overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Tочи: Западни Балкан jе наше "стратешко предње двориште"

14.07.2016. 13:21 11:39
Пише:

Нова Глобална стратегија спољне и безбедносне политике Европске уније Западни Балкан види као своје “стратешко предње двориште”, али истовремено предвиђа

 и строго условљавање у процесу проширења, током којег ће се знати докле се стигло у реализацији преузетих обавеза, истакла је данас Натали Точи, специјална саветница за Стратегију спољне и безбедносне политике високе представнице за спољну и безбедносну политику федерике Могерини.

Точи је, на конференцији “Глобална стратегија спољне и безбедносне политике Европске уније и Западни Балкан”, коју је организовао Центар за међнународне и безбедносне послове (ИСАЦ фонд), рекла да су у Стратегији наглашене реалистичне процене које указују на заједничке интересе, могућности и изазове.

“Желели смо то да нагласимо у стратегији, па смо спомињали области миграције, повезаности, енергетике, да је Западни Балкан наше 'стратешко предње двориште'”, рекла је Точи.Та прагматична процена ситуације, рекла је Точи, мора да буде нешто чему приступамо принципијелно и зато Стратегија предвиђа строго условљавање у којем морамо да знамо тачно и прецизно докле се стигло у реализацији предузетих обавеза.

“То се неће догодити преко ноћи, али, до времена прикључења Србије ЕУ, Унија ће се сигурно радикално променити, сто ће мозда и олакшавати нека наредна проширења”, оценила је Точи.Точи је подвукла да ЕУ мора да се постара да процес проширења даје резултате које ће грађани моћи да осете.

“Када је реч о Западном Балкану, Унија мора боље брже и одговорније да реагује на ситауције, да будемо флексибилнији и брже и адекватније реагујемо на потребе људи на терену. Морамо да будемо чвршће повезани, да имамо различите димензије које морају много боље да буду здружене”, рекла је Точи.

Она је додала да се представљање Глобалне стратегије, 29. јуна у Бриселу, поклопило са одлуком грађана Велике Британије на референдуму да та држава иступи из Европске уније и констатовала да је у тренутку потенцијалне дезинтеграције Европа показала да ЕУ може да буде јединствена.

“У спољној политици, упркос постојању много различитих мишљењма, много смо више уједињени, него, примера ради на питања економије или проблематике азила”, рекла је Точи.Она је објаснила да је то област у којој су сви јединствени и у којој европски пројекат може да се ревидира и помери на виши ниво.

Точи је додала да је процес израде Стратегије био екстремно интезиван, јер је висока представница федерика Могерини била јасна да није реч само о креирању документа, већ о стратешком промишљању које води ка изради документа.“Да би то било смислено и урађено како ваља, не сме да ради само сачица људи, већ скуп актера унутар ЕУ и ван ње”, рекла је Точи.

Она је истакла да ЕУ није желела да Стратегијиа  има одбрамбени карактер,  да затвори границе, већ да нађе другачији дух, да буде стратегија која захтева активан ангазман.“Термин који обухвата ову филозофију је принципијелни прагматизам, што значи да сагледавамо свет онаквим какав је, а не онаквим какв бисмо желели да буде, да гледамо шта можемо као Европљани да урадимо”, рекла је Точи.

Нову стратегију може да спроведе само уједињена Европа

Сасвим је очигледно да је ЕУ тренутно у кризи, и да нова стратегија и политика коју заступа неће моћи да се спроведе док њене чланице буду деловале самостално и некоординисано, изјавила је данас Натали Точи, специјална саветница за Стратегију спољне и безбедносне политике високе представнице ЕУ за спољну и безбедносну политику.

“Ако постоји макар једна шанса, она лежи у ЕУ”, рекла је Точи за Танјуг на маргинама конференције “Глобална стратегија спољне и безбедносне политике Европске уније и Западни Балкан”, коју организује Центар за међнународне и безбедносне послове (ИСАЦ фонд).

Точи је објаснила да је прва разлика у односу на стратегију из 2003. чињеница да је нова Глобална стратегија целокупна, да се не односи само на безбедност, већ се бави и развојем, трговином, миграцијама, енергетиком, целим спектром европских спољних послова.

“То није само стратегија која ствара нову визију Европске уније, већ заиста покушава да истакне на који начин та визија може да се оствари. Зато је то више делатно  оријентисана стратегија него она из 2003”, рекла је Точи.

Као трећу разлику навела је чињеницу да је то стратегија која је прожета великим осећајем за реалност.“То није стратегија која претпоставља да свет жели да се креће у правцу ЕУ и да сви желе да постану као ми. Истовремено, иако је виеше реалистична и порагматична, морамо да пситупимо свету одговорно унутар наших принципа”, рекла је Точи.

Један од главних циљева је безбедност и одбрана, рекла је Точи, додајући да се тежи ка већој сарадњи међу земљама чланицама, да је пажња више усмерена шта може да се уради у земљама у окружењу ЕУ, да се прави разлика између оних које желе да развију ближе везе са ЕУ, попут Србије и осталих држава у процесу проширења.

“Истовремено се схвата да постеоје и остале земље у региону чии је прилагодљивост веома важна за ЕУ, али метод да се она постигне није интеграција. Морамо у том случају да разијемо нове инструменте, у смислу економије, политике, друштва, енергетике...”, рекла је Точи.

Што се више иде ка југу, ка Централној Африци или источно ка Централној Азији, додала је Точи, има много конфликата и криза за које је потребно наћи заједнички, интегрисани одговор у смислу на превенцији, деловању на више нивоа, од локалног, преко регионалног до глобалног.

Када је реч о глобалној политици, постојећи систем треба да се мења и реформише, сматра Точи, наводећи пример климатског споразума из Париза или циљева одрживог развоја, да се створи нова политика за области попут енергетике, миграција, и да у свему томе ЕУ буде један од кључних играча,

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар