Монтгомери : Импликације одлуке о руском центру важне за Србију
ВАШИНГТОН : Бивши амерички амбасадор у Србији Вилијем Монтгомери сматра да је питање статуса Српско-руског хуманитарног центра важно питање за Србију, и да су импликације одлуке по том питању изузетно важне за српски народ.
У сусрет посети председника Србије Александра Вучића Вашингтону, Монтгомери каже да не очекује да ће Српско-руски хуманитарни центар и статус његовог особља бити битна тачка на дневном реду састанака у Вашингтрону.
"Жао ми је што то морам да кажем али у општој слици, за САД заправо и није битно да ли ће Србија одлучити да се приближи Русији дајући на пример ''дипломатски статус'' ономе што би требало да буде ''хуманитарни центар.'' Дани Хладног рата када су те ствари биле важне за САД су одавно прошли," рекао је Монтгомери за Танјуг.
Он, заправо, указује да је то "много важније питање за народ Србије и то како он види своју будућност".
"Јер, импликације те одлуке сносиће народ Србије а не САД", истиче Монтгомери. "Премда мислим да велики мајстор неутралности током хладног рата, маршал Тито никад не би пристао да има руску базу на српској територији названу другим именом, његово време је давно прошло," додаје он.
Уз ограду да САД нишу чланица ЕУ а да се и ЕУ суочавају са бројним изазовима, амерички дипломата каже да разуме Вучићев захтев за убрзан приступ Србије ЕУ.
Чланице ЕУ изгледа нису у стању да схвате да неизвесност, дуга одлагања и препреке у процесу приступања имају кумулативан негативан утицај на Србију и да подршку уласку у ЕУ опада, указује он.
Монтгомери је такође сигуран да ће Вучић током посете подвући решеност да унапреди српску привреду и подстакне САД и њихове главне корпорације да додатно повећају улагања у Србију.
Он сматра да постоји низ начина да се унапреди клима за боље економске односе САД и Србије, укључујући различите споразуме и билатералне уговоре.
"Председник Вучић разуме да без снажног економског раста, Србија не може да унапреди инфраструктуру и омогући својим грађанима бољи живот. Она без тога не може да буде стуб стабилности у региону, какав је била у прошлости и какав може да буде поново," закључио је он.