Влада усвојила одлуку да се упути захтев Кфору за повратак наших снага на КиМ
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је влада донела одлуку да се Кфору упути захтев Београда да се, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, за повратак српске војске и полиције на КиМ и то од неколико стотина до 1.000 припадника.
"На седници владе донета је одлука да вечерас у електронској форми, а сутра ујутру на админситративном прелазу команданту Кфора, начелник Генералштаба уручи наш захтев, да се у складу са Резолцијом 1244 одређени број војног и полицијског особља у стотинама до хиљаду врати на територију КиМ", рекао је Вучић за РТС.
Каже да је одлука донета једногласно и да само тражимо поштовање међународногјавног права и ништа више од тога.
"То би у овом тренутку било важно због заштите српског стнаовништво и због оног због чега је и предвиђено Резолуцијом, а то је контрола админситративних прелаза, нароцицто на Јарињу и Брњаку, и то би драматично смањило тензије. То би била добра одлука. Готово смо сигурни да то неће бити прихваћено на основу свега што смо чули", рекао је Вучић.
Казао је да је први пут влада Србије на његову иницијативу усвојила овакав захтев и истакао да није 2003. за време владе Зорана Ђинђића то донела, као што неки причају. Тада је Ђинђић упутио писмо СБ УН, али не директно и без формалног захтева, додао је Вучић и нагласио да је то био важан потез.
Вучић је изјавио да не мисли да постоји могућност да Кфор прихвати захтев Србије да се на Косово и Метохију врати српска војска и полиција у складу са Резолуцијом 12 44.
Вучић је на РТС казао да не сматра да би било лоше да прихвате тај захтев јер, како каже, то би допринело миру.
"Да су боље размислили - то би допринело миру, смањењу тензија, потпуно другацијем сагледавању будућности и могућности за нека компромисна решења, али они то нису хтели ни да чују јер је то прст у око онима који би да одлучују о нама без нас и да имају право да одлучују без права, о правди да и не говоримо", казао је председник.
Додаје да је правда одавно постала категорија којом, како наводи, "ми сиромашни и слабији" правдамо своје неуспехе јер велике никада није ни занимала.
Наводећи да је ово први пут да је Србија формално упутила такав захтев, Вучић каже да је Зоран Ђинђић направио важан потез који је био политички битан, али не и формално-правни.
Командант Кфора обавезан да донесе позитивну одлуку
"Командант Кфора је обавезан да донесе позитивну одлуку, али он ће наравно донети негативну. Резолуција 1244 не оставља могућност, те снаге морају да се врате, нема рокова, и он не може да одговори формално негативно. Може да одложи или каже да се нису стекли услови или нешто, али не може да то не одобри, јер су речи врло јасно, које су његове обавезе, шта може, а шта не може", рекао је Вучић.
"Господин Ђинђић је упутио писмо, али без директног и формалног захтева да се врати наша војска и полиција", казао је Вучић.
На питање зашто је важно да захтев буде формалан, Вучић каже да је важно јер када се промене околности у свету, могу рећи да Србија то никада није учинила, па да због тога нису урадили.
"Они ће нам рећи па ви то никада нисте тражили, можда бисмо вам и учинили, али ви нисте ни тражили оно на шта сте имали право, ако ви нисте тражили, како ми да вам дамо", казао је председник.
Вучић је изјавио да Србија мора да настави да разговара без обзира што су захтеви најтежи за Србију када је у питању решавање косовског питања. Говорећи о француско -немачком предлогу, председник је гостујући на РТС казао да је тај папир постаопредлог ЕУ и идеја преговарачког оквира, што је промен јено и цитирао члан 2 и члан 3. у којима се каже да ће се обе стране водити циљевима и принципима предоченим у Повељи УН нарочито оним који се односе на суверену једнакост свих држава, на поштовање њихове независности, аутономије и територијалног интегриета...
"Дође да из коже искочите када то прочитате? И то дају Србији којој су уништили територијални интегритет или покушавају и којој нису дали право на самоопредељење или и данас не дају српском народу нигде. Другим народима су дали. Члан три каже да у складу са Повељом УН стране решавају сваки спор искључиво мирним средствима и уздржавају се од употребе силе", констатовао је председник преносећи део предлогу.
Запитао је зашто су онда употребили силу на Србији и додао да Србија није згазила ногом на територију друге земље.
"Због тога имамо 2.500 мртвих људи, 82 деце и малу Милицу и малу Бојану и малу Сању", подсетио је. Ми на све ово не можемо да кажемо не, рекао је он. Морамо да кажемо да желимо да разговарамо. У нонпејперу смо рекли шта мислимо о свему , али и даље морамо да разговарамо", рекао је председник.
Додао је да се у једном од чланова овог предлига у последњем ставу стоји да се Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији. "Што значи да се Србија неће протовото чланству Косова у УН. Желим да то људи у Србији знају, а не да читају глупости по нашој штампи. Обраћам се свим грађанима Србије . Захтеви су најтежи за нас. најтежи могући", рекао је Вучић. Додао је да је ситуација на терену таква да ври код Срба и на северу и на југу и додао да је задовољан што је код америчког представника видео да је схватио да се то заиста дешава.
"Сам Ескобар ми је рекао да је приметио то разговарајући са свим Србима и представницима невладиног сектора, да је то разумео. И није више то наредио им је неко. Као што су причали нардедио им је Вучић да поставе барикаде. Буквално сам и ја био изненађен. Ја занма да ври сиутуација, да људи неће да трпе Куртијев терор", рекао је Вучић.
Отежева ситуацију што су план прихватиле свих 27 чланица ЕУ
Председник Србије изјавио је вечерас да Србији отежава ситуацију то што су француско - немачки план прихватиле све чланице ЕУ, међу којима су и оне које нису признале тзв независно Косово.
"Наравно да то отежава ситуацију. Њима закукуље и замумуље и кажу да ту нема признања и да је статусно неутрално", казао је Вучић на РТС и одговарајући на питање да ли је могуће да су баш тако наивни да у то поверују, казао да тако свима одговара.
"Свима одговара да поверују. Наравно да то чини ситуацију много тежом, то смо разумели одувек. Нико неће да се побије због Србије било где, не мислите да је то реално, да је то могуће", казао је Вучић.
Додао је да је је Европска унија данас примила кандидатуру Косова, како га они називају у чланство у ЕУ и додао да Србија не вреди да чека на правду, већ да мора да буде усмерена на сопствене интересе.
"Не знам шта су очекиували од Срба и од Србије да будемо срећни и задовољни, намејани. Неки наши пријатељи су у Европи реаговали фер. Хоћу посебно да се захвалим кипарском председнику Никосу Анастасиадосу, нашем великом пријатељу, нашим шпанским колегама и свим другим непризнавачима, али да се захвалим и мађарској влади и премијру Виктору Орбану и председници Новак и свима који су нам помогли. Помогали су нам много, не бих чак ни да говорим. Председник Кипра претпостављам да је то радио због међународног правца и због своје ситуације, али свакако и због пријатељства са нашом земљом", рекао је председник.
Председник Србија Александар Вучић нагласио је вечерас да не верује да ће Приштина икада формирати Заједницу српских општина јер, како каже, то премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти неће.
"Не верујем да ће икада формирати Заједницу српских општина. Тражиће начин да окриве Србе за неке немире под неком лажном заставом да се нешто организује каква је била прича о шок бомби", истакао је Вучић.
Указује на то да ни то није био топ или бомба, већ шок бомба која се редовно баца по утакмицама.
"То није топ неки гађао, то се редовно баца по утакмицама, то је велико ништа, али је служило за све оптужбе против Србије у prеthodnim данима", казао је он и додао да су онда сви били шокирани нападом на Еулекс.
"Какав напад, где су вам докази, нема, али ми смо то пријавили. Када питате чиме сте нападнути - па шок бомбом. Па да ли се ви шалите", казао је председник Србије.