Старовић: Мала победа Србије на седници СЕ о пријему Приштине
БЕОГРАД: Државни секретар у Министарства спољних послова Немања Старовић рекао је данас да је то што се из Савета Европе (СЕ) нису изјаснили по питању пријема Приштине у ту организацију, мала дипломатска победа Србије.
Истакао је да је кључни аргумент наше стране био тај да би се гласањем показало да је Савет Европе у кризи и да нема неопходног јединства.
"Много смо радили на томе, оно што видимо као исход је мала дипломатска победа Србије. Јуче је отпочела расправа о захтеву Приштине за стицање чланства у Савету Европе, али постигли смо да се избегне било какво изјашњавање и упркос жељи Приштине и њених међународних спонзора, није отпочела процедура пријема у чланство", рекао је државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић за РТС.
У Савету Европе је у среду одржана дискусија о захтеву Приштине за пријем у ту организацију без закључка о прецизном датуму стављања на агенду Савета о поновној расправи.
Приштина је званичан захтев за пријем у Савет Европе упутила 12. маја, међутим, према процедури, да би захтев био узет у разматрање, потребна је подршка више од две трећине чланова Комитета министара Савета Европе.
Старовић је поручио да сада, ипак, нема простора за опуштање јер се може десити да се у наредном периоду расправа настави.
Навео је и да је аргумент Србије који су чланице Савета Европе уважиле да је последње што је потребно СЕ још један приказ нејединства.
"Без обзира на то што Приштина рачуна да је математика за њих повољна, наш аргумент је да би свако прегласавање изнова показало да је СЕ у кризи и да нема адекватног степена јединства. И многе државе које су признале независност Косова и Метохије уважиле су тај аргумент и успели смо да одложимо расправу", истакао је Старовић.
Други аргумент Србије био је да би пријем Приштине представљао кршење статута организације који предвиђа да су чланице суверене државе и чланице УН.
Старовић је истакао и да није увек сигурно да ће државе које су признале независност и подржати захтев Приштине за чланство када за то дође време.
"Ситуација у Генералној скупштини УН је повољна за нас, више од 100 чланица УН недвосмислено не признаје независност, мање од 90 је оних које признају и пет које су компликовани случајеви", навео је државни секретар у МСП.
Објаснио је да је Београд након апликације за чланство Приштине, које је поднето у мају, реактивирао кампању за отпризнавање једнострано проглашене независности Косова.
Тако је од онда, према његовим речима, још осам држава повукло признање - укупно се 26 држава досад одлучило на тај потез.
Старовић је рекао да је Београд био привржен Вашингтонском споразуму, према којем је постојао мораторијум од годину дана за захтеве Приштине за чланство у међународним организацијама и на рад Србије на отпризнавању независности Косова.