Помен страдалим Чуружанима: Нема помирења без опроштаја
У Музеју жртвава Чурушке рације у Чуругу, јуче је, у организацији Меморијалног друштва „Рација 1942“, одржан помен страдалим Чуружанима, након чега су венце положили председник Скупштине Аутономне Покрајине Војводине Иштван Пастор и покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Мирослав Штаткић, те Милан Радомир у име Меморијалног друштва „Рација 1942“.
Из Топаловог магацина, где су довођени људи пре стрељања, а где је данас Музеј жртава Чурушке рације, упућене су поруке да страдање невиних људи није заборављено и да рат не доноси никоме ништа добро.
Иштван Пастор је рекао да је реч стоји и на почетку и на крају.
"И као што нема рата који није почео речима – прегласним и хистеричним да сакрију будуће страхоте – тако нема ни помирења без гласно изговорених речи кајања и жаљења – изјавио је председник Скупштине Војводине. – Нема помирења без одговора на питање у име којег циља је човек у рату спреман да убије или погине, шта је злочин, а шта казна у том времену када „закони ћуте“. Одговоре на та питања тражимо сваког 4. јануара овде у Топаловом магацину, данас Музеју жртава рације. Јер нема помирења без чинова опроштаја и саосећања и зато је важно, изнова и сваки пут, дићи глас против политике злочина и одати почаст жртвама „хладних дана”."
Он је нагласио да култура сећања мора да негује страдалнике на свим странама, али и да се сећа добрих дела и добрих људи, који су се у временима безумља нашли у помоћи својим комшијама и спасавали им животе.
"Одговорна политика зна да нема помирења ако ћутимо о страдалницима – а било их је на свим странама – јер, ако прећутимо туђе жртве, увредили смо и властите. Ћутање о туђим жртвама не представља пијетет према страдалницима свог народа, већ управо супротно, то је кукавичко скривање властитих злочинаца. Одговорна политика зна да мржња није одговор на почињено зло и нанету неправду. И да не постоји то време које може излечити ране",поручио је Пастор.
Он је рекао да се нада да ће у проширеном меморијалном центру бити места и за знамените Чуружане Мађаре који су спасавали животе Срба, али и Срба који су спасли животе својих комшија 1944. и 1945. године „када су закони ћутали“.
Обележавању 76. годишњице Чурушке рације присуствовали су и представници Града Новог Сада, Скупштине општине Жабаљ, амбасаде Републике Мађарске у Србији, Националног савета Мађарске националне мањине, представници Војске Србије и грађани Чуруга.
А. С.