И Удружење „1 од 5 милиона” излази на изборе
Избори у Србији биће расписани почетком марта, а на опозиционом делу политичке сцене још увек трају престројавања. Удружење „1 од 5 милиона” је саопштило да ће учествовати на изборима на пролеће, иако су својевремено и они били међу заговорницима бојкота.
Потпредседник Главног одбора СНС-а Миленко Јованов тим поводом изнео је тврдњу да иза Покрета „1 од 5 милиона” стоји Драга Ђилас, који, како каже, ту организацију користи као параван за своје „сумњиве милионске зараде”.
„Желимо топлу добродошлицу што већем броју странака које би да учествују на изборима и у политичком процесу. Грађани треба да имају могућност да изаберу будућност коју желе. Али, битно је да грађани знају да иза покрета ’1 од 5 милиона’ не стоји нико други до Драган Ђилас, као што су и неки активисти из те групе потврдили”, навео је Јованов у саопштењу, додајући да грађани треба да знају да је учествовање Ђиласове организације „1 од 5 милиона” још један начин да „тај медијски тајкун настави пљачкање народа и стављање још много милиона евра на свој банковни рачун”.
Чланица Удружења „1 од 5 милиона” Валентина Рековић на конференцији за новинаре рекла је да се, по информацијана којима располажу, „неке од потписница Споразума с народом спремају се да изађу на изборе”. Додала је да су међу њима и неки из странака које формално бојкотују изборе. Најављују да ће у наредним данима обелоданити које су то странке – потписнице Споразума с народом, које активно учествују с подршком разним групама грађана по локалу, све у нади да и после избора буду или остану део локалних власти. Она је рекла и да се не слаже с оним како се води бојкот парламента.
– Да ли је опозиција схватила шта значи бојкот у парламенту? Да ли су вратили мандате? Нису. Да ли су вратили плате? Нису. Они су само престали да посећују ту зграду. И то је све што су урадили. Продали су бојкот – нагласила је Валентина Рековић.
Шефица делегације Европског парламента за сарадњу са Србијом Тања Фајон је негирала да ће се за Србију радити „Прибе извештај”, како су то јавили поједини портали и медији у Србији.
– „Прибе извештај” се у случају Србије, нажалост, неће спроводити, али европски фокус јесте на медијима и владавини права у земљи – рекла је Тања Фајон у Бриселу на конференцији „Трновит пут до проширења”.
Најавила је да ће се током изборног процеса у Србији вероватно радити европски мониторниг о балансираности медијског извештавања. Предстојећи избори у Србији биће „важни за стабилност целог региона” и неопходно је, указала је она, видети да ли ће они бити фер, transparеnthni и демократски.
Потом је поручила критичарима њихове одлуке:
– Ево, следећа субота је ваша, и свака следећа до избора. Нека се само политичари обраћају, ми више нећемо. Присвојили сте бојкот, сада га штитите. Али не у дворани, већ на улици, како доликује – казала је Валентина Рековић.
Председник ПСГ-а Сергеј Трифуновић, након што је саопштена та одлука, огласио се у шаљивом тону на друштвеној мрежи „Твитер”. „Не бих да будем малициозан, али мени ово, усред испитног рока, делује као избегавање школске обавезе”, записао је Трифуновић, чији покрет се определио за бојкот избора.
Потпредседник Скупштине и функционер СПС-а Ђорђе Милићевић саопштио је да је одлука грађана окупљених под називом „1 од 5 милиона” да изађу на изборе доказ да их не занимају интереси грађана већ само лични и партикуларни. Оценио је да је та одлука демистификација свега што се до сада дешавало на улицама Београда и других градова и општина по целој Србији.
„Одустајањем од бојкота даје се огољена слика политичких странака и појединаца који те странке представљају”, навео је Милићевић, напомињући и да Социјалистичка партија Србије нема ништа против тога, већ да подржава свеукупно учешће на изборима, као демократском виду политичке борбе. „Због тога нас не интересују унутрашњи сукоби заговорника бојкота и њихових политичких ментора”, поручио је Милићевић.
И странка Здрава Србија саопштила је да излази на локалне изборе, а њен председним Милан Стаматовић каже да је излазак неопходан јер је за грађане Чајетине, али и целе Србије, „одбрана слободног Златибора и осталих оаза слободе на првом месту”.
Председник Странке правде и помирења Муамер Зукорлић позвао је Расима Љајића и Сулејмана Угљанина да заједно наступе на предстојећим изборима, формирајући јединствену бошњачку листу. Он је на конференцији за новинаре рекао да би тиме након три деценије показали политичку зрелост и одговорност, да су спремни да личне, партијске и партикуларне интересе ставе по страни.
– Окупићемо се око основних начела везаних за Sanyak, за статус Бошњака у Србији и Исламску заједницу, као неспорне историјске категорије јединства – рекао је Зукорлић. – Питање партиципирања и поделе власти, бар с наше стране, биће мање важно.
Председник Покрета „Двери” Бошко Обрадовић тврди да је атмосфера у Савезу за Србију и у ширем формату „уједињене опозиције која је прогласила бојкот” изузетно позитивна, а СзС се припрема за 1. фебруар, када ће започети заједничка кампања бојкота. Додаје да нити је Демократска странка тражила од њега да се извини Драгољубу Мићуновићу због увреда, нити види разлог за извињење. Обрадовић је изјавио да не види зашто би се извињавао Мићуновићу, нити види зашто је он политичка фигура која је изузета од могућности да се коментарише.
Посланик ДС-а Радослав Милојичић Кена тим поводом каже да га не чуди ни став ДС-а, као ни став Бошка Обрадовића.
– Званична ДС и његово руководство, нажалост, у сукобу су и с нашом прошлошћу, и с Мићуновићем, и с људима који су уткали себе у ДС, али и с нашом будућношћу – с омладином коју су распустили – рекао је Милојичић.
Светлана Станковић