light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Покрајинског омбудсмана зову због социјалних и економских проблема

17.03.2019. 14:12 14:16
Пише:
Фото: skupstinavojvodine.gov.rs

НОВИ САД: Покрајински заштитник грађана – омбудсман проф. др Зоран Павловић уручио је пре неколико дана председнику Скупштине Војводине Иштвану Пастору Годишњи извештај о раду за 2018. годину.

У извештају се, између осталог, наводи да је институција Покрајински заштитник грађана пуно пажње посветила унапређењу људских и мањинских права, права детета, родне равноправности и друго. Такође, оцењено је да би у наредном периоду требало више пажње посветити јачању превентивног деловања институција.

У документу на 98 страна представљене су све активности омбудсмана у прошлој години, а значајан сегмент је и поступање по пријавама грађана, односно колико грађани препознају рад омбудсмана и која је његова улога.

Према извештају, Покрајинском омбудсману се у току 2018. године путем телефона или лично обратило 1.200 грађана који нису поднели притужбе. У највећем броју случајева грађани су се обраћали због проблема у вези са остваривањем права која спадају у корпус социјално – економских права, као што су права по основу рада, права у области социјалне заштите, као и права на здравствену заштиту. Грађани су се жалили и на рад судова и јавних извршитеља, те указивали на проблеме у вези са наплатом накнаде за одводњавање, као и у вези са пружањем комуналних и других делатности од општег економског интереса.

Грађани су након разговора информисани о прописима који уређују предметну материју, дат је савет о поступку у којем могу остварити своја права, уколико такав поступак постоји, и упућени су на надлежан орган коме се могу обратити ради заштите својих на закону заснованих интереса. На основу притужби грађана Омбудсман је формирао 400 предмета, док је 71 поступак покренут по сопственој иницијативи, наводи се у извештају.

Како се даље истиче, од 400 поднетих притужби у 2018. години, за 229 притужби омбудсман није имао овлашћења да поступа, али је дат правни савет о могућностима остваривања њихових права, упућујући подносиоца притужбе на покретање одговарајућег правног поступка пред надлежним органима, ако је такав поступак предвиђен. По 20 притужби није поступао, јер нису била исцрпљена сва редовна правна средства, нису биле допуњене у остављеном року или се увидом у предмет утврдило да околности и докази не указују на повреду људских права.

Притужбе грађана који су се обраћали Омбудсману највише су се односиле на проблеме у вези са наплатом јавних прихода за коришћење јавних добара - 11 одсто, пружањем услуга из делатности од општег економског интереса - осам процената, остваривањем права по основу рада - шест одсто, заштитом од насиља у породици - нешто више од пет одсто. Такође, притужбе су се односиле и на остваривање права у области урбанизма и грађевинарства - 4,25 одсто и социјалне заштите - 3,82 процента.

Од 222 укупно покренуте истраге на основу притужби грађана и истрага покренутих на иницијативу Омбудсмана 148 предмета је решено, а рад на 74 предмета на крају извештајне године је још увек био у току, истиче се у Годишњем извештају Покрајинског омбудсмана.


Секретаријатима 14 препорука због употребе језика

У 2018. години омбудсман је упутио 14 препорука и једно мишљење и препоруку. Свим Покрајинским секретаријатима покрајинске владе упућено је 14 препорука, сем Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице, а тичу се службене употребе језика и отклањања уочених недостатака.

Једно мишљење и препорука упућена је и Покрајинском секретаријату за пољопривреду, водопривреду и шумарство у циљу спречавања понављања уочених неправилности у конкурсима Секретаријата, наводи се у извештају.


Од 148 решених предмета у 42,68 одсто случајева, после истраге, утврђено је да нису повређена људска права, односно није утврђена неправилност у поступању. У 26,92 одсто случајева неправилност у раду коју је утврдио Омбудсман орган је отклонио током поступка, или је у 10 процената  случајева надлежном органу упућено мишљење или препорука.

У осталим случајевима у којима је покренута истрага предмети су решени тако што су или уступљени на решавање другом органу, или повучени од стране подносиоца притужбе.

У извештају Покрајинског омбудсмана за 2019. годину, између осталог, наводи се да у оквиру надлежности, поред поступања по притужбама грађана који сматрају да су им актом или радњом органа управе повређена људска права, омбудсман може поступити и по сопственој иницијативи, на основу сазнања из медија, извештаја органа или из других извора, ако оцени да је вероватно да постоји или да је постојала повреда људских права од стране органа управе.

А. Савановић

Пише:
Пошаљите коментар
Омбудсман реаговао на вршачко насиље у основној школи у Тополи

Омбудсман реаговао на вршачко насиље у основној школи у Тополи

13.03.2019. 09:08 09:12