Kako su naprednjaci došli do minimalne skupštinske većine
BEOGRAD: Naprednjaci su ovih dana iznenadili političku javnost najpre objavom da nema dovoljno glasova za izbor nove vlade, koju bi vodila Ana Brnabić, da bi potom juče rekli da će do četvrtka tragati za podrškom koja mora da bude najmanje 128 poslanika.
Iznenađenje je sasvim na mestu, pošto se zna da je vladajuća koalicija do sada imala obezbeđena 164 glasa u parlamentu, koji su se, barem kako sada ispada, preko noći okrnjili.
Jeste da je za izbor Vlade Srbije potreban mimimum od 126 glasova, ali takva većina, kako ističu naprednjaci pretanka je da bi se odluke moge donositi. Ako se uzme u obzir ono što je rečeno javno, vladajuća koalicija bez šest Palminih poslanika i dva iz Zukorlićeve BDZ, opet ostaje sa više nego dovoljnih 156 parlamentaraca.
Potpredsednica SNS Marija Obradović je juče insistirala na neznatno većem broju od zakonskog minimuma, ali i konkretnoj cifri - 128. Uprkos upornim pitanjima novinara, nije želela da obrazloži zašto je to tako. No, nije preskočila da kaže da očekuje da podrška bude i veća, ali i pored toga medije je kopkalo otkud izneta računica.
Pretpostavlja se da je reč o poslanicima koji su posle vanrednih parlamentarnih izbora prošle godine ušli na listi “ Srbija pobeđuje “ koju je predvodio predsednik Srbije i lider naprednjaka Aleksandar Vučić. Prošlog juna je zakletvu položilo njih 131 sa te liste, ali nisu svi ostali deo vladajuće većine, pošto su dvojica poslanika Nove Srbije prešla u novoformirani opozicioni poslanički klub. Samim tim, od imena sa liste ostaje se na broju 129. Osim SNS – a na zajedničkoj listi bili su 10 poslanika SDPS Rasima Ljajića i devet iz PUPS – a Srbije, tri iz Pokreta Socijalista, po jedan poslanik Ujedinjene seljačke stranke i Narodne seljačke stranke i oni u parlamentu nastupaju u odvojenim poslaničkim grupama.
Od pet poslanika Nove Srbije, troje samostalnih - Dubravka Filipovski, Dragan Jovanović i Mladen Grujić podržavaju vladajuću koaliciju i još uvek nisu ni u jednoj poslaničkoj grupi. Što se tiče ostalih članica vladajuće koalicije, tu je i klub SPS sa 22 poslanika, od kojih je jedan komunista Joška Broz i dva poslanika “ Zelenih Srbije ” koje predvodi Ivan Karić. Na spisku vladajuće koalicije su i četiri glasa SVM – a i jedan glas PDD – a, partije Rize Halimija.
Poslanički klub SNS – a ima 102 poslanika. Od toga su 94 naprednjaka, tri su iz SNP Nenada Popovića, po dva SPO i Karićevog PŠ -a, dok je Žika Gojković, koji je napustio Draškovićevu stranku, predstavnik novoformiranog POKS-a.
Koga su naprednjaci videli kao svoj minimum od 128 ? Moguće, recimo da je to klub SNS, SDPS i PUPS, uz samostalne poslanike, nekadašnje potpredsednike Ilićeve Nove Srbije Dubravku Filipovski i Dragana Jovanovića. Isto tako moguće je da je to računica u kojoj su osim poslaničkog kluba naprednjaka, tu i poslanici SDPS, PUPS, SVM i PDD. Kombinacija je mnogo, a sve će biti jasno kada stigne u skupštinu zvaničan zahtev za sazivanje vanrednog zasedanja i kada se vidi čiji potpisi stoje ispod predloga za izmenu zakona o ministarstvima. Jer pošto se radi o tehničkoj vladi, koja ne može da inicira zakone, predlagači će kao što je uobičajeno, biti poslanici vladajuće koalicije.
Pregovore o izboru mandatara pratile su i priče da šef države trpi pritiske, ali niko nije otkrivao sa koje strane dolaze. Postoje li stranke u parlamenta, članice vladajuće koalicije bi bile spremne da okrenu leđa naprednjacima, a ima li takvih i u samom SNS –a znaćemo već za nekoliko dana.
S. Stanković