Montgomeri : Implikacije odluke o ruskom centru važne za Srbiju
VAŠINGTON : Bivši američki ambasador u Srbiji Vilijem Montgomeri smatra da je pitanje statusa Srpsko-ruskog humanitarnog centra važno pitanje za Srbiju, i da su implikacije odluke po tom pitanju izuzetno važne za srpski narod.
U susret poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Vašingtonu, Montgomeri kaže da ne očekuje da će Srpsko-ruski humanitarni centar i status njegovog osoblja biti bitna tačka na dnevnom redu sastanaka u Vašingtronu.
"Žao mi je što to moram da kažem ali u opštoj slici, za SAD zapravo i nije bitno da li će Srbija odlučiti da se približi Rusiji dajući na primer ''diplomatski status'' onome što bi trebalo da bude ''humanitarni centar.'' Dani Hladnog rata kada su te stvari bile važne za SAD su odavno prošli," rekao je Montgomeri za Tanjug.
On, zapravo, ukazuje da je to "mnogo važnije pitanje za narod Srbije i to kako on vidi svoju budućnost".
"Jer, implikacije te odluke snosiće narod Srbije a ne SAD", ističe Montgomeri. "Premda mislim da veliki majstor neutralnosti tokom hladnog rata, maršal Tito nikad ne bi pristao da ima rusku bazu na srpskoj teritoriji nazvanu drugim imenom, njegovo vreme je davno prošlo," dodaje on.
Uz ogradu da SAD nišu članica EU a da se i EU suočavaju sa brojnim izazovima, američki diplomata kaže da razume Vučićev zahtev za ubrzan pristup Srbije EU.
Članice EU izgleda nisu u stanju da shvate da neizvesnost, duga odlaganja i prepreke u procesu pristupanja imaju kumulativan negativan uticaj na Srbiju i da podršku ulasku u EU opada, ukazuje on.
Montgomeri je takođe siguran da će Vučić tokom posete podvući rešenost da unapredi srpsku privredu i podstakne SAD i njihove glavne korporacije da dodatno povećaju ulaganja u Srbiju.
On smatra da postoji niz načina da se unapredi klima za bolje ekonomske odnose SAD i Srbije, uključujući različite sporazume i bilateralne ugovore.
"Predsednik Vučić razume da bez snažnog ekonomskog rasta, Srbija ne može da unapredi infrastrukturu i omogući svojim građanima bolji život. Ona bez toga ne može da bude stub stabilnosti u regionu, kakav je bila u prošlosti i kakav može da bude ponovo," zaključio je on.