broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УГРОЖЕН РАД КБЦ КОСОВСКА МИТРОВИЦА ЗБОГ НЕДОСТАТКА ЛЕКОВА, од забране увоза из Србије немају ни елементарног санитетског материјала

02.08.2023. 21:31 21:35
Пише:
Извор: Ф. Бакић/Косовска Митровица

КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Директор Клиничко-болничког центра Косовска Митровица Златан Елек изјавио је вечерас да та установа има огромне и константне проблеме са допремањем лекова из централне Србије и да ће, ако се тај тренд настави, бити угрожен рад целе установе.

"КБЦ дели судбину српског народа на КиМ и уназад три године, откако је на власти влада Аљбина Куртија, није нам дозвољено снабдевање лековима из централне Србије. Не само лекова, већ и физиолошки раствори, санитетски материјал, материјал за шивење. У два наврата решавали су проблеме са снабдевање кисеоником, али то су све орочена снабдевања са дозволама за три месеца", рекао је др Елек Танјугу.

Додао је да њихова санитетска возила имају проблем са кретањем са митровачким таблицама, јер су санитетска возила у великој већини регистрована на Косовску Митровицу, што је, како је навео, у складу са Бриселским споразумом.

Елек истиче да не могу пацијенте у довољној мери да пребаце санитетима, да им је забрањен улаз на КиМ, па фактички испада да та возила нису у употреби.

"Свакако да мере Приштине никако не иду у прилог српском народу на КиМ.  КБЦ Косовска Митровица једна је од највиталнијих и најбитнијих установа на КиМ, која пружа 90 одсто укупне здравствене услуге на КиМ", поручио је Елек.

На питање да ли је угрожен програм операција и лечења пацијената, Елек одговара да ће, ако се такав тренд настави, сигурно бити угрожен цео рад у КБЦ.

"За сада не оскудавамо у толикој мери да одмах можемо да прекинемо са програмом, међутим, процене у здравсту досежу од три до шест месеци, а ја мислим да ми немамо залихе за тај период", рекао је директор КБЦ Косовска Митровица.

Како каже, посебно га брине што нема никакве реакције ниједне хуманитарне организације, нема реакције међународне заједнице, иако у Повељи УН пише да је право на лечење загарантовано за сваког човека на планети.

"Забрањује нам се да се слободно крећемо и лечимо, а ми смо под Хипокритовом заклетвом и лечимо све пацијенте без обзира на националну и верску припадност, боју коже. Велики број наших пацијаната су Албанци, иако они имају здравствено осигурање, јер је људски живот нешто најпрече", поручио је Елек.

Додаје и да немају никакву комуникацију са Албанцима који су тренутно нелегитимно у институцијама на северу КиМ.

"Захваљујем председнику Србије и Влади Србије, Канцеларији за КиМ, и захваљујући њима, ми успевамо некако да функционишемо. Много нас више брину међународни фактори и апелујемо на њих да апелују на власти у Приштини да нам омогуће редовно снабдевање и нормалан живот Србима на северу КиМ", каже Елек.

Наводи да КБЦ има 550 постеља од којих је две трећине попуњено и да нису битни само лекови, већ и намирнице за пацијенте.

"Чак је и пошта престала да ради, тако да Срби имају огромни проблем на целом простору КиМ", закључио је Елек.

Момировић: Циљ забране увоза српске робе протеривање Срба са КиМ

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић изјавио је данас да је циљ забране доласка робе из централбе Србије на КиМ, коју је увела Приштина, протеривање Срба са својих вековних огњишта на КиМ и онемогућивање да се српска роба продаје у јужној Покрајини.

У изјави за Тануг, Момировић је позвао међународну заједницу, пре свега САД и ЕУ да реагују, и поручио да Влада Србије неће дозволити да српски народ на КиМ буде угрожен, али да је њен циљ да очува мир.

"Имамо две стране проблема. Прва је хуманитарна, јер је очигледно да је основни, а вероватно и једини циљ премијера приштинских привремених институција Аљбина Куртија да протера српски народ и угаси постојање наше цркве и језика на КиМ. Притисак се односи на то да им се онемогуће лекови и роба, основне животне намирнице. Други аспект је да уништавају наше тржишне шансе за наше производе јужно од реке Ибар", рекао је Момировић.

Истакао је да је то потпуно неприхватљиво и да је више пута писао ЕУ, али да је изненађен колико мало ефекта има ауторитет ЕУ на КиМ.

"Комесар (за проширење Оливер) Верхељи је јасно изнео свој став, рекао је да је то став Европске комисије, они се не слажу са тиме, осуђују, али ми немамо никакве ефекте тога на терену, немамо никакву реакцију. Да ли је могуће да је њихов ауторитет толико мали?", запитао је министар.

Додао је да та ситуација мора да се заустави, јер је, како каже, Аљбин Курти опасан.

"Он прави хаос на југоистоку Европе у условима када ми имамо хаос на истоку Европе, рат две највеће државе. Имамо сталну претњу сукобом у нашој јужној покрајини, на сред Балкана. Као влада нећемо дозволити да наш народ буде угрожен, али наш циљ је да очувамо мир", истакао је Момировић.

Докле ће ситуација бити таква, каже, највише зависи од САД и ЕУ.

"По Резолуцији 1244, они су одговорни за управљање КиМ, не привремене институције. Командант КФОР има врховну власт на Косову. Они морају да зауставе протеривање нашег народа и успоставе нормалну тржишну утакмицу, не само за производе из централне Србије, него за све", сматра Момировић.

Како је рекао, прави одговор би био да се нешто деси на терену и да Срби и Албанци почну поново да послују, јер је тако било и када је био рат, економија нас је повезивала.

Министар наводи да нису угрожене само српке већ и међународне компаније.

"Ради се о перспективи. Ако су то легитимни акти који немају осуду, шта је следеће, каква је будућност? Привреда не воли нестабилност и непредвидивост. Ми морамо њима да понудимо предвидиве услове како би инвестирали. То је оно што нам је потребно и што свима нудимо, нове фабрике, нове путеве, перспективу, раст плата. Молимо све да се окрену ка томе, а не причама из прошлости", закључио је Момировић.

Аутор:
Пошаљите коментар