Novosadska gradska kasa od 24,5 milijardi dinara
I dok Novi Sad očekuje konstituisanje gradske skupštine na sednici zakazanoj za 21. avgust, aktuelni gradonačelnik Miloš Vučević najavljuje rebalans budžeta da bi u gradske poslovne knjige uveo pomoć od 3,1 milion evra, koliko je Novi Sad izdvojio za gradsku privredu pogođenu koronavirusom kroz razne olakšice i popuste.
Rebalans bi, po njemu, usledio ubrzo nakon formiranja gradskog parlamenta i izvršne vlasti, a u četvrtak je objavljen i završni račun budžeta za prošlu godinu, kao preduslov da se neutrošni novac iz prethodnih godina, kao i pomenuta pomoć, uvedu u proračun gradske kase.
I dok teku pripreme za izmenu ovogodišnjeg budžeta, početkom meseca stiglo je uputstvo za izradu budžeta za narednu godinu, nakon što je Republička vlada usvojila Fiskalnu strategiju. Tako, uputstvo Gradske uprave za finansije korisnicima budžeta daje smernice zasnovane na pretpostavci da će naredne godine rast BDP-a iznositi šest odsto uz inflaciju od 1,8 procenta.
Taj dokument predviđa da sami budžetski korisnici u skladu sa svojim planovima i prognozama „kroje“ konačni izgled gradskog budžeta, te se tako konstatuje da uz takvu značajnu ulogu ide i velika odgovornost. Zbog toga ne čudi poziv na racionalnost i uzdržanost pri planiranju rashoda u narednoj godini i konstatacija da postoji veliki raskorak između želja i mogućnosti. Budžetlije će tako obrazlagati potrebe u tri kategorije: tekuće potrošnje, dodatnih sredstava i kapitalnih rashoda, dok je uvedena i analiza rodne ravnopravnosti budžeta, koja bi trebalo da doprinese raspodeli gradskog novca u korist unapređenja ravnopravnosti muškaraca i žena.
Kao i prethodnih godina, Uputstvo naglašava potrebu smanjenja tekućih rashoda i povećanje kapitalnih ulaganja, te preporučuje budžetskim korisnicima da maksimalno umanje, ili čak i obustave, izdatke za službena putovanja, reprezentaciju, korišćenje službenih mobilnih telefona... Izdvajanja za plate koje se isplaćuju iz gradskog budžeta mogu biti najviše do nivoa plata iz ove godine. I dok se ta odredba odnosi na novčanu masu za zarade, napomenuto je da je i broj zaposlenih takođe ograničen u skladu sa Zakonom o budžetu za 2021. godinu, te da se plate projektuju za broj onih koji rade, a ne za broj sistematizovanih radnih mesta. Od nagrada i bonusa za zaposlene dozvoljeno je planiranje jedino jubilarnih nagrada.
Subvencije za gradska preduzeća trebalo bi da budu planirane na minimalnom nivou, navode u Gradskoj upravi za finansije, odnosno najviše do iznosa predviđenih u 2020. godini. Novac za kazne i penale po sudskim rešenjima takođe će biti na ovogodišnjem nivou, dok će dotacije nevladinim organizacijama koje se dodeljuju na javnim konkursima biti umanjene 15 odsto. U Uputstvu se poziva na doslednu klasifikaciju kapitalnih projekata, i njihovo dugoročno finansiranje.
Što se tiče planova za narednu godinu, ističe se kao prioritet ulaganje u saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, a pominju se projekti koji su toku, kao završetak parka kod Ranžirne stanice, prečistač otpadnih voda u Begeču, izgradnja stadiona i dvorane za atletiku na Novom naselju, parterno uređenje dela centra grada... Planira se i opremanje Muzičko-baletske škole na Limanu, izgradnja vrtića na Sajlovu i Adicama, dogradnja onih u Veterniku i Kovilju i nadgradnja vrtića u ulicama Stevana Hristića i Jerneja Kopitara.
Ujedno, preporučeno je da se revidira potreba za angažovanjem radnika na osnovu ugovoru o delu i povremeno-privremenim poslovima, a da se troškovi putovanja za zaposlene umanje deset odsto u odnosu na tekuću godinu. Troškovi održavanja i materijala mogu pratiti rast inflacije, kao i naknade za socijalnu zaštitu iz budžeta.
Sve te planove i ulaganja Novi Sad namerava da ostvari s predviđene 24,475 milijarde prihoda, od kojih će oko 1,2 milijarda doći od prodaje gradske imovine, odnosno zemljišta. Tekući rashodi bi iznosili 20,7 milijardi, dok bi u kapitalne projekte bilo uloženo 3,35 milijarde dinara.
S. Krstić