Гојковић: Желимо турске инвестиције и на југу и у Војводини
БЕОГРАД: Постоји велико интересовање, жеља и простор за додатно унапређење сарадње Србије и Турске на највишем државном нивоу и у области економије, а наша жеља је да турске инвестиције буду присутне у целој Србији, не само на југу него и у Војводини, изјавила је данас председница парламента Маја Гојковић.
После састанка са председником Велике народне скупштине Турске Исмаилом Караманом у Скупштини Србије, Гојковић је новинарима рекла да је са гостом из Турске разговарала о начинима за унапређење сарадње и могућности за потписивање меморандума о формирању заједничке комисије два парламента која ће пратити и са своје стране реализовати сарадњу на нивоу две владе.
"То би обухватило ратификацију свих споразума које потпишу наша министарства и сарадњу на мултилатералном плану у свим парламентарним скупштинама у којима наше две државе имају делегације", наводи Гојковић.
Подсетила је да су 2015. парламенти две државе потписали Споразум о сарадњи, а да су прииком недавне посете председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана Србији утврђени стратешки циљеви сарадње две државе на нивоу председника две државе, која укључује не само политичку сарадњу него и унапређење економске сарадње.
Навела је да је тада потписана и заједничка политичка изјава о формирању Високог савета за сарадњу Србије и Турске.
"Наша жеља је да Турска са својим инвестицијама у свим областима буде присустна на читавој територији Србије, како на југу тако и у АП Војводини која има својеврсне потенцијале за евентуалну економску присутност Турске", каже Гојковић.
Изразила је задољство што је у кратком времену њен колега из Тусрке прихватио позив за посету Скупштини Србији и навела да је та иницијатива настала током недавне посете турског председника Србији.
Гојковић је захвалила Караману што је још једном поновио да је Србија Турској прошле године, можда у најтежим данима у њеној савремној историји када је покушан државни удар, пружила пријатељку руку и међу првима у свету подржала легално и легитимно изабране представнике власти у Турској.
Навела је да је тих дана била у Турској и у име парламента Скупштине Црноморске економске сарадње којим је представала потписала зајендничку изјаву осуде тог терористичког акта.
"То су били знаци великог пријатељства између народа Турске и Србије који се ових дана и месеци показује и великом и дубоком сарадњом наших председника држава, представника влада, а сада и овом посетом", каже Гојковић. Навела је да је са Караманом разговарала и о проблему тероризма, једном од највећих изазова у свету са којим се суочава цела медународна заједница, па тако и Турска и Србија.
Караман је захвалио председници Скупштине Србије на гостопримству, те навео да смо недавно приком посете турског председника Србији видели величанствен, срдачан и пријатељски дочек.
"Србија и Турска нису комшије, али смо велики пријатељи", каже Камаран и истиче да Србија има велику улогу и значај како за Балкан тако и за Турску.Навео је да Србија и Турска имају много тога заједничког, заједничку културу и историју.Захвалио је на подршци коју је Србија 15. јула 2016. дала Турској када је покушан државни удар.
"Тада сте били поред нас у нашим најтежим тренуцима", каже Караман који је захвалио и што је на годишњицу тог, како је навео, "немилосрдног догађаја" у Турској, ове године у Београду организована изложба. "Ми ћемо и даље радити и сарађивати. Наставићемо да сарађујемо како економски тако и политички", навео је Караман.
Како је најављено, Караман ће се данас састати и са председником Србије Александром Вучићем и председницом владе Аном Брнабић, а сутра са председником Скупштине Војводине Иштваном Пастором.