Тема Дневника: Владајућа коалиција вага имена за највише функције
Овог пролећа Србију чекају редовни председнички и београдски, као и ванредни парламентарни избори, али што смо ближе 3.априлу, интересовање политичке јавности све више се окреће ка питању ко ће бити кандидати за шефа државе.
Владајућа коалиција још увек не излази са именом свог кандидата, уз тврдњу да одлука није донета, али мало ко од посматрача политичких прилика би такав одговор прихватио здраво за готово. Наиме, још када је лидер СНС ступио на председничку дужност, у самом старту се почело са причама о његовом другом мандату на овој функцији. Тако је и сада, и овога пута опозиција која већ има неколико кандидата, поручује да излази на црту Вучићу, иако се он још увек на ту тему није изјаснио. Напротив, тврди да напредњаци имају у игри више алтернатива.
Како истиче сам Вучић, још нема одлуке о председничком кандидату СНС-а, јер се сагледавају све чињенице, али и да је за ту одлуку још рано, будући да се председнички избори расписују тек почетком марта. На питање да ли се боји пораза, одговара одречно, додајући да се боји само да не укаља образ и да ће се борити.” Верујем у победу нашег кандидата, како год да расподелимо, а неко ће да буде кандидат за председника, неко ће да буде први на листи за парламент, неко за градоначелника... Очекујем да победимо и борићемо се радом и резултатима”, поручује председник Србије.
Констатује и да је једини посао опозиционог кандидата дела опозиције окупљене око Драгана Ђиласа, „да на изборима победи Вучића”.
Може ли СНС без свог лидера
Једна од тема која је индиректно везана за председничке изборе је Вучићева најава да ће у мају, или јуну напустити кормило СНС – а. То је саопштио на скупштини странке, па иако опозиција сумња у ту његову одлуку, лидер напредњака је изричит да неће од обећања одступити. Недавно је напоменуо да је у игри неколико имена и да чланови странке знају о којим људима је реч.
Но, не слажу се сви са Вучићевом намером, ни у СНС, али ни најближи коалициони сарадници. Тако председник ПС Александар Вулин тврди да би повлачење Вучића са чела СНС довело до урушавања те странке и дестабилизације Србије. Вулин је оценио да Вучић мора да настави да води ту странку. О истој теми твитовала је функционерка СНС, председница скупштинског одбора за уставна питања Јелена Жарић.
- Не слажем се са изјавом председника Вучића да се људи радују његовом повлачењу са чела странке. Сигурно знам да се обични људи, чланови странке, не радују, чак су забринути и не желе да се то деси. Зато јавно молим Председника СНС - а да се не повлачи, јер га људи поштују и воле – поручила је она са друштвене мреже Твитер.
- Програма нема. За све је крив Вучић. Њихови неуспеси доводе до фрустрација, јер је неко умислио да ће бити следећи на власти, а то не може бити без воље народа - рекао је председник, истичући да оне који немају програм прегази време, па се појаве нови људи у политици, за које ће грађани хтети да гласају.
Ванредни парламентарни и локални избори у појединим местима биће расписани 15. фебруара, док ће председнички избори бити расписани највероватније 2. марта. Напредњаци још увек не откривају које ће се странке наћи са њима на истој листи за парламентарне изборе. Вучић је једино најавио да ће у сусрет седници Председништва СНС, која треба да буде одржана данас, или сутра разговарати са председником социјалиста Ивицом Дачићем. И лидер СПС-а очекује састанак са Вучићем везано за договор како ће СНС и СПС изаћи на изборе, да ли као једна или две изборне листе. Објашњава да то зависи од процене како ће реаговати бирачи, али и шта је најкорисније како би освојили већи број посланичких места.
- Ове године се навршава деценија откако се налазимо у коалицији са СНС-ом. Мислим да смо заједно остварили значајне резултати у реформи Србије. Наши циљеви остају исти, а то значи да учинимо све што можемо да Србија убрзаним корицима иде напред - рекао је Дачић и поновио да ће СПС подржати Александра Вучића за председника Републике, ако он буде одлучио да се кандидује. Тврди и да се он неће кандидовати за председика Републике, јер би то значило да „ради у интересу оних који би да сруше Вучића”.
Члан Извршног одбора СПС Бранко Ружић био је ових дана нешто конкретнији око кадровских очекивања његове странке. Каже да СПС увек има „кеца из рукава”, истичући да су то председник Србије Александар Вучић за други мандат на тој функцији и председник СПС Ивица Дачић као евентуални кандидат за премијера или градоначелника Београда.
Што се опозиционе сцене, на десном политичком спектру су најпре изашли са именима својих фаворита. Коалиција НАДА, коју чине Демократска странка Србије и ПОКС истакли су Милоша Јовановића као кандидата за председника.
Кандидат Двери биће лидер тог покрета Бошко Обрадовић. Улазак у председничку трку најавио је и нестраначки кандидат, новинар Срђан Шкоро као представник коалиције „Да се струка пита”.
Ђиласов блок и(ли) целокупна опозиција
После одлуке ССП да кандидује Здравка Поноша на предстојећим изборима, још увек се не зна да ли ће то бити једини председнички кандидат проевропског дела опозиције. Саветица за медије лидера Социјалдемократске странке Марина Комад тим поводом је реаговала на друштвеним мрежама.
- До сада су Ђиласов блок називали целокупном „опозицијом”, а сада је чак и само његова странка означена као „опозиција”. Небо је граница - написала је она на свом Твитер налогу. - Дакле, дуго најављивани такозвани заједнички кандидат је у ствари објављен као кандидат само једне странке, и то не чак ни оне из које је тај кандидат? Ако ово није нека шала, онда је очигледно увереност да ако имаш медије, баш све може проћи. Односно потцењивање разума грађана - додала је она.
Странка слободе и правде Драгана Ђиласа одлучила је да кандидује Здравка Поноша, а подржали су их Покрет слободних грађана и Јанко Веселиновић, иако његов Покрет за преокрет није донео коначну одлуку. Коалициони партнер С СП - Народна странка
тврди да су о тој одлуци информисани смо путем медија. Да би ствар била још занимљивија Понош је својевремено био потпредседник Народне странке, а познато је и да се Вук Јеремић залагао за то да његов страначки колега Мирослав Алексић буде председнички кандидат. Из Народне странке поручују да би заједнички кандидат требао да буде особа за коју се објективним методама утврди да има највећи потенцијал да се супротстави кандидату власти, те да „одлучивање по овом важном питању не би смело бити вођено било каквим личним, партијским или другим посебним интересима”.
Странка Заједно за Србију, Отворена грађанска платформа Акција, иницијатива Не давимо Београд и покрет Еколошки устанак формирали су недавно зелено-леву коалцију „Морамо”, за предстојеће парламентарне и локалне изборе. Небојша Зеленовић рекао је да је одлука С СП око Здравка Поноша њихов унутарстраначки став, те да се коалиција „Морамо” није опредељивала по овом питању.
С. Станковић