Пуповац: Много сличности у положају Срба на КиМ и Хрватској
КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Председник Самосталне демократске српске странке (СДС С) у Хрватској и саборски заступник Милорад Пуповац изјавио је да много сличности има у положају Срба на Косову и у Хрватској и позвао Србе с Косова да се организују и створе институције у складу са међународним документима.
"Радо ћемо сарађивати са вама и размењивати искуства, јер је много сличности у вашем и нашем положају (Срба у Хрватској)", рекао је Пуповац у интервјуу листу Јединство.
Гиворећи о предстојећем обележавању годишњице војно-полицијске акције Олуја у Хрватској, Пуповац се слаже да су те манифестације непомирљиве за два народа, те да не зна докле ће бити тако.
"Потрудићемо се да се о томе више говори, да се каже све што се може и има за рећи. Тада ће, верујем, бити лакше да се сагледају разлози за непомирљивост и за помирљивост", рекао је Пуповац, који је и председник Српског националног већа.
Волео би, казао је, да Хрватска већу пажњу посвети унапређењу положаја Срба у Хрватској.
Пуповац, наиме, сматра да би односи Србије и Хрватске много могли да релаксирају живот српског тановништва у Хрватској.
Уколико су, каже, ти односи усмерени на решавање отворених питања, а која се у највећој мери тичу права Срба из Хрватске.
"Али, ти односи већ низ година нису добри. Надамо се да ће од јесени бити прилике да се то почне мењати", каза је Пуповац и додао да измирењење без суочавања с прошлошћу, посебно ратним страхотама 20. столећа тешко може бити.
"А за то треба времена и посвећености. Времена има, али посвећености је мало или нимало. За почетак би било довољно да се стане с производњом мржње и предрасуда у међусобним односима. То и цркве знају", рекао је Пуповац.
Подсетио је да су се за време приступања Хрватске ЕУ много лакше решавала питања Срба у Хрватској, од повратка имовине, обнове кућа, релектрификације, развоја општинских управа и мањинских институција.
"Постајањем чланицом Хрватска је приступним уговором и његовим анексима преузела обавезу испуњења неиспуњеног и реализације нереализираног", рекао је Пуповац.
Упитан може ли се због тога рећи да је проблем Срба у Хрватској и европски проблем, Пуповац истиче да приступни уговор који је Хрватска потписала није само њена обавеза већ и обавеза земаља чланица, а посебно Европске комисије и Европског парламента. ЕУ, на жалост, то недовољно показује.
А на питање да ли је још увек у хрватском друштву актуелна „србофобија“ и манифестација усташтва, Пуповац каже да говор мржње и усташофилске и проусташке манифестације мање су присутни него током 2014. и 2015, али још се увек чују и виде.