16.10.2023. 09:09 10:57
Пише:
Фото: TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ

Делегација Србије предвођена председником Александром Вучићем присуствује трећем форуму Иницијативе „Појас и пут” који сутра почиње у Пекингу и траје два дана.

Како је најавио Вучић, током посете Кини, биће потписана три стратешка документа о сарадњи, од којих је један споразум о слободној трговини са том земљом, за који каже да је веома важан и од непроцењивог значаја за нашу земљу.

Потписујемо и један стратешки уговор о заједничком деловању и акцијама од економије, саобраћајне инфраструктуре и других важних ствари, као и још један веома важан документ који се тиче клиринга јуана. Вучић је рекао да ће споразум о слободној трговини отворити многа врата и за наше пољопривредне производе као и за нашу винарску индустрију.

Најавио је да ће овом приликом бити потписана и два велика уговора за саобраћајнице за радост људи у Војводини. Један ће бити за такозвани „смајли” од Бачког Брега, Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја, Новог Бечеја, Кикинде и Црње, а други би требало да буде ауто-пут Београд - Зрењанин - Нови Сад. „Да направимо тај неправилни троугао између Београда, Инђије, Новог Сада и поново Београда”, појаснио је председник.


Ли Минг: Истинско челично пријатељство

Амбасадор Кине Ли Минг изјавио је да је већ у потпуности осетио пријатељство и симпатије владе и народа Србије.

- Између Кине и Србије постоји истинско челично пријатељство, а наши народи су прави пријатељи и партнери. Верујем да су наши пријатељски односи засновани на три стуба. Први је стратешко вођство између двојице шефова држава, које представља најважнију снагу која нас покреће напред. Други је дубок темељ за економску и трговинску сарадњу. Бројни пројекти које су кинеске компаније реализовале у Србији не само да су донеле опипљиве користи нашим народима, већ су постале узор за равноправан међусобни третман и заједничку победу у међудржавним односима. Трећи је културна размена - рекао је амбасадор, истичући да на политичком плану Београд и Пекинг међусобно поштују суверенитет, независност и територијални интегритет и разумеју се и подржавају у питањима од виталног интереса, те да на основу тога морамо додатно да продубимо међусобно политичко поверење.


Новоименовани амбасадор Кине у Београду Ли Минг истиче да Кина и Србија треба да се уједине, уче једна од друге, да под вођством иницијативе „Појас и пут”  унапреде развој свеобухватног стратешког партнерства и успоставе пример за међудржавне односе. „Верујем да ће заједничким напорима обе стране, и све док се држимо принципа једнакости, узајамног поштовања и узајамне користи, наши односи сигурно водити у светлију будућност”, рекао је амбасадор.

Србија је важан партнер иницијативе Појас и пут, а која је инспирисана древним Путем свиле и међу првим је потписницима Споразума о сарадњи широм Европе. Наша земља учествује и ове године на скупу који се одржава у светлу десетогодишњице Иницијативе Појас и пут, на којем ће се појавити званичници из више од 130 земаља и 30 међународних организација.

Наша земља учествује на трећем форуму у светлу десетогодишњице Иницијативе „Појас и пут”, на којем ће се појавити званичници из више од 130 земаља и 30 међународних организација

Кинески председник Си Ђинпинг одржаће уводни говор на Форуму на којем ће учестовати и генерални секретар УН Антонио Гутереш. Очекује се да ће током ова два дана бити уприличен билатерални састанак српског и кинеског председника. Међу званичницима на Форуму ће бити и председник Русије Владимир Путин, председници Египта Ел Сиси, УАЕ шеик Михамед бин Зајед Ал Нахјан, званичници Француске, Грчке, мађарски премијер Викор Орбан...

Најављено је одржавање три форума на високом нивоу о повезивању, зеленом развоју и дигиталној економији. Биће одржано и шест тематских семинара о несметаној трговини, духовној повезаности, размени између стручних институција, чистом Путу свиле, локалној и поморској сарадњи. На маргинама би, како се очекује, требало да се одржи и конференција предузетника.

Амбасадор Ли Минг очекује да ће учешће председника Србије на трећем Форуму за међународну сарадњу „Појас и пут”, као и на prеthodna два, кинеско-српске односе подићи на нови ниво. И он је отпутовао у Пекинг како би био уз српску делегацију и да би њен боравак, како каже, био успешан у свим аспектима. Србија је прошле године остварила са Кином спољнотрговинску размену вредну више од шест милијарди долара, а кинеске компаније учествују у инфраструктурним и енергетским пројектима у нашој земљи. Један од најзначајнијих пројеката је изградња брзе пруге од Београда до Будимпеште која би, према најавама, кроз Србију требало да буде готова до 2024, а кроз Мађарску током 2025. године.

- Верујем да ће наше две стране постићи нови консензус и нове резултате у разним областима - навео је Ли Минг. Амбасадор додаје да је, иако је тек дошао у Србију, кроз интензивне куртоазне посете државном врху и министрима, као и кроз обилазак кинеских компанија у протеких десетак дана стекао дубок утисак да привредна и трговинска сарадња наше две земље ужива солидан темељ и огроман потенцијал.


Вучевић: Биће добар разговор у Пекингу

У делегацији у којој је готово половина тима из Немањине је и потпредседник владе и министар одбране Милош Вучевић.

- Идем у Кину са председником Републике. Биће добар разговор у Пекингу. Увек буде разговора око војно - техничке сарадње. Кина је врло коректна што се тиче тога према Србији. Наравно, није лако у овој геополитичкој подели карата то све реализовати, није лако то све до краја провести. Али, сваки дан имамо добар напредак што се тога тиче - подвукао је Вучевић.


- Морамо ојачати међувладину сарадњу и убризгати нови импулс у политичке комуникације. Од велике важности су нови разговори и покушаји у вези са либерализацијом и олакшавањем трговине. Кинеска страна се залаже за заједничку победу, равноправност и отвореност, што у потпуности може бити дух билатералне сарадње Кине и Србије - констатовао је он.

- На економском и трговинском плану, две земље уживају огроман потенцијал и светлу будућност. Морамо да ширимо сарадњу у областима као што су нова енергија, зелена економија, дигиталне иновације и одрживи развој - нагласио је амбасадор, уз опаску да је и на културном нивоу забележено много лепих прича.      

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар