Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stefanović: Manipulacije oko pekare zbog političkih poena

28.04.2019. 14:23 14:24
Piše:
Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

BEOGRAD: Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović osudio je danas manipulacije u vezi s protestom ispred jedne pekare u vlasništvu Albanca u beogradskom naselju Borča kao ubiranje sitnih političkih poena i dolivanje ulja na vatru.

"Povodom raznoraznih manipulacija o jučerašnjim događajima u Borči i radu policijskih službenika koje smo mogli da čujemo od strane pojedinih političara, kako iz Beograda, tako i iz Prištine, želim da istaknem da sam šokiran tolikom paušalnošću, kao i njihovom uigranošću u spremnosti da zarad ubiranja sitnih političkih poena dolivaju ulje na vatru", istakao je Stefanović ui saopštenju.

Kako je dodao, policijski službenici su bili prisutni sve vreme tokom okupljanja građana ispred pekare u Borči koji su se organizovali putem društvenih mreža kako bi izrazili negodovanje zbog radnika koji se slikao sa dvoglavim orlom koji simboliše Veliku Albaniju, i obezbeđivali da ne dođe do narušavanja javnog reda i mira. 

"O svemu su pravovremeno obavestili nadležno tužilaštvo, koje im je naložilo da dostave izveštaj. Pomenuto okupljanje je proteklo bez ijednog incidenta i policija nije, niti će dozvoliti da dođe do narušavanja javnog reda i mira", rekao je Stefanović.

On je apelovao na građane koji su protestovali da ne zaborave da je Beograd oduvek bio i ostao miroljubiv i domaćinski grad, a "prištinske političare i njihove partnere u Beogradu" podsetio da uprkos njihovim konstantnim širenjima huškačke propagande ne mogu sakriti istinu. 

"Istina je da tokom protesta u Borči ni jedno staklo nije naprslo na pomenutoj pekari, dok, s druge strane, ceo svet redovno svedoči desetinama lomljenja, paljenja i krađa imovine, kao i svakodnevnim napadima na Srbe na Kosovu i Metohiji", rekao je ministar unutrašnjih poslova.

Inicijativa mladih za ljudska prava: Tužilaštvo da reaguje

Inicijativa mladih za ljudska prava najoštrije je danas osudila nasilje i pretnje linčovanjem zaposlenih i vlasnika pekare "Roma" u beogradskom naselju Borča, za koju navodi da je u subotu, 27. aprila, bila pod opsadom huligana, i zatražila hitnu reakciju tužilaštva. 

Navodi se da su huligani juče pretili zatvaranjem pekare uz šovinističke pokliče i pesme, da su kulminaciju maltretiranja predstavljale ostavljene svinjske glave ispred pekare.

Inicijativa zahteva hitnu reakciju tužilaštva protiv huligana koji su pokušali da u potpunosti spreče rad pekare "Roma" i pretili da će je ponovo okupirati ako nastavi da radi. 

"Važno je napomenuti da su osobe koje su bile prisutne predstavnici organizacije Levijatan, kao i narodni poslanik (bivši član pokreta Dveri) Srđan Nogo, koji su od ranije poznati po pretnjama i targetiranju političkih protvnika", navodi Inicijativa.

Podseća da je poziv na linč vlasnika pekare "Roma" Mona Gjuraja usledio posle poziva preko jedne od grupa na društvenim mrežama kada je objavljena fotografija jednog od zaposlenih u pekari koji pokazuje rukama dvoglavog orla kao albanski nacionalni simbol. 

Fotografija je, kažu, nastala 2017. godine, ali je zloupotrebljena kao provokacija i okidač za okupljanje nasilnika. 

Inicijativa upozorava da isticanje nacionalnih simbola predstavlja slobodu izražavanja i ne može biti opravdanje za pretnje i nasilje.

Naglašava da se mora pokazati solidarnost prema žrtvama nasilja, posebno imajući u vidu da je pekara "Roma" prepoznata u lokalnoj zajednici po dobrotvorstvu i humanitarnom radu prema ugroženim grupama. 

"Pozivamo sve kojima je stalo do ravnopravnosti u Srbiji da nađu način kako da pomognu da ova pekara ponovo nastavi svoj rad", piše u saopštenju Inicijative.

Zatražila je da se sve političke partije odrede prema nasilju nad pekarom "Roma" bez standardnih relativizacija, a od izvršne vlasti da pokaže da "etničko razgraničenje" u komšiluku, odnosno u Borči ne predstavlja zvaničnu politku Srbije i da takvo ponašanje neće biti prećutano, niti tolerisano.  

Inicijativa mladih podseća da je pre skoro pet godina nakon prekida fudbalske utakmice Srbija-Albanija 14. oktobra 2014. usledio veći broj napada na objekte čiji su vlasnici uglavnom Albanci i Goranci. 

Navodi da se paljenje i demoliranje objekata dogodilo u nekoliko gradova u Srbiji, najviše na teritoriji Vojvodine što je, dodaje se, Inicijativa dokumentovala u svom izveštaju nakon obilaska tih objekata. 

Inicijativa saopštava da niko od 62 osobe koje je policija identifikovala kao počinioce nije krivično gonjena, a da nisu otkriveni ni počinioci najtežih napada - u Staroj Pazovi i Somboru, u kojima su bili ugroženi i ljudski životi. 

Mora se, naglašavaju u Inicijativi, imati u vidu da ovi napadi nisu bili usmereni samo na privatno vlasništvo, niti na vlasništvo verskih zajednica, već su bili i ozbiljan udar na međuetničke odnose u Srbiji. 

Piše:
Pošaljite komentar