Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vojvodina deset godina čeka zakon o finansiranju

11.01.2018. 08:12 08:53
Piše:

Liga socijaldemokrata Vojvodine saopštila je  da Ustavni sud dve godine ne odgovara na njihovu inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o budžetskom sistemu i Zakona o budžetu, koju je u ime Lige podneo njen predsednik Nenad Čanak.

LSV navodi da je Ustavom određeno da budžet pokrajine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Srbije, s tim što se tri sedmine budžeta Vojvodine koriste za finansiranje kapitalnih rashoda.  

Uz to, objašnjavaju ligaši, Zakonom o budžetskom sistemu nisu definisani sopstveni prihodi budžeta AP Vojvodine nego se njoj samo ustupa deo prihoda Republike, a koji, kako primećuju, nije dovoljan da bi se ostvarila ukupna visina budžeta AP Vojvodine predviđena Ustavom.

LSV zaključuje da bez zakona o finansiranju nadležnosti Vojvodine i promene Ustava u kojem bi se precizno i trajno definisalo pitanje vojvođanske autonomije, Vojvodina i dalje neće biti u prilici da upravlja svojom autonomijom radi dobrobiti svojih građanki i građana.

Zakon treba izbaciti iz političke sfere i ubaciti ga u ekonomsku i omogućiti dodatne mehanizme za finansiranje (Igor Mirović)

Nepoštovanje odredbe Ustava da iz budžetskih prihoda Srbije Vojvodini pripada najmanje sedam odsto i da treba usvojiti zakon o finansiranju nadležnosti Vojvodine svake godine makar jednom, i to prilikom usvajanja republičkog i pokrajinskog budžeta, izazove diskusiju između parlamentarnih stranaka. Tako je bilo i krajem prošle, kada se u Skupštini Vojvodine usvajao ovogodišnji pokrajinski budžet. Jedan od razloga što poslanici LSV-a, „Dosta je bilo” i Mađarskog pokreta nisu podržali predloženi budžet bilo je upravo to što sa 68,5 milijardi dinara, koliko iznosi ovogodišnji budžet, nije ispoštovano ustavnih sedam odsto i što nije donet zakon o finansiranju. Zbog toga je šef poslaničke grupe ligaša Branislav Bogaroški budžet okrakterisao kao neustavan. 

Na donošenje zakona o finansiranju Vojvodina čeka deset godina. Po Ustavnom zakonu za sprovođenje Ustava Republike Srbije („Službeni glasnik RS” br. 98/2006), Narodna skupština trebalo je da ga donese do kraja 2008, ali to nije urađeno ni do danas. Pitanja o ustavnih sedam odsto i donošenju zakona o finansiranju novinari su uoči početka poslednje sednice pokrajinskog parlamenta postavili predsedniku Pokrajinske vlade Igrou Miroviću.  

Ustavom određeno da budžet pokrajine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Srbije, s tim što se tri sedmine budžeta Vojvodine koriste za finansiranje kapitalnih rashoda (LSV)

– Sedam procenata od prihoda budžeta Republike iznosi oko 69 milijardi i 200 miliona dinara, a naš budžet je 68,5 milijardi – odgovorio je Mirović. – Znači, nedostaje oko 620 miliona dinara. Iako smo mi zadovoljni tim obimom, očigledno je da taj procenat nije ispunjen. 

On je naveo i da nedostajući novac Pokrajinska vlada nadomešćuje zajedničkim investicijama i direktnim finansiranjem nekih poslova u Vojvodini iz republičke kase.

– Mi smo u više navrata govorili da treba doneti zakon o finansiranju Vojvodine koji treba da obezbedi predvidljivost pre svega u segmentu finansiranja svih potreba građana Vojvodine. Zakon treba izbaciti iz političke sfere i ubaciti ga u ekonomsku i omogućiti dodatne mehanizme za finansiranje – istakao je on. – Nadležnost za donošenje zakona je na Skupštini Republike Srbije, mi na tome stalno insistiramo, šta da kažem, mogu samo da se ponavljam.


Definisati određene prihode

– Poenta je definisati određene prihode koji se ostvaruju na teritoriji republike, napraviti određenu raspodelu u odnosu na ključne prihode, kao što su porezi na dobit i lična primanja, i napraviti određene limite koji će zadovoljiti ustavni okvir – istakao je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović uoči usvajanja vojvođanskog budžeta za 2018.godinu.

On je dodao i da to nije veliki posao, ali treba shvatiti da od toga Pokrajinska vlada ne želi da pravi političko pitanje nego isključivo ekonomsko i razvojno.


On je dodao da nije dobro što nema zakona, ali je dobro to što se sa svih strana oseća sve snažnija potreba da se donese. Jer, kako je objasnio, zakon o finansiranju bi omogućio da se višegodišnjem nivou novac predvidljivije usmerava u velike projekte koji će doneti korist građanima.

– Pošto toga nema, mi sad po modelu zajedničkog finansiranja pripremamo projekte, kandidujemo ih i dobijamo podršku za više od 90 odsto projekata u odnosu na plan, ali svakako sistem nije dovršen – napomenuo je predsednik Pokrajinske vlade.   

Na pitanje kada se očekuje donošenje zakona o finansiranju, Mirović je naveo da dijalog o tome još nije počeo i da će se pristupiti izradi zakona kada bude reaktiviran rad zajedničke komisije Republike i Pokrajine za izradu zakona i kada Ministarstvo finansija i Vlada Srbije budu istog stepena spremnosti kao Pokrajinska vlada da se analiziraju svi neophodni elementi za usvajanje zakona.  

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar