ИГОР МИРОВИЋ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "ДНЕВНИК" Велики пројекат за очување старог духа Сремских Карловаца
У намери да сачува стари дух Сремских Карловаца Покрајинска влада покренуће, уколико се покрајински посланици на сутрашњој седници на којој ће се разматрати измене и допуне buyеta АП Војводине, сагласе са тим предлогом, пројекат свеобухватног уређења Сремских Карловаца по узору на Алмашки крај.
Како каже за „Дневник“ председник Покрајинске владе Игор Мировић, у питању је пројекат у чијој изради ће учестовати више од десетине архитеката, пројектаната и инжењера из различитих области, а односиће се на центар Сремских Карловаца.
- Први пут ћемо издвојити новац да бисмо у наредних годину, годину и по дана добили пројекат обнове заштићене културно-историјске целине што ће бити основа за даља, будућа улагања – каже Игор Мировић. - Реч је о улагањима која ће имати за циљ да на основу тог свеобухватног пројекта, потпуно јасно, предвидиво, прецизно из године у годину можемо Карловце да доведемо до стања у ком је данас, рецимо, Сентандреја. У интересу нам је да све буде потпуно уређено, инфраструктурно опремљено, да најшири део центра и када је реч о приватним кућама и када је реч о најзначајнијим објектима нашег културног наслеђа буду реконструисани и обновљени. На сутрашњој седници Скупштине АП Војводине ребалансом buyеta за ову годину ћемо обезбедити новац потребан за то. Реч је о цифри од 150 милиона динара. Ставићемо га на располагање Покрајинском заводу за заштиту споменика културе који ће током лета покренути процедуру за избор пројектаната, који ће од јесени кренути у посао. Сигурно ће бити потребно годину дана, а можда и више да дођемо до свих неопходних дозвола да би онда тај посао - обнова Карловаца трајала више година, између пет и десет и да се све доведе у стање да можемо да кажемо: „Да, ми смо прва генерација која је створила услове да се жеља свих Срба у Војводини и из целог света, реализује, а то је да једно од наших најснажнијих духовних центара добије пажњу која ће омогућити не само развој целокупног места, већ и развој локалног туризма, посебно верског који је све значајнији“.
На сутрашњој седници војвођанског парламента ребалансом buyеta биће обухваћено још једно значајно улагање које ће обрадовати житеље Сремских Карловаца. Реч је о реконструкцији државног пута, који пролази кроз Карловце, за шта ће Покрајинска влада издвојити 307 милиона динара.
- Ове године ћемо започети реконструкцију државног пута у дужини од пет километара кроз Сремске Карловце. Постоје реални услови да се почетком јула крене у процедуру, ако покрајински парламент сутра усвоји ребаланс buyеta. Посао ће бити поверен Јавном предузећу „Путеви Србије“, а све то ће, надам се, обрадовати Карловчане – каже Мировић.
- Једноставно речено, морамо да уђемо у тај посао јер то може бити изузетно важно за туризам и у Сремским Карловцима и у Новом Саду. Све је то повезано и заједничка развојна матрица коју ће овај пројекат постићи. Радимо по истом систему који смо применили када је Алмашки крај у питању. Кроз свеобухватно сагледавање стручњака свих струка који ће бити ангажовани желимо да коначно дођемо до основе за будућа улагања од више милијарди динара сваке године. То је циљ и најважнија вест за будућност Карловаца - напомиње Мировић.
Пре непуних месец дана Покрајинска влада одобрила је 45,96 милиона динара за реконструкцију пешачке стазе до Бранковог гроба на Стражилову, чиме ће бити настављено уређивање Фрушке горе и промоција њених туристичких потенцијала, али то није једино улагање када је у питању то популарно фрушкогорско излетиште, које се налази на територији карловачке општине. Председник Покрајинске владе наглашава да је у плану и реконструкција пута који води од Сремских Карловаца до Стражилова.
- Издвојили смо четири милиона динара за пројектовање тог пута- каже Мировић.- Очекујемо да пројекат реконструкиције, санације и проширења тог пута завршимо у наредна два-три месеца, а тај посао бисмо реализовали догодине. Осим саобраћајнице пројектоваће се и изградња водоводне мреже. Уређење стазе до Бранковог гроба ће бити готово, надам се, до краја ове године. Добро је да је Национални парк Фрушка гора преузео управљање Стражиловом јер верујем у садашњу управу тог јавног предузећа и да може бити активнија и учинити много више да то наше излетиште и наше светилиште када говоримо и о Бранку Радичевићу и његовом завештању, буде уређеније у времену које је пред нама. То су три конкретна пројекта на којима интензивно радимо сваке недеље и надам се да ћемо успети да на тај начин Стражилово доведемо до стања којим се можемо поностити као излетиштем са првокласним садржајем.
Мировић истиче да је у току припрема пројектне документације за изградњу центра на Иришком венцу у оквиру којег ће НП Фрушка гора моћи да презентује све потенцијале те војвођанске планине. На том пројекту се ради у сарадњи са Министраством туризма и омладине, које је свој део новца - 50 одсто определило, док ће Покрајинска влада то учинити током јула, након ребаланса buyеta.
- Процена је да ће вредност радова бити 170 милиона динара - каже Мировић. - После дуже времена добићемо објекат који ће пуно значити и за Национални парк и за туристе. То је нешто што на једном месту треба да представи све потнецијале Фрушке горе. Биће то полазна тачка туристима за боравак у природи, обилазак заштићених малих природних целина, манастира... Истовремено радимо на визиторском центру, и за то смо већ определили 36 милиона динара, у делу где су бизони које смо међународном разменом добили са границе Пољске и Белорусије. Тиме желимо да додамо још један садржај на Фрушкој гори.
Захваљујући Покрајинском фонду за обнову и развој Сремских Карловаца, формираном 2018. године, у том месту тече реконструкција градитељског наслеђа. Како каже Игор Мировић, Покрајина је до сада уложила око 600 милиона у обнову Сремских Карловаца, али није у потпуности задовољан читавим послом.
- Завршавамо фасаду Патријаршијског двора, обновили смо фасаду Саборне цркве, Жупног уреда, Сабове куће - куће оснивача прве гимназије у нашем народу, улагали смо у уређење дела унутрашњег простора Карловачке богословије, санацију крова богословског интерната и наставићемо с улагањем у ту школу. Сада нас очекује да заједно обезбедимо савременији начин грејања за ученике богословије. Уређујемо фасаде и кровове више приватних објеката на централном тргу. Завршили смо реконструкцију Улице браће Анђелић, која је важна због другачијег уређења саобраћаја у Карловцима у будућности, када се буде уредила пешачка зона у центру. Нисам у потпуности задовољан обновом, јер је након доношења Закона о обнови културно-историјског наслеђа и подстицању развоја Сремских Карловаца било потребно да и Влада Србије улаже новац у значајнијем износу. То се до сада није десило. Да ли ће и када, то је питање за председницу Владе и министарку културе. Ми смо учинили све са наше стране да тај закон угледа светлост дана, борили смо се и избрили за њега. Он је једногласно донет што није уобичајено. Не памтим да је неки закон усвојен једногласно у Народној скупштини Републике Србије, чиме су и посланици показали високу свест о томе. Надамо се и очекујемо да ће Влада Србије да издвоји паре и баш због тога и инвестирамо у припрему пројеката да бисмо могли да конкуришемо – категоричан је Мировић.
Говорећи о Фрушкој гори Мировић подсећа да је више од 50 километара саобраћајница у претеклих неколико година реконструисано. Додаје да ће бити инсталирано пет малих станица за пуњење електричних бицикала. Једна је већ постављена у сарадњи са хотелом Фрушке терме,а четири ће бити до до краја лета инсталиране.
- У договору са Националним парком поставићемо на четири-пет улазних праваца у Фрушку гору капије где ће запослени боравити и наплаћивати таксе за улазак – каже Мировић. - Сви национални паркови наплаћују улаз што је приход из ког се може одржавати парк. Наплата у НП Фрушка гора је мање ефикасна него у другим. Обезбеђено је 250 комплета клупа и оне се сукцесивно у свим деловима Фрушке горе где има излетника постављају. Такође је и 50 корпи за смеће планирано да се постави. Осим тога промовишемо бројне туристичке манифестације у Фрушкој гори. Једна од њих је Винска шетња која ће бити у септембру одржана у Иригу. У Врднику у септембру ће бити и други део манифестације Тоур де Фрушка уз полупрофесионалну трку на 90 километара. Ваља поменути и фестивал „Врдничка вила“ - омаж Милици Стојадиновић Српкињи. Обновили смо Михизову кућу и разматрамо шта можемо да оживимо од култрних потенцијала у Врднику.
Мировић подсећа и на улагање у обнову манастира као што је случај са Малом Реметом и у уређење пута до манастир Ђипша. Нису забрављени ни виноградари, винари и воћари.
- То је трајни задатак када је у питању Фрушка гора. Желимо више реда, уређеније саобраћајнице и места за излетнике, и на крају целог овог процеса да кроз заједничка инвестирања или приватна улагања имамо најмање још два-три хотела у складу са урбанистичким и условима заштите на Фрушкој гори. Онда можемо да кажемо да ће она 365 дана живи и да неће бити место за двчасовни излет, него место у ком ћемо развијати туризам у најквалтетнијем облику – закључује Мировић.
Зорица Милосављевић