Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Муижниекс против мађарског зида

18.06.2015. 10:39 13:33
Пише:

Мађарски план је лоша идеја. Треба се усредсредити на то да се мигрантима омогући приступ азилу, а не да их се спречи"ť, написао је комесар на свом твитер налогу.

Мађарски министар унутрашњих послова Петер Сијарто најавио је јуче да ће Мађарска подићи четири метра висок зид дуж 175 километара границе са Србијом да би се зауставио талас илегалних имиграната.



Он је казао да су се власти одлучиле на тај потез након што су регистровале да је током првих шест месеци ове године преко те границе прешло 57.000 илегалних миграната, махом Сиријаца, Ирачана и Авганистанаца са ратом захваћених подручја.



План да се подигне зид критиковала је јуче и регионална представница Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице Кити Мекинси.

"Право на тражење азила спада у неотуђива људска права и ми смо забринути због намере да се људи спрече да га користе ", рекла је Мекинси за агенцију Ројтерс.

 


Михајловић: Проблем миграната да решава ЕУ, не Србија

Хуманитарне кризе и проблем миграната није могуће решити подизањем зидова, изјавила је данас потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић и нагласила да је то питање за Европску унију, а не за Србију.



 Коментаришући најаву Мађарске да ће подићи четири метра високу ограду на граници са Србијом да би спречила прилив илегалних миграната, Михајловић је нагласила да грађани треба да знају да то није порука, ни однос према Србији и да ЕУ треба да решсава то питање, а не Србија, као ни Мађарска.

 Србија је само транзитна земља преко које азиланти желе да оду у неке друге земље ЕУ, рекла је Михајловић за РТС и поручила да Србија неће подизати никакве зидове.



Говорећи о сарадњи са земљама у региону, она је истакла да је Србија током претходне године показала колико жели и колико јесте фактор стабилности целог региона.

И недавне посете премијера Србије Александра Вучића Албанији и БИХ говоре да ми једино што желимо су добри не само политички, већ и економски односи са суседима, истакла је Михајловић.

    То су озбиљна питања за српску Владу и њима, као и о Резолуцији о Сребреници ћемо разговарати на седници Владе Србије, додала је Михајловић.

 


Сијарто: Мађарска под притиском да реши питање миграната

Министар спољних послова Мађарске Петар Сијарто рекао је данас да, иако Европска унија настоји да постигне сагласност за решавање проблема миграната, његова земља "нема времена за губљење" по том питању.



Сијарто је рекао да је притисак миграната на Мађарску већи него на Италију и Грчку, и истакао да је број имиграната који су ушли у његову земљу достигао више од 50.000 људи у првих пет месеци ове године.

Мађарска влада јуче је, подсећа МТИ, наредила изградњу заштитне ограде дуж границе са Србијом, како би зауставила нелегалан улазак миграната.

Сијарто је рекао да, док се међународна заједница усмерила на прилив имиграната који стижу преко Средоземног мора, ЕУ "изгледа да није вољна да схвати да десетине хиљада имиграната долази у Европу са Западног Балкана".



У разговору за државну телевизију "М1", Сијарто је рекао да је "у овој ситуацији логично да влада предузима мере да заштити своје грађане од притиска имиграната".

Сијарто је истакао да је намера подизања заштитне ограде да се затворе нелегални уласци.



Министар је рекао да се јуче консултовао са српским колегом Ивицом Дачићем и додао да ће о питању миграната вероватно разговарати у Луксембургу у понедељак када се буде састао са својим колегама.

Што се тиче избеглица из политичких разлога, Сијарто је истакао спремност Мађарске да настави да додељује азил жртвама диктаторских режима.

 


Ограда штетна, из ПУПС-а позивају СВМ да реагује

Најава мађарских власти о подизању четири метра високе ограде на граници са Србијом у циљу спречавања преласка илегалних миграната је штетна, антицивилизацијска и антиевропска, поручили су данас поједини посланици, а из ПУПС-а су позвали СВМ  да учини напор да убеди мађарску владу да то не чини.



Заменик шефа посланика СПС Ђорђе Милићевић рекао је новинарима у парламенту да је јасно да Србија на спречавању мигарација сарађује са свим државама у окружењу и чланицама ЕУ и да одговор на то питање и тај проблем мора и треба да буде дефинисан у европским оквирима.

“Није нам јасна одлука о подизању зидова, јер Србија нема никакву одговорност за мигранте. Ми смо транзитна земља. Србија се неће на такав начин опходити према суседима, али хоће разговарати, 1. јул је датум када је заказана заједничка седница влада Србије и Мађарске и то је прилика да се добију адекватни и логични одговори по овом питању”, рекао је Милићевић.



Из ПУПС-а позивају СВМ да учини напор да убеди Мађарску да не подиже ограду на граници са Србијом.Мома Чолаковић из те странке смата да је у питању неразумна и лоша одлука мађарских власти, а нада се да ће Влада Србије успети да убеди Мађаре да од тога одустану.

Демократа Борислав Стефановић поручује да је најава Мађарске “штетна, антицивилизацијска и антиевропска”.

“То је врло лоша и шокантна одлука за целу Европу, која је формирана на слободама и правима грађана, као и слободном кретању. Таква одлука неће ништа решити, јер путеви миграције су последица ужасног рата на Блиском истоку”, навео је Стефановић.



Он напомиње да је Србија транзитна земља, а да је одлука мађарских власти за унутрашњу употребу, пред изборе који ће доћи.

Шеф посланика ДС сматра да Србија и Мађарска треба више да раде на полицијској сарадњи и контроли граница, како би се проблем решио у корену.

“Ово је доказ великог пораза и огромног корака уназад и надам се да ова долука неће заживети”, рекао је Стефановић.

(Танјуг)

 


ЛСВ: Застрашујућа одлука мађарских власти

Лига социјалдемократа Војводине данас је оштро критиковала одлуку мађарских власти да због азиланата подигну ограду на граници са Србијом, истаквши да је тако нешто "незамисливо и застрашујуће у 21. веку".

"Без обзира на то што се у комуникацији грађана две земље суштински не мења ништа, што ће се граница прелазити на исти начин као и до сада, ограда од бодљикаве жице да би се зауставили људи који беже од рата и глади, више је од срамоте", наводи та странка.



ЛСВ указује и да одлука о подизању четири метра високог зида од бодљикаве жице дуж границе са Србијом, налик на концентрациони логор, "више него јасно доказује да је реч о политичарима који дубоко не разумеју вредности које баштине земље ЕУ".

Та странка у саопштењу криткује мађарске власти и што "преко билоборда , на мађарском језику, поручјују азилантима да не отимају послове домићем становништву".



 ЛСВ сматра и да је то доказ да је у Мађарској "њихова ксенофобија метастазирала на начине који су незамисливи за једну чланицу ЕУ".

У саопштењу се наводи и да је "премијер Виктор Орбан  очито заборавио како је изгледало када су грађани земаља Варшавског пакта пре само 30 година били ограђени зидовима и покушавали да нађу бољи живот ван граница своје земље".

Мађарска ће подићи четири метра високу ограду дуж границе са Србијом да би спречила прилив илегалних имиграната, саопштио је јуче мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.



"Говоримо о граници од 175 километара, која се физички може затворити са четири метра високом оградом", рекао је  он додавши да је министар унутрашњих послова добио инструкцију да то припреми",

Припреме би требало да буду завршене до наредне среде, изјавио је Сијарто, пренела је мађарска агенција МТИ.

 


Јовановић: Одлука мађарске владе антицивилизацијски поступак

Либерално демократска партија саопштила је данас да ће затражити од европских либерала и свих других партнера на европској и домаћој политичкој сцени да осуде и спрече поступак мађарске владе да дуж границе са Србијом постави жичану ограду високу четири метра.

"Сигурни смо да ће и цела демократска јавност Србије урадити све да се заустави овај антицивилизацијски поступак Орбанове владе", изјавио је председник ЛДП-а Чедомир Јовановић.



 Он је казао да је одлука мађарске владе да дуж границе са Србијом постави жичану ограду високу четири метра "последњи у низу потеза Виктора Орбана који призивају прошлост и враћају нас у времена за која смо били сигурни да их је цивилизација којој сви желимо да припадамо оставила иза себе".

 "Сваки народ, нажалост, у свом памћењу има периоде кад су га историјске и политичке околности притискале и терале у збегове онако како данас у збегове пред ратом и бедом беже Сиријци или Албанци. Када је 1956. сломљен Мађарски устанак, реке избеглица које су бежале ка Аустрији нису дочекиване бодљикавом жицом, али се Мађари и данас сигурно добро сећају како боли живот иза жичане ограде иза којих је ову земљу на пола века закључао совјетски окупатор", рекао је Јовановић.



Он је додао да ће ЛДП тражити од европских либерала и свих других партнера на европској и домаћој политичкој сцени да овај поступак осуди и спречи.

Како је навео, време у којем живимо у већој или мањој мери тешко је за сваког.

"У мери у којој будемо умели да изнесемо његове изазове као људи, да не понављамо грешке које сваки народ има у свом памћењу, моћи ћемо да се погледамо у огледало и у очи будућих генерација без срама и кајања", наводи се у писаној изјави Јовановића.

 

Пише:
Пошаљите коментар