Pitanje za EK: Koliko ima međunarodnih prava
BEOGRAD: Predsednik i Vlada Srbije obratiće se Evropskoj komisiji, povodom stava da se slučajevi Katalonije i Kosova ne mogu porediti, pismom u kojem će tražiti odgovor na niz pitanja s tim u vezi, a pre svega - da li za EU važi jedno međunarodno pravo, ili postoji neko drugo međunarodno pravo koje važi za sve ostale države koje nisu članice EU.
To je novinarima posle konsultacija kod predsednika Aleksandra Vučića prenela premijerka Ana Brnabić.
Realno nas je jako iznenadio stav Evropske komisije i sve ono što je govorio portparol. Hteli smo da vidimo kako da reagujemo u smislu šta sve dalje treba da pitamo Komisiju, rekla je Brnabić novinarima posle konsultacija državnog vrha kod predsednika Srbije.
Među pitanjima će biti i da li međunarodno pravo važi za EU ili postoji neko drugo međunarodno pravo koje važi za sve ostale države koje nisu članice EU, rekla je premijerka.
Ja putujem u Brisel u ranije dogovorenu posetu, 10. i 11. oktobra i svakako ću tada odneti naše pismo i svakako će ovo biti jedna od tema, rekla je predsednica vlade.
Brnabić je navela da će pismo biti prosleđeno i svim državama koje nisu priznale tzv. državu Kosovo, da im se zahvalimo i damo na znanje koliko je važno što nisu to učinili i koliko su bili u pravu kada su branili i verovali u međunarodno pravo.
Ona je rekla da će pismo biti poslato i onima koji su priznali Kosovo, kako bi im se postavila ista pitanja, “a možda oni imaju neke odgovore za Srbiju”.
Ranije danas, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je "posle katalonskog referenduma i stava Evropske komisije da je taj referendum nelegalan, valjda jasno koliko je teško čuvati nezavisnost Srbije".
Pitanje svakog građanina Srbije Evropskoj uniji danas je - kako to u slučaju Katalonije ne važi referendum o nezavisnosti, a u slučaju Kosova otcepljenje može, i bez referenduma, rekao je predsednik Vučić, odgovarajući na pitanja novinara povodom ishoda referenduma u Kataloniji i stava Evropske komisije da je to izjašnjavanje nelegalno.
"Kako ste legalnim proglasili otcepljenje Kosova čak i bez referenduma, i kako su to 22 zemlje Evrospke unije legalizovale to otcepljenje, rušeći evropsko pravo i temelje evropskog prava, na kojem se temelji evropska politika i politika EU", zapitao je Vučić.
Vučić je javno zapitao kako će sad građanima Srbije da obrazlaže evropske integracije Srbije, iako, bez dileme, Srbija svoju budućnost vidi u EU, i zbog tipa društva kojem težimo i zbog bolje ekonomije i drugih razloga.
"I šta ću ja sada kada odem u Brisel, koje pitanje da postavim? Zašto smo mi Srbi najgore tretirani?", naveo je predsednik Srbije.
Kako, dakle, Katalonija ne može, a Kosovo može, na to Srbima neće biti odgovora nikada, primetio je predsednik Vučić.
Svetski centri moći igrali su se kada su mislili da mogu da prekrajaju granice na Balkanu jer region ne pripada Evropskoj uniji, a sada, kada je "mečka došla pred njihova vrata", e, sada je, rekao je Vučić, situacija mnogo ozbiljna...
Ovo je najbolji primer dvostrukih aršina i licemerja svetske politike, zaključio je Vučić.
Prema njegovim rečima, njegov sastanak sa Putinom, prilikom posete, bio je zanimljiv svim novinarima zapadnih medija, dok sastanak nemačkog Zigmara Gabrijela, istog dana, isto s Putinom, niko nije zabeležio.
"Sad je jasno valjda koliko je teško čuvati nezavisnost Srbije", rekao je predsednik Vučić i poručio svima koji vrše pritisak na našu zemlju da sad uzmu godišnji odmor, bar što se naše zemlje tiče, pošto ionako neće da ih sluša, te nek se pozabave mečkom pred svojim vratima.
"Branićemo evropske principe i demokratiju, ali ćemo štititi svoju nezavisnost" rekao je Vučić.
Prema nejgovim rečima, Srbima ostaje da se bore za svoju budućnost, da rade sa svojim komšijama Albancima i da budu zahvalni za podšku svim evropskim zemljama, Spaniji, Slovačkoj, Rumuniji, Kipru i Grčkoj koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
"Ostaje nam da se borimo za svoju zemlju i da gledamo kako da rešavamo probleme, a ovo je pokazalo nabolji primer dvostrukih aršina i licemerja svetske politike", zaključio je predsednik.
"Teško je i sve teže čuvati nezavisnost Srbije u donošenju odluka, ali sam ponosan što sam u tome uspeo", rekao je predsednik Srbije i dodao da se zakleo na Ustav Srbije da će štititi njenu nezavisnost i celovitost i da će to i nastaviti da čini.