Linta: Razgovarati sa Hrvatskom i BiH o imovini prognanih Srba
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta poziva Vladu Srbije da pokrene razgovor sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom o uništenoj i otetoj imovini, otetim stečenim pravima i brojnim drugim problemima prognanih Srba i drugih oštećenih građana.
Ključni razlog jeste činjenica da prognani Srbi više od 27 godina od završetka rata u Hrvatskoj i BiH ne mogu da ostvare svoja osnovna ljudska prava u sredinama odakle su proterani.
Temelj razgovora treba da bude Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji pod nazivom „Privatna svojina i stečena prava“. U njemu jasno i precizno piše da svim građanima i pravnim licima moraju biti zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31. 12. 1990. godine, a svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i prijetnjama moraju biti proglašeni ništavnim.
Bečki sporazum u sukcesiji je međudržavni sporazum koji je ratifikovan u parlamentima država nasljednica bivše Jugoslavije i prema Ustavu Hrvatske, Bosne i Hercegovine i međunarodnom pravu ima jaču pravnu snagu od domaćih zakona. Od stupanja na snagu Bečkog sporazuma o sukcesiji juna 2004. godine Hrvatska sistematski odbija da sprovede u praksi Aneks “G” „Privatna svojina i stečena prava“, kao i Aneks “E” „Penzije“.
Jedan od važnih ciljeva naše Vlade treba da bude puna realizacija Bečkog sporazuma o sukcesiji, posebno Aneksa G. U pitanju je jedan od važnih preduslova uspostave trajnog mira i stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana. Nije moguće govoriti o istinskoj normalizaciji odnosa među državama koje su nastale na području bivšde Jugoslavije ako postoji stotine hiljada prognanih Srba kojima se planski krše njihova ljudska prava.