clear sky
14°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0106
usd
107.5465
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Војводина десет година чека закон о финансирању

11.01.2018. 08:12 08:53
Пише:

Лига социјалдемократа Војводине саопштила је  да Уставни суд две године не одговара на њихову иницијативу за оцену уставности Закона о буџетском систему и Закона о буџету, коју је у име Лиге поднео њен председник Ненад Чанак.

ЛСВ наводи да је Уставом одређено да буџет покрајине износи најмање седам одсто у односу на буџет Србије, с тим што се три седмине буџета Војводине користе за финансирање капиталних расхода.  

Уз то, објашњавају лигаши, Законом о буџетском систему нису дефинисани сопствени приходи буџета АП Војводине него се њој само уступа део прихода Републике, а који, како примећују, није довољан да би се остварила укупна висина буџета АП Војводине предвиђена Уставом.

ЛСВ закључује да без закона о финансирању надлежности Војводине и промене Устава у којем би се прецизно и трајно дефинисало питање војвођанске аутономије, Војводина и даље неће бити у прилици да управља својом аутономијом ради добробити својих грађанки и грађана.

Закон треба избацити из политичке сфере и убацити га у економску и омогућити додатне механизме за финансирање (Игор Мировић)

Непоштовање одредбе Устава да из буџетских прихода Србије Војводини припада најмање седам одсто и да треба усвојити закон о финансирању надлежности Војводине сваке године макар једном, и то приликом усвајања републичког и покрајинског буџета, изазове дискусију између парламентарних странака. Тако је било и крајем прошле, када се у Скупштини Војводине усвајао овогодишњи покрајински буџет. Један од разлога што посланици ЛСВ-а, „Доста је било” и Мађарског покрета нису подржали предложени буџет било је управо то што са 68,5 милијарди динара, колико износи овогодишњи буџет, није испоштовано уставних седам одсто и што није донет закон о финансирању. Због тога је шеф посланичке групе лигаша Бранислав Богарошки буџет окрактерисао као неуставан. 

На доношење закона о финансирању Војводина чека десет година. По Уставном закону за спровођење Устава Републике Србије („Службени гласник РС” бр. 98/2006), Народна скупштина требало је да га донесе до краја 2008, али то није урађено ни до данас. Питања о уставних седам одсто и доношењу закона о финансирању новинари су уочи почетка последње седнице покрајинског парламента поставили председнику Покрајинске владе Игроу Мировићу.  

Уставом одређено да буџет покрајине износи најмање седам одсто у односу на буџет Србије, с тим што се три седмине буџета Војводине користе за финансирање капиталних расхода (ЛСВ)

– Седам процената од прихода буџета Републике износи око 69 милијарди и 200 милиона динара, а наш буџет је 68,5 милијарди – одговорио је Мировић. – Значи, недостаје око 620 милиона динара. Иако смо ми задовољни тим обимом, очигледно је да тај проценат није испуњен. 

Он је навео и да недостајући новац Покрајинска влада надомешћује заједничким инвестицијама и директним финансирањем неких послова у Војводини из републичке касе.

– Ми смо у више наврата говорили да треба донети закон о финансирању Војводине који треба да обезбеди предвидљивост пре свега у сегменту финансирања свих потреба грађана Војводине. Закон треба избацити из политичке сфере и убацити га у економску и омогућити додатне механизме за финансирање – истакао је он. – Надлежност за доношење закона је на Скупштини Републике Србије, ми на томе стално инсистирамо, шта да кажем, могу само да се понављам.


Дефинисати одређене приходе

– Поента је дефинисати одређене приходе који се остварују на територији републике, направити одређену расподелу у односу на кључне приходе, као што су порези на добит и лична примања, и направити одређене лимите који ће задовољити уставни оквир – истакао је председник Покрајинске владе Игор Мировић уочи усвајања војвођанског буџета за 2018.годину.

Он је додао и да то није велики посао, али треба схватити да од тога Покрајинска влада не жели да прави политичко питање него искључиво економско и развојно.


Он је додао да није добро што нема закона, али је добро то што се са свих страна осећа све снажнија потреба да се донесе. Јер, како је објаснио, закон о финансирању би омогућио да се вишегодишњем нивоу новац предвидљивије усмерава у велике пројекте који ће донети корист грађанима.

– Пошто тога нема, ми сад по моделу заједничког финансирања припремамо пројекте, кандидујемо их и добијамо подршку за више од 90 одсто пројеката у односу на план, али свакако систем није довршен – напоменуо је председник Покрајинске владе.   

На питање када се очекује доношење закона о финансирању, Мировић је навео да дијалог о томе још није почео и да ће се приступити изради закона када буде реактивиран рад заједничке комисије Републике и Покрајине за израду закона и када Министарство финансија и Влада Србије буду истог степена спремности као Покрајинска влада да се анализирају сви неопходни елементи за усвајање закона.  

Е. Марјанов

Пише:
Пошаљите коментар