ИПАП као подршка европским интеграцијама Србије
БЕОГРАД: Индивидуални акциони план партнерства (ИПАП) највиши је облик сарадње НАТО са државом која не намерава да постане члан те алијансе и, између осталог, служи за подршку европским интеграцијама, наводе саговорници Танјуга.
Тренутно су припреме за усвајање другог циклуса ИПАП-а између Србије и НАТО у завршној фази, а очекује се да ће бити усаглашен у фебруару или марту 2019. године.
Директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић за Танјуг каже да је усвајање ИПАП-а резултат дугогодишњих консултација између различитих министарстава, с једне стране, и НАТО-а, с друге.
Милић каже да је први циклус по општим оценама добро реализован, да постоје мале примедбе на јавну дипломатију, а да ће се други индивидуални акциони план по структури наслањати на први.
О том документу се, наводи, у јавности много мање зна, иако је јавно доступан и додаје да ИПАП пре свега служи за подршку европским интеграцијама Србије, а обухвата сарадњу у области одбране и реформи, укључујући и помоћ у јачању капацитета Србије за заштиту и размену тајних података.
"Србија има такве протоколе и са Русијом и са ЕУ и са НАТО и врло је битно управо у процесу еворпских интеграција да се одређени подаци из Министарства пољопривреде на пример класификују и размењују на прави начин. НАТО ту помаже јачање такве инфраструктуре у Влади", рекла је Милић.
Сарадња се односи, додаје, и на реаговање у ванредним ситуацијама, као и јачање сарадње научних институција Србије и НАТО програма Партнерство за мир.
Шеф делегације Скупштине Србије при Парламентарној скупштини НАТО Драган Шормаз каже да ИПАП говори шта ће Србија као партнер НАТО кроз програм Партерство за мир у периоду од две године користити.
"Нама се понуди палета могућности и ми онда изаберемо оно што је нама у интересу у овом порцесу. Тај процес је при крају, надамо се да ћемо у јануару и фебруара имати усалгашене документ", рекао је Шормаз, који је и посланик СНС.
Он наводи да ИПАП има доста предности, јер на тај начин осавремењавамо рад Војске Србије.
"Наша војска и јединце су у складу са стандардима НАТО. Где год идемо на војне мисије УН и ЕУ, кад наша јединица дође да замени неку једницу из Грчке, Италије и САД не постоје никакве разлике. Чим ми дођемо одмах смо у сваком тренутку спремни да одговоримо на све задатке и изазове. То је нешто што је веома битно", каже Шормаз.
Наводи и да је мало познато да су ИПАП-ом често обухваћени и пројекти који се тичу образовања и науке.
"Имаћемо могућости да и на тај начин осавременимо неке ствари да наше капацитет унпаредимо", рекао је Шормаз и наводи да му за сада нису познати детаљи ИПАП-а.
Међу изазовима са којима ће се суочавати цео свет Шормаз наводи и климатске промене и хибридне претње на које ће Србија моћи да одговори само сарадњом са најсавременијим, најбогатијим и најорганизованијим државама које су чланице НАТО и ЕУ.