overcast clouds
10°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новосадска градска каса од 24,5 милијарди динара

15.08.2020. 12:30 12:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

И док Нови Сад очекује конституисање градске скупштине на седници заказаној за 21. август, актуелни градоначелник Милош Вучевић најављује  ребаланс буџета да би у градске пословне књиге увео помоћ од 3,1 милион евра, колико је Нови Сад издвојио за градску привреду погођену коронавирусом кроз разне олакшице и попусте.

Ребаланс би, по њему, уследио убрзо након формирања градског парламента и извршне власти, а у четвртак је објављен и завршни рачун буџета за прошлу годину, као предуслов да се неутрошни новац из prеthodnih година, као и поменута помоћ, уведу у прорачун градске касе.

И док теку припреме за измену овогодишњег буџета, почетком месеца стигло је упутство за израду буџета за наредну годину, након што је Републичка влада усвојила Фискалну стратегију. Тако, упутство Градске управе за финансије корисницима буџета даје смернице засноване на претпоставци да ће наредне године раст БДП-а износити шест одсто уз инфлацију од 1,8 процента.

Градоначелник Милош Вучевић најављује ребаланс буџета да би у градске пословне књиге увео помоћ од 3,1 милион евра, колико је Нови Сад издвојио за градску привреду погођену коронавирусом кроз разне олакшице и попусте

Тај документ предвиђа да сами буџетски корисници у складу са својим плановима и прогнозама „кроје“ коначни изглед градског буџета, те се тако констатује да уз такву значајну улогу иде и велика одговорност. Због тога не чуди позив на рационалност и уздржаност при планирању расхода у наредној години и констатација да постоји велики раскорак између жеља и могућности. Буџетлије ће тако образлагати потребе у три категорије: текуће потрошње, додатних средстава и капиталних расхода, док је уведена и анализа родне равноправности буџета, која би требало да допринесе расподели градског новца у корист унапређења равноправности мушкараца и жена.

Планира се опремање Музичко-балетске школе на Лиману, изградња вртића на Сајлову и Адицама, доградња оних у Ветернику и Ковиљу

Као и prеthodnih година, Упутство наглашава потребу смањења текућих расхода и повећање капиталних улагања, те препоручује буџетским корисницима да максимално умање, или чак и обуставе, издатке за службена путовања, репрезентацију, коришћење службених мобилних телефона... Издвајања за плате које се исплаћују из градског буџета могу бити највише до нивоа плата из ове године. И док се та одредба односи на новчану масу за зараде, напоменуто је да је и број запослених такође ограничен у складу са Законом о буџету за 2021. годину, те да се плате пројектују за број оних који раде, а не за број систематизованих радних места. Од награда и бонуса за запослене дозвољено је планирање једино јубиларних награда.


Субвенције градским предузећима

Субвенције за градска предузећа требало би да буду планиране на минималном нивоу, наводе у Градској управи за финансије, односно највише до износа предвиђених у 2020. години. Новац за казне и пенале по судским решењима такође ће бити на овогодишњем нивоу, док ће дотације невладиним организацијама које се додељују на јавним конкурсима бити умањене 15 одсто. У Упутству се позива на доследну класификацију капиталних пројеката, и њихово дугорочно финансирање.

Улагања у саобраћајну и комуналну инфраструктуру

Што се тиче планова за наредну годину, истиче се као приоритет улагање у саобраћајну и комуналну инфраструктуру, а помињу се пројекти који су току, као завршетак парка код Ранжирне станице, пречистач отпадних вода у Бегечу, изградња стадиона и дворане за атлетику на Новом насељу, партерно уређење дела центра града... Планира се и опремање Музичко-балетске школе на Лиману, изградња вртића на Сајлову и Адицама, доградња оних у Ветернику и Ковиљу и надградња вртића у улицама Стевана Христића и Јернеја Копитара.


Уједно, препоручено је да се ревидира потреба за ангажовањем радника на основу уговору о делу и повремено-привременим пословима, а да се трошкови путовања за запослене умање десет одсто у односу на текућу годину. Трошкови одржавања и материјала могу пратити раст инфлације, као и накнаде за социјалну заштиту из буџета.

Све те планове и улагања Нови Сад намерава да оствари с предвиђене 24,475 милијарде прихода, од којих ће око 1,2 милијарда доћи од продаје градске имовине, односно земљишта. Текући расходи би износили 20,7 милијарди, док би у капиталне пројекте било уложено 3,35 милијарде динара.

С. Крстић

Пише:
Пошаљите коментар