Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

UGROŽEN RAD KBC KOSOVSKA MITROVICA ZBOG NEDOSTATKA LEKOVA, od zabrane uvoza iz Srbije nemaju ni elementarnog sanitetskog materijala

02.08.2023. 21:31 21:35
Piše:
Izvor: F. Bakić/Kosovska Mitrovica

KOSOVSKA MITROVICA: Direktor Kliničko-bolničkog centra Kosovska Mitrovica Zlatan Elek izjavio je večeras da ta ustanova ima ogromne i konstantne probleme sa dopremanjem lekova iz centralne Srbije i da će, ako se taj trend nastavi, biti ugrožen rad cele ustanove.

"KBC deli sudbinu srpskog naroda na KiM i unazad tri godine, otkako je na vlasti vlada Aljbina Kurtija, nije nam dozvoljeno snabdevanje lekovima iz centralne Srbije. Ne samo lekova, već i fiziološki rastvori, sanitetski materijal, materijal za šivenje. U dva navrata rešavali su probleme sa snabdevanje kiseonikom, ali to su sve oročena snabdevanja sa dozvolama za tri meseca", rekao je dr Elek Tanjugu.

Dodao je da njihova sanitetska vozila imaju problem sa kretanjem sa mitrovačkim tablicama, jer su sanitetska vozila u velikoj većini registrovana na Kosovsku Mitrovicu, što je, kako je naveo, u skladu sa Briselskim sporazumom.

Elek ističe da ne mogu pacijente u dovoljnoj meri da prebace sanitetima, da im je zabranjen ulaz na KiM, pa faktički ispada da ta vozila nisu u upotrebi.

"Svakako da mere Prištine nikako ne idu u prilog srpskom narodu na KiM.  KBC Kosovska Mitrovica jedna je od najvitalnijih i najbitnijih ustanova na KiM, koja pruža 90 odsto ukupne zdravstvene usluge na KiM", poručio je Elek.

Na pitanje da li je ugrožen program operacija i lečenja pacijenata, Elek odgovara da će, ako se takav trend nastavi, sigurno biti ugrožen ceo rad u KBC.

"Za sada ne oskudavamo u tolikoj meri da odmah možemo da prekinemo sa programom, međutim, procene u zdravstu dosežu od tri do šest meseci, a ja mislim da mi nemamo zalihe za taj period", rekao je direktor KBC Kosovska Mitrovica.

Kako kaže, posebno ga brine što nema nikakve reakcije nijedne humanitarne organizacije, nema reakcije međunarodne zajednice, iako u Povelji UN piše da je pravo na lečenje zagarantovano za svakog čoveka na planeti.

"Zabranjuje nam se da se slobodno krećemo i lečimo, a mi smo pod Hipokritovom zakletvom i lečimo sve pacijente bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, boju kože. Veliki broj naših pacijanata su Albanci, iako oni imaju zdravstveno osiguranje, jer je ljudski život nešto najpreče", poručio je Elek.

Dodaje i da nemaju nikakvu komunikaciju sa Albancima koji su trenutno nelegitimno u institucijama na severu KiM.

"Zahvaljujem predsedniku Srbije i Vladi Srbije, Kancelariji za KiM, i zahvaljujući njima, mi uspevamo nekako da funkcionišemo. Mnogo nas više brinu međunarodni faktori i apelujemo na njih da apeluju na vlasti u Prištini da nam omoguće redovno snabdevanje i normalan život Srbima na severu KiM", kaže Elek.

Navodi da KBC ima 550 postelja od kojih je dve trećine popunjeno i da nisu bitni samo lekovi, već i namirnice za pacijente.

"Čak je i pošta prestala da radi, tako da Srbi imaju ogromni problem na celom prostoru KiM", zaključio je Elek.

Momirović: Cilj zabrane uvoza srpske robe proterivanje Srba sa KiM

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović izjavio je danas da je cilj zabrane dolaska robe iz centralbe Srbije na KiM, koju je uvela Priština, proterivanje Srba sa svojih vekovnih ognjišta na KiM i onemogućivanje da se srpska roba prodaje u južnoj Pokrajini.

U izjavi za Tanug, Momirović je pozvao međunarodnu zajednicu, pre svega SAD i EU da reaguju, i poručio da Vlada Srbije neće dozvoliti da srpski narod na KiM bude ugrožen, ali da je njen cilj da očuva mir.

"Imamo dve strane problema. Prva je humanitarna, jer je očigledno da je osnovni, a verovatno i jedini cilj premijera prištinskih privremenih institucija Aljbina Kurtija da protera srpski narod i ugasi postojanje naše crkve i jezika na KiM. Pritisak se odnosi na to da im se onemoguće lekovi i roba, osnovne životne namirnice. Drugi aspekt je da uništavaju naše tržišne šanse za naše proizvode južno od reke Ibar", rekao je Momirović.

Istakao je da je to potpuno neprihvatljivo i da je više puta pisao EU, ali da je iznenađen koliko malo efekta ima autoritet EU na KiM.

"Komesar (za proširenje Oliver) Verhelji je jasno izneo svoj stav, rekao je da je to stav Evropske komisije, oni se ne slažu sa time, osuđuju, ali mi nemamo nikakve efekte toga na terenu, nemamo nikakvu reakciju. Da li je moguće da je njihov autoritet toliko mali?", zapitao je ministar.

Dodao je da ta situacija mora da se zaustavi, jer je, kako kaže, Aljbin Kurti opasan.

"On pravi haos na jugoistoku Evrope u uslovima kada mi imamo haos na istoku Evrope, rat dve najveće države. Imamo stalnu pretnju sukobom u našoj južnoj pokrajini, na sred Balkana. Kao vlada nećemo dozvoliti da naš narod bude ugrožen, ali naš cilj je da očuvamo mir", istakao je Momirović.

Dokle će situacija biti takva, kaže, najviše zavisi od SAD i EU.

"Po Rezoluciji 1244, oni su odgovorni za upravljanje KiM, ne privremene institucije. Komandant KFOR ima vrhovnu vlast na Kosovu. Oni moraju da zaustave proterivanje našeg naroda i uspostave normalnu tržišnu utakmicu, ne samo za proizvode iz centralne Srbije, nego za sve", smatra Momirović.

Kako je rekao, pravi odgovor bi bio da se nešto desi na terenu i da Srbi i Albanci počnu ponovo da posluju, jer je tako bilo i kada je bio rat, ekonomija nas je povezivala.

Ministar navodi da nisu ugrožene samo srpke već i međunarodne kompanije.

"Radi se o perspektivi. Ako su to legitimni akti koji nemaju osudu, šta je sledeće, kakva je budućnost? Privreda ne voli nestabilnost i nepredvidivost. Mi moramo njima da ponudimo predvidive uslove kako bi investirali. To je ono što nam je potrebno i što svima nudimo, nove fabrike, nove puteve, perspektivu, rast plata. Molimo sve da se okrenu ka tome, a ne pričama iz prošlosti", zaključio je Momirović.

Autor:
Pošaljite komentar