Skupština Srbije: Evrointegracije na meti opozicije
Skupština Srbije u subotu je zakoračila u zakonodavni deo izbora vlade Srbije, razmotrivši u načelu predložene izmene Zakona o ministarstvima.
Rasprava je trajala gotovo 12 sati, a preostalo je danas da poslanici pretresu 131 amandman na predlog da se formiraju dva nova ministarstva – za zaštitu životne sredine i za evropske integracije. Ti poslovi i do sada su bili zastupljeni u samoj vladi, ali ne u posebnim resorima: ekologija je potpadala pod Ministarstvo poljoprivrede, a evrointegracije su bile u ministarstvu bez portfelja i Kancelariji za evropske integracije, koje aktuelni predlog sada objedinjava.
Predsednica parlamenta Maja Gojković očekuje da Skupština danas ili u utorak glasa o izmenama tog zakona, a da sredinom sedmice mandatarka Ana Brnabić predstavi ekspoze, te da se glasa o izboru nove vlade. Tim iz Nemanjine imaće 18 resora, dva više nego do sada, a tek će se videti da li će biti promenjen broj ministarstava bez portfelja, kojih sada ima tri. Aktuelna vlada ima četiri potpredsednika i svaki od njih vodi istovremeno i ministarski resor. Poslednji dan u kojem u zakonskom roku članovi vlade mogu položiti zakletvu je petak, 30. juni.
Raspravu u parlamentu obeležila su brojna prepucavanja i javljanja po Poslovniku, pa se samim tim pretpostavlja da će polemike u danu kada se bude birala nova vlada biti još žešće. Saziv za vanredu sednicu potpisala su 152 poslanika vladajuće koalicije, najavljujući time i da će dati glas budućoj vladi. Iz Jagodine nisu stigle nove vesti. Dragan Marković Palma, i dalje ostaje pri stavu da njenih šest poslanika neće glasati za vladu jer je mandatarka pripadnica LGBT grupacije. Palma se nije pojavio na subotnjoj sednici, a verovatno to neće učiniti ni danas, no ipak ostaje da se vidi da li će do sednice o vladi korigovati svoju odluku.
Političke razmirice potpuno su u drugi plan stavile predlog koji neznatno menja ustrojstvo nove vlade. Manji deo vremena potrošenog za diskusiju otišao je na stranačka viđenja te problematike. Poslanici vladajuće koalicije su poručili da predložene izmene Zakona o ministarstvima predstavljaju jasnu potvrdu opredeljenosti i odlučnosti nove vlade za nastavak reformskih procesa. Opozicija je najavila da neće podržati predložene izmene zakona, ali je većina poslanika opozicije navela da treba da postoji novo ministarstvo za zaštitu životne sredine, dok su uglavnom kritkovali osnivanje ministarstva za evropske intergracije.
Zamenik šefa poslaničke grupe SNS-a Vladimir Orlić izjavio je „da je predložena nova struktura vlade koja treba da se stara o Srbiji u narednom periodu potpuno adekvatna potrebama naše zemlje u ovom trenutku”. Šef poslaničke grupe „Dveri” Boško Obradović je izjavio da je Srbiji potrebno ministarstvo za evropske dezintegracije, a ne integracije.
– Ako nismo ušli u EU za 17 godina, nećemo ući na za 117 godina – rekao je Obradović. Miroslav Aleksić iz poslaničkog kluba SDS–NPS-a kaže da neće podržati taj zakon.
Jovan Jovanović iz poslaničkog kluba samostalnih poslanika kaže da se ukidanjem Kancelarije za evropske integracije i osnovanjem ministarstva za evropske integracije uvodi politizacija stručnih poslova. On, kao i poslanica DS-a Gordana Čomić, smatra da ministar za evropske integracije treba da bude i potpredsednik vlade.
Lider radikala Vojislav Šešelj kaže da poslanici SRS-a nemaju ništa protiv toga da se uvede ministarstvo za zaštitu životne sredine, ali da je neverovatno da se traži osnivanje ministarstva za evropske integracije.
S. Stanković
KiM i more među poslanicima
Povodom kritika poslanika Đorđa Vukadinovića na glomaznu vladu, te formiranja ministarstva za evropske integracije, ali ne i ministarstva za Kosovo i Metohiju, šef naprednjaka u Skupštini Aleksandar Martinović je podsetio na to da je prva vlada Vojislava Koštunice imala 22 člana i 19 ministarstava, u vreme kad je postojala državna zajednica SCG, a da je druga njegova vlada bila još glomaznija.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović istakao je da je „ministarstvo za KiM trebalo da imamo pre 30 godina, da u njemu budu i Srbi i Albanci na KiM”.
– Zašto nemamo ministarstvo za KiM? – kaže Jovanović. – Iz istog razloga što nemamo ministarstvo za prekomorske oblasti.