Medijske slobode u Srbiji, koga sluša EFN?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se s misijom Evropske federacije novinara (EFN), koja u Beograd dolazi krajem sledeće sedmice, prenelo je Udruženje novinara Srbije.
Pošto je predsednikova savetnica za medije Suzana Vasiljević poslala pismo predsedniku EFN-a Mogensu Bjeregordu protestujući što ta organizacija nije tražila sastanak s Vučićem, od Bjeregorda je stigao odgovor da bi misija bila „vrlo srećna” da se sastane s njim. Sastanak će biti održan, kako navode u UNS-u, 18. ili 19. januara, a osim predstavnika EFN-a, s predsednikom Vučićem razgovaraće i predstavnici Međunarodnog instituta za štampu i Medijske organizacije Jugoistočne Evrope, koji će takođe biti u misiji čiji je cilj da oceni stanje slobode medija u Srbiji.
Evropska federacija novinara zatražila je sastanak s predsednikom Srbije nakon pisma koje je tom udruženju, kao i Johanesu Hanu i Federiki Mogerini, uputila savetnica za medije Suzana Vasiljević. Ona je protestovala što EFN tako nešto prvobitno nije planirao, iako je, kako je objasnila, upravo Vučić glavna meta njihovih kritika u pogledu slobode medija. UNS je saopštio da je kopiju pisma Suzana Vasiljević prosledila i predsedniku UNS-a Vladimiru Radomiroviću, Nezavisnom udruženju novinara Srbije, predstavnicima Evropske unije i Evropske komisije, kao i novinarima agencija AP i AFP.
Misija EFN-a stiže u Beograd 18. januara da bi „utvrdila činjenično stanje” o slobodi medija i zatražila je da se tom prilikom sastane s premijerkom Anom Brnabić. U pismu predsedniku Evropske federacije novinara Mogensu Bliheru Bjeregordu, Suzana Vasiljević je ukazala na činjenicu da je neprofesionalno što ta organizacija nije zatražila sastanak s predsednikom Vučićem, za koga, upozorila je, „tvrde da pokušava da zatvori sve nezavisne medije”. Kako je navela, misija za utvrđivanje činjeničnog stanja se obično pokreće da se isprave predrasude, pri čemu se, kaže, čini da EFN-ov odabir, ili propust u odabiru sagovornika, ukazuje na želju da se potvrde već postojeće predrasude. Upitala je i zar ne bi bilo pošteno da predstavnici EFN-a kažu lično Vučiću zašto smatraju njegov odnos prema medijima problematičnim i pruže mu priliku da predstavi svoje viđenje situacije i iznese svoje argumente.
Reagujući na saopštenje NUNS-a kojim odbacuje njene optužbe, Suzana Vasiljević upitala je to udruženje „čega se to plaši i o kojim zakonskim i ustavnim ovlašćenjima govori?”
„Da li se pozivaju na isti onaj Ustav po kojem su 15. juna 2011. godine pozvali tadašnjeg predsednika Republike Srbije da otvori Skupštinu Evropske federacije novinara i da govori o medijskim slobodama i njihovom kršenju?”, podsetila je Suzana Vasiljević i upitala „da li se to, drage kolege, promenio Ustav ili predsednik?”
Po njenoj oceni, „nije protivzakonito, a kulturno je i odgovorno sastati se sa čovekom koji je na meti njihovih gotovo svakodnevnih napada, a koji je i slučajno predsednik države u koju su pozvali Evropsku federaciju novinara”. Savetnica šefa države podvlači da, „ukoliko je namera NUNS-a da EFN zaista utvrdi činjenično stanje u Srbiji, osnovni red je da čuju i drugu stranu”. Dodala je da je „drugo pitanje da li NUNS želi da se čuje druga strana i da li uopšte želi da predstavnicima EFN-a pokaže da u Srbiji postoji i drugo mišljenje”.
„Da li me to navodi na zaključak da misija EFN-a ne dolazi u Srbiju da bi utvrdila činjenično stanje? Da li je njihova misija, zapravo, ista kao misija NUNS-a? Da li EFN dolazi da promoviše političku agendu grupe koja sebe naziva ‘nezavisnim’ medijskim udruženjem?”, zapitala je Suzana Vasiljević, podsećajući na to da je „Bjerogord Srbiju ocenio kao trenutno najgori primer kršenja medijskih sloboda”. Kaže da je veoma razočarana njihovim pristupom jer se nadala da će njihov cilj biti da se sastanu ne samo s predstavnicima NUNS-a već i drugih medijskih organizacija u Srbiji, ukoliko im je, kako ističe, cilj da otkriju prave činjenice o situaciji u ovoj zemlji.
Nezavisno udruženje novinara Srbije odbacilo je optužbe savetnice predsednika Srbije o namernom izostavljaju sastanka predstavnika EFN-a s predsednikom Aleksandrom Vučićem. Tvrde da je EFN, planirajući posetu i sastanke s predstavnicima državnih institucija, imao u vidu njihova ustavna i zakonska ovlašćenja, i da je zato poziv za razgovore upućen premijeru, ministru za kulturu i informisanje, ministru pravosuđa i ministru policije, kao predstavnicima izvršne vlasti.
S. Stanković