Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скупштина Србије: Евроинтеграције на мети опозиције

26.06.2017. 08:02 08:15
Пише:
Фото: Tanjug

Скупштина Србије у суботу је закорачила у законодавни део избора владе Србије, размотривши у начелу предложене измене Закона о министарствима.

Расправа је трајала готово 12 сати, а преостало је данас да посланици претресу 131 амандман на предлог да се формирају два нова министарства – за заштиту животне средине и за европске интеграције. Ти послови и до сада су били заступљени у самој влади, али не у посебним ресорима: екологија је потпадала под Министарство пољопривреде, а  евроинтеграције су биле у министарству без портфеља и Канцеларији за европске интеграције, које актуелни предлог сада обједињава.

Председница парламента Маја Гојковић очекује да Скупштина данас или у уторак гласа о изменама тог закона, а да средином седмице мандатарка Ана Брнабић представи експозе, те да се гласа о избору нове владе. Тим из Немањине имаће 18 ресора, два више него до сада, а тек ће се видети да ли ће бити промењен број министарстава без портфеља, којих сада има три. Актуелна влада има четири потпредседника и сваки од њих води истовремено и министарски ресор. Последњи дан у којем у законском року чланови владе могу положити заклетву је петак, 30. јуни.

Расправу у парламенту обележила су бројна препуцавања и јављања по Пословнику, па се самим тим претпоставља да ће полемике у дану када се буде бирала нова влада бити још жешће. Сазив за ванреду седницу потписала су 152 посланика владајуће коалиције, најављујући тиме и да ће дати глас будућој влади. Из Јагодине нису стигле нове вести. Драган Марковић Палма, и даље остаје при ставу да њених шест посланика неће гласати за владу јер је мандатарка припадница ЛГБТ групације. Палма се није појавио на суботњој седници, а вероватно то неће учинити ни данас, но ипак остаје да се види да ли ће до седнице о влади кориговати своју одлуку. 

Председница парламента Маја Гојковић очекује да Скупштина данас или у уторак гласа о изменама тог закона, а да средином седмице мандатарка Ана Брнабић представи експозе, те да се гласа о избору нове владе

Политичке размирице потпуно су у други план ставиле предлог који незнатно мења устројство нове владе. Мањи део времена потрошеног за дискусију отишао је на страначка виђења те проблематике. Посланици владајуће коалиције су поручили да предложене измене Закона о министарствима представљају јасну потврду опредељености и одлучности нове владе за наставак реформских процеса. Опозиција је најавила да неће подржати предложене измене закона, али је већина посланика опозиције навела да треба да постоји ново министарство за заштиту животне средине, док су углавном критковали оснивање министарства за европске интерграције.

Заменик шефа посланичке групе СНС-а Владимир Орлић изјавио је „да је предложена нова структура владе која треба да се стара о Србији у наредном периоду потпуно адекватна потребама наше земље у овом тренутку”.  Шеф посланичке групе „Двери” Бошко Обрадовић је изјавио да је Србији потребно министарство за европске дезинтеграције, а не интеграције.

– Ако нисмо ушли у ЕУ за 17 година, нећемо ући на за 117 година – рекао је Обрадовић. Мирослав Алексић из посланичког клуба СДС–НПС-а каже да неће подржати тај закон.

Јован Јовановић из посланичког клуба самосталних посланика каже да се укидањем Канцеларије за европске интеграције и основањем министарства за европске интеграције уводи политизација стручних послова. Он, као и посланица ДС-а Гордана Чомић, сматра да министар за европске интеграције треба да буде и потпредседник владе.

Лидер радикала Војислав Шешељ каже да посланици СРС-а немају ништа против тога да се уведе министарство за заштиту животне средине, али да је невероватно да се тражи оснивање министарства за европске интеграције.

С. Станковић

КиМ и море међу посланицима

Поводом критика посланика Ђорђа Вукадиновића на гломазну владу, те формирања министарства за европске интеграције, али не и министарства за Косово и Метохију, шеф напредњака у Скупштини Александар Мартиновић је подсетио на то да је прва влада Војислава Коштунице имала 22 члана и 19 министарстава, у време кад је постојала државна заједница СЦГ, а да је друга његова влада била још гломазнија.

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић истакао је да је „министарство за КиМ требало да имамо пре 30 година, да у њему буду и Срби и Албанци на КиМ”.

– Зашто немамо министарство за КиМ? – каже Јовановић. – Из истог разлога што немамо министарство за прекоморске области.

Пише:
Пошаљите коментар