Омбудсман реаговао на вршачко насиље у основној школи у Тополи
БАЧКА ТОПОЛА: Поводом случаја вршњачког насиља над малолетним Г.Н. из Основне школе „Чаки Лајош” у Бачкој Тополи, због којег се мајка дечака обратила медијима, инспекције су посетиле школу у понедељак.
Бачку Тополу овим поводом посетили су и заменици и саветница Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, где су са општинским Заштитником грађана били у ОШ „Чаки Лајош” и Центру за социјални рад.
Покрајински омбудсман је о посети издао и саопштење у коме се наводи да је разговором са релевантним актерима стекао јаснији увид у околности конкретног случаја. Констатовано је да сложеност ситуације изискује успостављање и јачање интерсекторске сарадње, укључивање и ангажовање институција у најбољем интересу детета, те заштиту дететовог достојанства и приватности. Покрајински заштитник грађана ће, након спроведене истраге и прикупљених информација предузети даље мере сходно својим овлашћењима, каже се у саопштењу.
Могуће ново насиље
Поводом истог случаја, након посете инспекција, огласила се и директорка Моника Војтер Пулаи дописом у којем се истиче да је исправно поступање Школе у насилним ситуацијама потврдио просветни инспектор, као и просветни саветник Школске управе Сомбор, у ванредној контроли прошлог петка. Школа је дошла до сазнања да се велика група ученика из ОШ „Никола Тесла“, у коју је Г.Н. некада ишао, спрема „да дође у школу да се обрачунају са актерима спорних ситуација. Због повећаног ризика за безбедност наших ученика, о новонасталој ситуацији обавештени су полиција, директорка ОШ „Никола Тесла“ и Школска управа Сомбор, а одељењске старешине су упућене да обавесте родитеље и обаве разговор са ученицима”, наводи се у допису директорке ОШ „Чаки Лајош” Монике Војтер Пулаи.
Директорка се осврће на догађај из априла прошле године, када је школа обавештена да је 25. марта 2018. године, ученик Г.Н. трпео вршњачко насиље на спортским теренима поред Гимназије и економске школе „ Доситеј Обрадовић“ у Бачкој Тополи. Школа је узела изјаву од ученика Г. Н. и родитеља. Како се насиље догодило ван школе, наводи се у допису, „није било основа да се покрене и води васпитно-дисциплински поступак против ученика који су вршили насиље”. Сачињен је Индивидуални план заштите за актере насилне ситуације, појачан је опрез свих запослених, а посебно одељењског старешине и PP службе.
Уследио је нови инцидент, овај пут на школском кошаркашком терену, о чему је одељенског старешину 27. априла 2018. године обавестила Дејана Драшкић Нађ, мајка ученика Г.Н. „На основу увида у видео надзор, изјава актера конфликтне ситуације и изјава присутних учитељица констатовано је да није било физичког контакта, да су се ученици сукобили због непоштовања правила игре и да су се том приликом међусобно вређали и псовали”, наводи се у допису директорке школе. Тим поводом организоване су радионице за ученике на тему „Ненасилна комуникација“ и „Конструктивно решавање конфликата“, а одељењске старешине су наставиле да прате понашење ученика актера конфликтне ситуације. После тих дешавања школа, како се наводи у допису директорке, није имала сазнања нити је било пријава ситуација у којима је ученик Г.Н. изложен насиљу.
Поводом овог случаја, Омбудсман је упозорио представнике органа јавне власти, установа и других институција и медија да, приликом информисања јавности у пуној мери поштују права детета на приватност, поштовање личног достојанства, психичког и физичког интегритета.
„Разоткривањем идентитета детета и излагањем осетљивих приватних, личних података о детету и његовој породици у јавности, дете и породица излажу се ризицима од нежељених коментара и субјективних процена и интерпретација јавности, а сам приказ детета у јавном медијском садржају може додатно утицати и појачати трауматично искуство детета и произвести вишеструку штету по његов развој, доживљај његове личне вредности и слике о себи, угрозити му здравље, а неретко и његову безбедност и сигурност”, наводи се у саопштењу.
Покрајински заштитник грађана, каже се даље у саопштењу, не одобрава, али разуме поступке родитеља који, разочарани или незадовољни одговором институција, понекад, у најбољој намери и жељи да заштите дете, јавности изложе осетљиве податке и информације. „Управо је дужност и обавеза представника јавних институција, као и самих медија, да штите права детета, те да у таквим случајевима, поуче родитеље и јавност о начину извештавања руковођеним најбољим интересом детета и да одговорно презентују добијене информације” наводи се у саопштењу.
В. Х.