Линта: Разговарати са Хрватском и БиХ о имовини прогнаних Срба
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта позива Владу Србије да покрене разговор са Хрватском и Босном и Херцеговином о уништеној и отетој имовини, отетим стеченим правима и бројним другим проблемима прогнаних Срба и других оштећених грађана.
Кључни разлог јесте чињеница да прогнани Срби више од 27 година од завршетка рата у Хрватској и БиХ не могу да остваре своја основна људска права у срединама одакле су протерани.
Темељ разговора треба да буде Анекс Г Бечког споразума о сукцесији под називом „Приватна својина и стечена права“. У њему јасно и прецизно пише да свим грађанима и правним лицима морају бити заштићена и враћена права која су имали на дан 31. 12. 1990. године, а сви уговори склопљени под притисцима и пријетњама морају бити проглашени ништавним.
Бечки споразум у сукцесији је међудржавни споразум који је ратификован у парламентима држава насљедница бивше Југославије и према Уставу Хрватске, Босне и Херцеговине и међународном праву има јачу правну снагу од домаћих закона. Од ступања на снагу Бечког споразума о сукцесији јуна 2004. године Хрватска систематски одбија да спроведе у пракси Анекс “Г” „Приватна својина и стечена права“, као и Анекс “Е” „Пензије“.
Један од важних циљева наше Владе треба да буде пуна реализација Бечког споразума о сукцесији, посебно Анекса Г. У питању је један од важних предуслова успоставе трајног мира и стабилности у региону Западног Балкана. Није могуће говорити о истинској нормализацији односа међу државама које су настале на подручју бившде Југославије ако постоји стотине хиљада прогнаних Срба којима се плански крше њихова људска права.