Отворена изложба „Нови Сад у Револуцији 1848–1849. године”
Изложба „Нови Сад у Револуцији 1848–1849. године” отворена је јуче у Историјском архиву града Новог Сада. Документи о револуцији која је марта 1848. године захватила и српски народ у Хабзбуршкој монархији, о Мајској скупштини и судбини града и кључних личности који су имали активно учешће у тим збивањима, попут вожда Ђорђа Стратимировића, рођеног Новосађанина, Јована Хаџића и других, хронолошки су постављени на 12 паноа у холу установе.
Грађа је верно сведочанство о политичким личностима и збивањима која су prеthodila бомбардовању Новог Сада 12. јуна 1849. године, као и о стравичном страдању становништва и града. Нови Сад је у том бомбардовању био готово уништен и изгубио своје житеље. Становништво је у паници почело масовно да напушта уништени град, који су војници након бомбардовања додатно опљачкали, тако да се размишљало и о томе да се град измести, како је то навео директор Архива Петар Ђурђев.
Он је, отварајући изложбу, напоменуо да су поставку успели да заокруже захваљујући помоћи коју су добили од Архива Војводине и Матице српске, а да су повод за организовање изложбе била три кључна догађаја. Један од повода је годишњица оснивања те установе 21. маја 1954. године, када је Народни одбор града Новог Сада донео решење о формирању Градске државне архиве, други је 170 година од Мајске скупштине, а трећи – догађаји у Новом Саду у новембру 1918. године. Поставка која ће се бавити новембарским догађајима у Новом Саду биће организована касније.
Први део изложбе се односи на догађаје пре Мајске скупштине, у марту и априлу 1848. године, у време када су мађарски револуционари кренули да траже од бечког двора одређена права, а у складу с тим, Срби у мађарском делу монархије такође су тражили иста права. У том делу изложбе приказане су кључне личности – рођени Новосађанин Ђорђе Стратимировић, дугогодишњи председник Матице српске Јован Hayić, потомак Арсенија Чарнојевића Петар Чарнојевић.
– У оквиру ове изложбе ново је да ћемо покушавати сталном поставком да прикажемо личне судбине људи који су узимали активно учешће у тим великим дешавањима – навео је Ђурђев. – Тако смо приказали живот Јована Hayića и вожда Ђорђа Стратимировића, који су учествовали у Мајској скупштини.
Улога вожда Ђорђа Стратимировића
Вожд Ђорђе Стратимировић, како је то навео Ђурђев, посебно је важан за наш град, не само зато што је био учесник Мајске скупштине него и зато што је, као један од чланова српске делегације, упозорио првог човека мађарске револуције Лајоша Кошута да ће Срби, ако Мађари не попусте, тражити признавање аутономије на другој адреси.
У другом делу поставке је приказана мапа Новог Сада из 1848. године, урађена уочи Револуције. Мапа приказује и један релативно непознат део града који је страдао у бомбардовању 12. јуна. У трећем делу поставке су сећања сведока на догађаје, а у четвртом делу је постављено неколико докумената цркве и становништва, у којима су, уз скицу страдалих некретнина, наведени и износ о величини штета на тим објектима за чију санацију се тражила помоћ од аустријског и руског цара. Последњи део изложбе приказује трошковник Магистрата због посете аустријског цара Франца Јозефа Новом Саду.
Е. Марјанов