Стефановић: Манипулације око пекаре због политичких поена
БЕОГРАД: Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић осудио је данас манипулације у вези с протестом испред једне пекаре у власништву Албанца у београдском насељу Борча као убирање ситних политичких поена и доливање уља на ватру.
"Поводом разноразних манипулација о јучерашњим догађајима у Борчи и раду полицијских службеника које смо могли да чујемо од стране појединих политичара, како из Београда, тако и из Приштине, желим да истакнем да сам шокиран толиком паушалношћу, као и њиховом уиграношћу у спремности да зарад убирања ситних политичких поена доливају уље на ватру", истакао је Стефановић уи саопштењу.
Како је додао, полицијски службеници су били присутни све време током окупљања грађана испред пекаре у Борчи који су се организовали путем друштвених мрежа како би изразили негодовање због радника који се сликао са двоглавим орлом који симболише Велику Албанију, и обезбеђивали да не дође до нарушавања јавног реда и мира.
"О свему су правовремено обавестили надлежно тужилаштво, које им је наложило да доставе извештај. Поменуто окупљање је протекло без иједног инцидента и полиција није, нити ће дозволити да дође до нарушавања јавног реда и мира", рекао је Стефановић.
Он је апеловао на грађане који су протестовали да не забораве да је Београд одувек био и остао мирољубив и домаћински град, а "приштинске политичаре и њихове партнере у Београду" подсетио да упркос њиховим константним ширењима хушкачке пропаганде не могу сакрити истину.
"Истина је да током протеста у Борчи ни једно стакло није напрсло на поменутој пекари, док, с друге стране, цео свет редовно сведочи десетинама ломљења, паљења и крађа имовине, као и свакодневним нападима на Србе на Косову и Метохији", рекао је министар унутрашњих послова.
Иницијатива младих за људска права најоштрије је данас осудила насиље и претње линчовањем запослених и власника пекаре "Рома" у београдском насељу Борча, за коју наводи да је у суботу, 27. априла, била под опсадом хулигана, и затражила хитну реакцију тужилаштва.
Наводи се да су хулигани јуче претили затварањем пекаре уз шовинистичке покличе и песме, да су кулминацију малтретирања представљале остављене свињске главе испред пекаре.
Иницијатива захтева хитну реакцију тужилаштва против хулигана који су покушали да у потпуности спрече рад пекаре "Рома" и претили да ће је поново окупирати ако настави да ради.
"Важно је напоменути да су особе које су биле присутне представници организације Левијатан, као и народни посланик (бивши члан покрета Двери) Срђан Ного, који су од раније познати по претњама и таргетирању политичких протвника", наводи Иницијатива.
Подсећа да је позив на линч власника пекаре "Рома" Мона Гјураја уследио после позива преко једне од група на друштвеним мрежама када је објављена фотографија једног од запослених у пекари који показује рукама двоглавог орла као албански национални симбол.
Фотографија је, кажу, настала 2017. године, али је злоупотребљена као провокација и окидач за окупљање насилника.
Иницијатива упозорава да истицање националних симбола представља слободу изражавања и не може бити оправдање за претње и насиље.
Наглашава да се мора показати солидарност према жртвама насиља, посебно имајући у виду да је пекара "Рома" препозната у локалној заједници по добротворству и хуманитарном раду према угроженим групама.
"Позивамо све којима је стало до равноправности у Србији да нађу начин како да помогну да ова пекара поново настави свој рад", пише у саопштењу Иницијативе.
Затражила је да се све политичке партије одреде према насиљу над пекаром "Рома" без стандардних релативизација, а од извршне власти да покаже да "етничко разграничење" у комшилуку, односно у Борчи не представља званичну политку Србије и да такво понашање неће бити прећутано, нити толерисано.
Иницијатива младих подсећа да је пре скоро пет година након прекида фудбалске утакмице Србија-Албанија 14. октобра 2014. уследио већи број напада на објекте чији су власници углавном Албанци и Горанци.
Наводи да се паљење и демолирање објеката догодило у неколико градова у Србији, највише на територији Војводине што је, додаје се, Иницијатива документовала у свом извештају након обиласка тих објеката.
Иницијатива саопштава да нико од 62 особе које је полиција идентификовала као починиоце није кривично гоњена, а да нису откривени ни починиоци најтежих напада - у Старој Пазови и Сомбору, у којима су били угрожени и људски животи.
Мора се, наглашавају у Иницијативи, имати у виду да ови напади нису били усмерени само на приватно власништво, нити на власништво верских заједница, већ су били и озбиљан удар на међуетничке односе у Србији.