Како су напредњаци дошли до минималне скупштинске већине
БЕОГРАД: Напредњаци су ових дана изненадили политичку јавност најпре објавом да нема довољно гласова за избор нове владе, коју би водила Ана Брнабић, да би потом јуче рекли да ће до четвртка трагати за подршком која мора да буде најмање 128 посланика.
Изненађење је сасвим на месту, пошто се зна да је владајућа коалиција до сада имала обезбеђена 164 гласа у парламенту, који су се, барем како сада испада, преко ноћи окрњили.
Јесте да је за избор Владе Србије потребан мимимум од 126 гласова, али таква већина, како истичу напредњаци претанка је да би се одлуке моге доносити. Ако се узме у обзир оно што је речено јавно, владајућа коалиција без шест Палминих посланика и два из Зукорлићеве БДЗ, опет остаје са више него довољних 156 парламентараца.
Потпредседница СНС Марија Обрадовић је јуче инсистирала на незнатно већем броју од законског минимума, али и конкретној цифри - 128. Упркос упорним питањима новинара, није желела да образложи зашто је то тако. Но, није прескочила да каже да очекује да подршка буде и већа, али и поред тога медије је копкало откуд изнета рачуница.
Претпоставља се да је реч о посланицима који су после ванредних парламентарних избора прошле године ушли на листи “ Србија побеђује “ коју је предводио председник Србије и лидер напредњака Александар Вучић. Прошлог јуна је заклетву положило њих 131 са те листе, али нису сви остали део владајуће већине, пошто су двојица посланика Нове Србије прешла у новоформирани опозициони посланички клуб. Самим тим, од имена са листе остаје се на броју 129. Осим СНС – а на заједничкој листи били су 10 посланика СДПС Расима Љајића и девет из ПУПС – а Србије, три из Покрета Социјалиста, по један посланик Уједињене сељачке странке и Народне сељачке странке и они у парламенту наступају у одвојеним посланичким групама.
Од пет посланика Нове Србије, троје самосталних - Дубравка Филиповски, Драган Јовановић и Младен Грујић подржавају владајућу коалицију и још увек нису ни у једној посланичкој групи. Што се тиче осталих чланица владајуће коалиције, ту је и клуб СПС са 22 посланика, од којих је један комуниста Јошка Броз и два посланика “ Зелених Србије ” које предводи Иван Карић. На списку владајуће коалиције су и четири гласа СВМ – а и један глас PDD – а, партије Ризе Халимија.
Посланички клуб СНС – а има 102 посланика. Од тога су 94 напредњака, три су из СНП Ненада Поповића, по два СПО и Карићевог ПШ -а, док је Жика Гојковић, који је напустио Драшковићеву странку, представник новоформираног ПОКС-а.
Кога су напредњаци видели као свој минимум од 128 ? Могуће, рецимо да је то клуб СНС, СДПС и ПУПС, уз самосталне посланике, некадашње потпредседнике Илићеве Нове Србије Дубравку Филиповски и Драгана Јовановића. Исто тако могуће је да је то рачуница у којој су осим посланичког клуба напредњака, ту и посланици СДПС, ПУПС, СВМ и PDD. Комбинација је много, а све ће бити јасно када стигне у скупштину званичан захтев за сазивање ванредног заседања и када се види чији потписи стоје испод предлога за измену закона о министарствима. Јер пошто се ради о техничкој влади, која не може да иницира законе, предлагачи ће као што је уобичајено, бити посланици владајуће коалиције.
Преговоре о избору мандатара пратиле су и приче да шеф државе трпи притиске, али нико није откривао са које стране долазе. Постоје ли странке у парламента, чланице владајуће коалиције би биле спремне да окрену леђа напредњацима, а има ли таквих и у самом СНС –а знаћемо већ за неколико дана.
С. Станковић