Вучић: На Балкану би неки још да ратују, а сви нам људи одоше
СКОПЉЕ: Неки на Балкану неки и даље мисле да треба да се бијемо, а сви нам људи одоше у неки бољи живот, рекао је данас у Скопљу председник Србије Александар Вучић.
Он је то рекао након завршетка састанка у оквиру процеса Брдо Бриони у Скопљу, додајући да је важно да разговарамо о будућности без обзира на горчину која је и данас на том састанку испољена.
"Нисам превелики оптимиста, али даћу све од себе за то да живот победи, јер сви у региону себе само лажемо да смо јаки и велики. А ми можемо само да сањамо да нас има 7, 3 милиона, Хрвати да их је 4,4 милиона...јер сви нам људи одоше ка неком бољем избору", поручио је Вучић.
Он је земљама региона поручио да сви лепо говоре, али да нико никоме не помаже у процесу придруживања Унији. Вучић је рекао да уместо једни другима да помогну, једни другима подмећу ногу.
„Први квартал ове године Србија је завршила са растом бруто домаћег производа од 4,5 одсто, изјавио је данас у Скопљу председник Александар Вучић.
"То је најлепша вест, за коју смо живели и радили у prеthodnih пет година, која за грађане значи значајно веће плате и пензије и значи убрзање раста и напретка Србије", рекао је Вучић новинарима у Скопљу.
Он је подвукао да је тај раст изнад светског и далеко изнад европског и регионалног просека, и да такав раст дуго нисмо имали, да је на здравим ногама, а нисмо продавали све што вреди.
Додао је да се нада да ћемо задржати тај раст изнад четири одсто до краја године.
"То би било изнад очекивања Светске банке и ММФ, то је величанствена вест" рекао је председник Србије, али и подвукао да су како би све то било одрживо потребни мир и стабилност и размишљање о одрживим политичким решењима.
Да није било немачке канцеларке Ангеле Меркел, према његовим речима, ко зна шта би било са регионом.
Такође је критиковао приштинске власти, то јест косовског председника Хашима Тачија, који учествује на скупу у Скопљу, због хапшења директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића, али и што ништа нису урадили по питању Заједнице српских општина.
На Тачијево „радимо сада на статуту“, он је питао „а зашто ниси радио пет година“.
Захвалио се председнику Савета ЕУ Доналду Туску и рекао да је његовим доласком подигнуто поверење у ЕУ.
На данашњем састанку осим домаћина председника Македоније Ђорђа Иванова, и специјалних гостију председника Савета ЕУ Долада Туска, премијера Бугарске, земље која председава ЕУ, Бојка Борисова, учествују председник Албаније Иљир Мета, Хрватске Колинда Грабар-Китаровић, Црне Горе Филип Вујановић, Словеније Борут Пахор, председавајући Председништва БиХ Бакир Изетбеговић, косовски председник Хашим Тачи.
Брдо-Бриони процес инициран је 2013. године на Брду код Крања од стране председника Словеније и Хрватске, а идеја је да ове две чланице ЕУ помогну Западном Балкану на њиховом путу у Унију, као и њихову стабилизацију кроз јачање регионалне сарадње и решавање отворених билатералних питања.
Декларација самита: На кандидатима одговорност за пут у ЕУ
СКОПЉЕ: На земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима лежи одговорност за пут ка пуноправном чланству у Европској унији, на коме треба да и даље буду посвећене реформама, које се од њих траже, истиче се заједничкој декларацији учесника самита Процеса Брдо-Бриони, одржаног данас у Скопљу.
Лидери Западног Балкана, председник Европске комисије и бугарски премијер су у заједничком закључку са састанка нагласили да ће наставити да подржавају објективне критеријуме за проширење ЕУ да би се укључиле земље учеснице Процеса Брдо-Бриони, у којима се наглашава појединачна процена, заснована на заслугама.
"Свесни смо да су владавина права, основна права човека, ефикасно судство и добра управа, као и борба против корупције и организованог криминала кључни за напредак, развој и стабилност", наводи се у закључцима самита.
Учесници скупа су поздравили поруке и конкретне предлоге проистекле из Стратегије ЕУ за Западни балкан, као и све већи ангажман Уније у региону.
Они су посебно поздравили предстојећи самит ЕУ-Западни Балкан, који треба да се одржи у Софији, а који се сматра конкретним изразом обновљеног приступа ЕУ том региону.
Како су истакли, регионалне иницијативе и механизми у вези са изградњом једног инклузивног региона захтевају већу синергију.
"Охрабрујемо решавање отворених питања и спорова у духу добросуседства и у складу са међународним правом, ослањајући се на средства мирољубивог решавања, пре свега, на постојеће међународне судове и трибунале и арбитражу", истиче се у декларацији.
Лидери Западног Балкана очекују да ЕУ и даље пружа помоћ за побољшање саобраћајне, енергетске и дигиталне повезаности земаља учесница Процеса Брдо-Бриони.
Учесници самита су председници Србије Александар Вучић, Црне Горе Филип Вујановић, Албаније Иљир Мета, председавајући Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић, као и председник привремених косовских институција Хашим Тачи.
Специјални гости самита били су председник Европског савета Доналд Туск и премијер Бугарске Бојко Борисов.
Следећи самит Процеса Брдо-Бриони одржаће се идуће године у Албанији.