scattered clouds
10°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Медијске слободе у Србији, кога слуша ЕФН?

11.01.2018. 10:46 11:54
Пише:
Фото: Tanjug

Председник Србије Александар Вучић састаће се с мисијом Европске федерације новинара (ЕФН), која у Београд долази крајем следеће седмице, пренело је Удружење новинара Србије.

Пошто је председникова саветница за медије Сузана Васиљевић послала писмо председнику ЕФН-а Могенсу Бјерегорду протестујући што та организација није тражила састанак с Вучићем, од Бјерегорда је стигао одговор да би мисија била „врло срећна” да се састане с њим. Састанак ће бити одржан, како наводе у УНС-у, 18. или 19. јануара, а осим представника ЕФН-а, с председником Вучићем разговараће и представници Међународног института за штампу и Медијске организације Југоисточне Европе, који ће такође бити у мисији чији је циљ да оцени стање слободе медија у Србији.

Европска федерација новинара затражила је састанак с председником Србије након писма које је том удружењу, као и Јоханесу Хану и Федерики Могерини, упутила саветница за медије Сузана Васиљевић. Она је протестовала што ЕФН тако нешто првобитно није планирао, иако је, како је објаснила, управо Вучић главна мета њихових критика у погледу слободе медија. УНС је саопштио да је копију писма Сузана Васиљевић проследила и председнику УНС-а Владимиру Радомировићу, Независном удружењу новинара Србије, представницима Европске уније и Европске комисије, као и новинарима агенција АП и АФП.

Мисија ЕФН-а стиже у Београд 18. јануара да би „утврдила чињенично стање” о слободи медија и затражила је да се том приликом састане с премијерком Аном Брнабић. У писму председнику Европске федерације новинара Могенсу Блихеру Бјерегорду, Сузана Васиљевић је указала на чињеницу да је непрофесионално што та организација није затражила састанак с председником Вучићем, за кога, упозорила је, „тврде да покушава да затвори све независне медије”. Како је навела, мисија за утврђивање чињеничног стања се обично покреће да се исправе предрасуде, при чему се, каже, чини да ЕФН-ов одабир, или пропуст у одабиру саговорника, указује на жељу да се потврде већ постојеће предрасуде. Упитала је и зар не би било поштено да представници ЕФН-а кажу лично Вучићу зашто сматрају његов однос према медијима проблематичним и пруже му прилику да представи своје виђење ситуације и изнесе своје аргументе.


„Није противзаконито, већ културно”

Реагујући на саопштење НУНС-а којим одбацује њене оптужбе, Сузана Васиљевић упитала је то удружење „чега се то плаши и о којим законским и уставним овлашћењима говори?”

„Да ли се позивају на исти онај Устав по којем су 15. јуна 2011. године позвали тадашњег председника Републике Србије да отвори Скупштину Европске федерације новинара и да говори о медијским слободама и њиховом кршењу?”, подсетила је Сузана Васиљевић и упитала „да ли се то, драге колеге, променио Устав или председник?”

По њеној оцени, „није противзаконито, а културно је и одговорно састати се са човеком који је на мети њихових готово свакодневних напада, а који је и случајно председник државе у коју су позвали Европску федерацију новинара”. Саветница шефа државе подвлачи да, „уколико је намера НУНС-а да ЕФН заиста утврди чињенично стање у Србији, основни ред је да чују и другу страну”. Додала је да је „друго питање да ли НУНС жели да се чује друга страна и да ли уопште жели да представницима ЕФН-а покаже да у Србији постоји и друго мишљење”.


„Да ли ме то наводи на закључак да мисија ЕФН-а не долази у Србију да би утврдила чињенично стање? Да ли је њихова мисија, заправо, иста као мисија НУНС-а? Да ли ЕФН долази да промовише политичку агенду групе која себе назива ‘независним’ медијским удружењем?”, запитала је Сузана Васиљевић, подсећајући на то да је „Бјерогорд Србију оценио као тренутно најгори пример кршења медијских слобода”. Каже да је веома разочарана њиховим приступом јер се надала да ће њихов циљ бити да се састану не само с представницима НУНС-а већ и других медијских организација у Србији, уколико им је, како истиче, циљ да открију праве чињенице о ситуацији у овој земљи.

Независно удружење новинара Србије одбацило је  оптужбе саветнице председника Србије о намерном изостављају састанка представника ЕФН-а с председником Александром Вучићем. Тврде да је ЕФН, планирајући посету и састанке с представницима државних институција, имао у виду њихова уставна и законска овлашћења, и да је зато позив за разговоре упућен премијеру, министру за културу и информисање, министру правосуђа и министру полиције, као представницима извршне власти.

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар