Соботка за наставак дијалога на основу Бриселског споразума
БЕЧ: Председник аустријског парламента Волфганг Соботка заложио се данас за наставак дијалога Београда и Приштине на основу Бриселског споразума.
Соботка је, у разговору са председником косовске скупштине Глауком Коњуфцем, нагласио да је наставак дијалога једини реални пут.
„Свестан сам да постоји још много препрека које треба да се превазиђу, али је задатак политике проналажење компромиса. Тако на пример разни споразуми о практичним и свакодневним проблемима, као што је договор у вези регистарских таблица, могу допринети стварању нове свести“, оценио је он.
Важну улогу, сматра Соботка, у томе може одиграти изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, који, каже, ужива пуно поверење Аустрије.
Он је рекао да је наставак дијалога кључан за стабилност и европску перспективу целог региона Западног Балкана.
Соботка је казао да је одлучујуће по стабилност и европску перспективу читавог региона нормализација односа Приштине и Београда.
Заложио се, у смислу економског развоја, за интензивирање регионалне сарадње, као што је договорено у оквиру Берлинског процеса.
Подвукао је да је Аустрија одувек подржавала чланство земаља Западног Балкана у ЕУ, при чему регион мора да буде, како казе, посматран као целина.
„Та перспектива не сме нестати са фокуса ЕУ због захтева за приступање Украјине, Грузије и Молдавије. Да би се сачувала веродостојност ЕУ потребно је што пре започети приступне преговоре са Албанијом и Северном Македонијом. То би могао да буде и важан импулс за остале кандидате у региону”, подвукао је он.
Соботка је рекао и да подршка Приштине санкцијама против Русије показује да је Косово "привржено европској вредносној заједници".
„Аустрија због тога не подржава само приближавање ЕУ, већ и жељено чланство у Савету Европе и поред тога жели да на европском нивоу тематизује питање визне либерализације“, објаснио је он.
Коњуфца је рекао да се слаже са домаћином да се дијалог са Београдом мора наставити, али је оценио да "разговори теку веома тешко".
Према његовим речима у последњих 11 година договорено је 33 споразума, али сматра да је "у циљу стабилизације и мира на Балкану потребно коначно решење питања признања".