Немачка подршка реформи јавне управе у СРБ од пет млн евра
БЕОГРАД: Министарство државне управе и локалне самоуправе Србије и Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) потписали су данас споразум о спровођењу пројекта подршке реформи јавне управе у Србији, којим су средства за ту намену повећана на 5,0 милиона евра са првобитних 1,5 милиона евра.
Споразум су потписали министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, директор ГИЗ-а у Србији Герхард Зипел, лидер пројекта Александра Хилбиг и помоћница министра за европске интеграције Ксенија Миленковић.
Ружић је, након потписивања споразума, истакао да је данашњи чин практично наставак једне плодотворне сарадње на пољу реформе јавне управе, и да је од иницијалних 1,5 милиона евра намењених за реализацију пројекта у области реформе јавне управе, данашњим потписивањем споразума тај ниво фонда подигнут на пет милиона.
Он је навео да је и раније постојала сарадња са ГИЗ-ом на Закону о општем управном поступку, да се сада наставља рад на том послу и да је крајњи циљ да се олакша комуникација државних органа како би она била на добробит грађана и привреде.
"У prеthodnom периоду је рађено на томе да се 185 закона уподоби са Законом о општем управном поступку", рекао је Ружић и додао је ниво међуресорне координације и комуникације са јединицима локалне самоуправе на добро нивоу, али да заслужује унапређење.
Министар је најавио да ће ових дана заседати Координационо тело које ће, како очекује, определити нове кораке који треба да доведу до тог усклађивања у најразумнијем могућем року.
Циљ је, како истиче, да државна администрација буде сервис грађана и привреде, а не "да имамо предубеђење да су грађани ти који морају да трче од шалтера до шалтера и да завршавају неке управне послове за оне који су за то плаћени".
Ксенија Миленковић је указала да Министарство за европске интеграције већ неколико година сарађује са ГИЗ-ом и да је данашњи пројекат заправо наставак prеthodna два пројекта рађена у сарадњи с том организацијом у оквиру немачке билатералне подршке процесу европских интеграција Србије.
"Наша компонента у овом пројекту је у износу од 1,1 милион евра", истакла је она.
Миленковић је нагласила да постоји јасна воља Немачке да помогне Србији у свим процесима европских интеграција, и да се она манифестује како на политичком, тако и на техничком нивоу.
Директор ГИЗ-а у Србији Герхард Зипел је рекао да ова организација има налог Владе Немачке да настави и прошири техничку сарадњу, и да је за ГИЗ велика привилегија и част да прати Србију у овом, како је рекао, авантуристичком путовању.
"Из насе песпективе сигурни смо да ће врло брзо, када се активности буду спровеле, људи у Србији одмах приметити ефекте те хармонизације са европским стандардима", поручио је он.
У склопу билатералне развојне сарадње између Србије и Немачке крајем 2015. године је договорена подршка за спровођење приоритетних мера из Стратегије реформе јавне управе у нашој земљи.