light snow
-2°C
15.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1442
usd
114.2982
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Буџет за 2018-ту: Трансфери Војводини 66 млрд динара

08.12.2017. 09:03 09:57
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

„Из републичке касе ће наредне године кроз трансфере АП Војводини бити прослеђено 65,6 милијарди динара“, саопштила је с говорнице Скупштине Србије посланица СВМ-а Елвира Ковач, наглашавајући да је значајно то што су у покрајини започети капитални пројекти, који се финансирају, или суфинансирају из буџета Србије.

Најављујући подршку те странке предложеном buyеtu, предочила је да политика, критеријуми и стандарди трансфера buyеtskih пара АПВ  захтевају решење prеthodnih питања. У складу с тим, нагласила је потребу да се у што скорије време усвоје измене и допуне Закона о надлежностима и закон о финансирању АПВ да би био регулисан начин на који Војводини припадају изворни приходи, који се обезбеђују из пореза и других прихода.

По речима посланице СВМ-а, битно је да је у buyеtu исти број пројеката као и у прошлогодишњем, који су увршћени у капитална улагања. Посебно је истакла значај чињенице да је за Ипсилон крак, деоница Келебија – петља Суботица, планирано 800 милиона динара, а за наставак реконструкције суботичког позоришта 166,9 милиона. Додала је да радује што вишегодишње залагање те партије да профункционише buyеtski фонд за националне мањине коначно има резултате па је за 2018. годину предвиђено 21,8 милион динара, док је за националне савете националних мањина планирано издвајање 248 милиона.

Елвира Ковач је споменула реализацију пројекта између Министарства грађевинарства, саобраћаја  и инфраструктуре и АПВ од 268 милиона динара, изградњу „Жежељевог” моста и опредељних 790 милиона, подршку раду парка Палић с десет милиона динара.

„Капитална улагања у Војводини су брза саобраћајница Нови Сад – Рума – 50 милиона динара, Научно-технолошки парк у Новом Саду – 200 милиона, а за 2019. планираних 654 милиона, као и реконструкција градског стадиона у Суботици – 67,2 милиона динара. Посебно указујемо на чињеницу да је за пројекат мађарско-српске железнице у наредној години предвиђено осам милијарди динара, што је готово десет пута више него у текућој години. Уз помоћ ЕУ и ИПА фондова, прекограничне сарадње Мађарска–Србија гради се – и очекује се отварање током 2018. – два нова гранична прелаза, Растина, код Сомбора, и на тромеђи Србије, Мађарске и Румуније „ набројала је посланица СВМ-а.

Нагласила је и значај баланса између инвестирања и опстанка малих пољопривредних произвођача, наводећи да buyеt Министарства пољопривреде у 2018. достиже 44 милијарде динар,а од чега ће девет милијарди отићи за субвенције, а 260,8 милиона за изградњу система наводњавања. Елвира Ковач је похвалила измену Закона о buyеtskom систему, којом се предвиђа нови извор јавних прихода за надлежности покрајине и једница локалне самоуправе, те да то сада може бити и финансијска помоћ ЕУ.

Потпредседник Владе Србије Расим Љајић изјавио је јуче у Скупштини Србије да је улагање из државне касе у фестивал Егзит – чиста, добра инвестиција, много више него трошак. Тиме је одговорио на примедбе лидера СРС-а Војислава Шешеља, који је сматрао да је превише да из државног buyеta тој манифестацији оде 35 милиона јер, како примећује, ако се урачунају и улагања Новог Сада и Покрајине, цифра прелази 50 милиона, а уплаћује се приватној фирми. 

“То је огромна сума за три дана, а не видим коју то друштвену вредност он доноси”, упозорио је Шешељ.

Како је предочио Љајић, прошле године смо имали око 215.000 посетилаца на Егзиту. Додао је да то није најбројнија манифестација која се одржава, бројније су и Лесковачка роштиљијада и Гуча, али је по девизном приливу и по броју страних туриста на првом месту.


Како је ДС асфалтирао

Посланик СНС-а Жарко Мићин питао је министарства правде и унутрашњих послова у којој фази је кривични поступак због злоупотреба приликом изградње Булевара Европе у Новом Саду и за колико новца су оштећени грађани у овом поступку. Подсетио је на наводе посланице ДС-а Александре Јерков о, како је рекла, незаконитом асфалтирању у Новом Саду, називајући их спиновима и полуинформацијама, као и поновним покушајем обмане грађана.

“ Рекла је да је поднето 340 тужби против Града Новог Сада због асфалтирања дворишта грађана – навео је Мићин. – Али је прећутано да је више од 80 одсто тих тужби везано управо за радове из њиховог времена, пре 2012. године, а неке су чак из седамдесетих година прошлог века. Александра Јерков није рекла како се то асфалтирало у њихово време јер су господа из ДС-а то радила без икаквих сагласности власника парцела, е, то је бахатост! И зато ми данас жањемо оно што је преспособни градоначелник ДС-а Игор Павличић посејао.”

Елвира Ковач (СВМ) је похвалила измену Закона о буyетском систему, којом се предвиђа нови извор јавних прихода за надлежности покрајине и једница локалне самоуправе, те да то сада може бити и финансијска помоћ ЕУ

Додао је да је срамотно да градоначелника Милоша Вучевића, захваљујући коме је много тога урађено, прозивају „они који треба да се стиде јер су жмурили док су високи функционери ДС-а спроводили политику ’лева рука – десни yеp’, док се из РБВ-а украло више од 40 милиона евра, а преко милион евра од изграње дворца Хетерленд.”


“Прошле године је инкасирано око 14,4 милиона евра, чисти приход државе на име наплаћеног ПДВ-а је 2,5 или три милиона евра и ако то имате у виду, видећете, заправо, да је све то што се улаже много мање од прихода који се остварују – предочио је Љајић. – Да не говоримо о индиректним користима од Егзита у смислу брендирања Србије, да је од Си-Ен-Ена 2016. године проглашен за најзначајнију музичку манифестацију у овом делу Европе, о imiyu који се креира захвљајући том фестивалу. Иамо госте из 60 земаља, а ваља напоменути да просечно један посетилац потроши 431 евро. То су све бенефити од одржавања те манифестације.”

Министар културе Владан Вукосављевић је поводом Шешељевих критика да, насупрот Егзиту, мало новца иде Матици српској, рекао да постоји неподељена сагласност о томе да је то једна од темељних установа српске културе, историје, традиције и идентитета.


И путарине тема

„На основу чије процене и одобрења су одређене нове, три пута веће, цене путарина на ауто-путу Београд–Суботица? „ питала је у делу седнице посвећеном посланичким питањима у Народној скупштини Олена Папуга (ЛСВ).

Она је тражила да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, министарка Зорана Михајловић и „Путеви Србије”, одговоре грађанима на питање како смо дошли до тога да путарина од Суботице до Новог Сада сада износи 350, уместо 110 динара, колико је била раније, када је мађарска вињета за десет дана неограничене вожње ауто-путевима десет евра, словеначка за седам дана 15 евра, румунска за десет дана три евра, словачка за десет дана десет евра. Ако се од путарине очекује повећање прихода до 80 милиона динара месечно, њу је интересовало колико од тог остаје у Војводини за улагање у девастиране магистралне и регионалне путеве.


“У неком протеклом периоду помоћ Матици српској била је мања и неки њени интереси су занемаривани, али она без сумње представља једну од установа културног језгра овог народа – констатовао је Вукосављевић. – Buyеtom 2016. је за помоћ Матици српској било предвиђено 35 милиона, 2017. је то 45 милиона, а у наредној години 56 милиона. Осим тога, на конкурсима за суфинансирање пројеката у култури добија додатну помоћ, тако да у границама овог buyеta и ових финансијских околности дајемо, чини ми се, значајан допринос програмским активностима Матице српске. То ћемо наставити да чинимо и настојаћемо да тренд buyеtskog раста буде макар у овом темпу.”

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар
Посланици о буџету: Од најбољи икада до заснован на лажним подацима

Посланици о буџету: Од најбољи икада до заснован на лажним подацима

07.12.2017. 15:41 15:43