Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Питање за ЕК: Колико има међународних права 

02.10.2017. 13:08 18:49
Пише:
Фото: Tanjug (Filip Krainčanić)

БЕОГРАД: Председник и Влада Србије обратиће се Европској комисији, поводом става да се случајеви Каталоније и Косова не могу поредити, писмом у којем ће тражити одговор на низ питања с тим у вези, а пре свега - да ли за ЕУ важи једно међународно право, или постоји неко друго међународно право које важи за све остале државе које нису чланице ЕУ.

То је новинарима после консултација код председника Александра Вучића пренела премијерка Ана Брнабић.

Реално нас је јако изненадио став Европске комисије и све оно што је говорио портпарол. Хтели смо да видимо како да реагујемо у смислу шта све даље треба да питамо Комисију, рекла је Брнабић новинарима после консултација државног врха код председника Србије.

Међу питањима ће бити и да ли међународно право важи за ЕУ или постоји неко друго међународно право које важи за све остале државе које нису чланице ЕУ, рекла је премијерка.

Ја путујем у Брисел у раније договорену посету, 10. и 11. октобра и свакако ћу тада однети наше писмо и свакако ће ово бити једна од тема, рекла је председница владе. 

Брнабић је навела да ће писмо бити прослеђено и свим државама које нису признале тзв. државу Косово, да им се захвалимо и дамо на знање колико је важно што нису то учинили и колико су били у праву када су бранили и веровали у међународно право.

Она је рекла да ће писмо бити послато и онима који су признали Косово, како би им се поставила иста питања, “а можда они имају неке одговоре за Србију”.

Раније данас, председник Србије Александар Вучић је рекао да је "после каталонског референдума и става Европске комисије да је тај референдум нелегалан, ваљда јасно колико је тешко чувати независност Србије". 

Питање сваког грађанина Србије Европској унији данас је - како то у случају Каталоније не важи референдум о независности, а у случају Косова отцепљење може, и без референдума, рекао је председник Вучић, одговарајући на питања новинара поводом исхода референдума у Каталонији и става Европске комисије да је то изјашњавање нелегално.



"Како сте легалним прогласили отцепљење Косова чак и без референдума, и како су то 22 земље Евроспке уније легализовале то отцепљење, рушећи европско право и темеље европског права, на којем се темељи европска политика и политика ЕУ", запитао је Вучић. 



Вучић је јавно запитао како ће сад грађанима Србије да образлаже европске интеграције Србије, иако, без дилеме, Србија своју будућност види у ЕУ, и због типа друштва којем тежимо и због боље економије и других разлога.



"И шта ћу ја сада када одем у Брисел, које питање да поставим? Зашто смо ми Срби најгоре третирани?", навео је председник Србије. 



Како, дакле, Каталонија не може, а Косово може, на то Србима неће бити одговора никада, приметио је председник Вучић.



Светски центри моћи играли су се када су мислили да могу да прекрајају границе на Балкану јер регион не припада Европској унији, а сада, када је "мечка дошла пред њихова врата", е, сада је, рекао је Вучић, ситуација много озбиљна...



Ово је најбољи пример двоструких аршина и лицемерја светске политике, закључио је Вучић.



Према његовим речима, његов састанак са Путином, приликом посете, био је занимљив свим новинарима западних медија, док састанак немачког Зигмара Габријела, истог дана, исто с Путином, нико није забележио.



"Сад је јасно ваљда колико је тешко чувати независност Србије", рекао је председник Вучић и поручио свима који врше притисак на нашу земљу да сад узму годишњи одмор, бар што се наше земље тиче, пошто ионако неће да их слуша, те нек се позабаве мечком пред својим вратима.



"Бранићемо европске принципе и демократију, али ћемо штитити своју независност" рекао је Вучић. 



Према нејговим речима, Србима остаје да се боре за своју будућност, да раде са својим комшијама Албанцима и да буду захвални за подшку свим европским земљама, Спанији, Словачкој, Румунији, Кипру и Грчкој које нису признале независност Косова. 



"Остаје нам да се боримо за своју земљу и да гледамо како да решавамо проблеме, а ово је показало набољи пример двоструких аршина и лицемерја светске политике", закључио је председник.



"Тешко је и све теже чувати независност Србије у доношењу одлука, али сам поносан што сам у томе успео", рекао је председник Србије и додао да се заклео на Устав Србије да ће штитити њену независност и целовитост и да ће то и наставити да чини. 

Пише:
Пошаљите коментар
Ко су Каталонци, по чему су различити од Шпанаца?

Ко су Каталонци, по чему су различити од Шпанаца?

02.10.2017. 10:52 11:04
Вучић и Павлопулос о стратешком партнерству две земље

Вучић и Павлопулос о стратешком партнерству две земље

02.10.2017. 11:17 13:03
Каталонија: За независност гласало 90 одсто изашлих бирача

Каталонија: За независност гласало 90 одсто изашлих бирача

02.10.2017. 07:07 08:54