Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Budžet za 2018-tu: Transferi Vojvodini 66 mlrd dinara

08.12.2017. 09:03 09:57
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

„Iz republičke kase će naredne godine kroz transfere AP Vojvodini biti prosleđeno 65,6 milijardi dinara“, saopštila je s govornice Skupštine Srbije poslanica SVM-a Elvira Kovač, naglašavajući da je značajno to što su u pokrajini započeti kapitalni projekti, koji se finansiraju, ili sufinansiraju iz budžeta Srbije.

Najavljujući podršku te stranke predloženom buyetu, predočila je da politika, kriterijumi i standardi transfera buyetskih para APV  zahtevaju rešenje prethodnih pitanja. U skladu s tim, naglasila je potrebu da se u što skorije vreme usvoje izmene i dopune Zakona o nadležnostima i zakon o finansiranju APV da bi bio regulisan način na koji Vojvodini pripadaju izvorni prihodi, koji se obezbeđuju iz poreza i drugih prihoda.

Po rečima poslanice SVM-a, bitno je da je u buyetu isti broj projekata kao i u prošlogodišnjem, koji su uvršćeni u kapitalna ulaganja. Posebno je istakla značaj činjenice da je za Ipsilon krak, deonica Kelebija – petlja Subotica, planirano 800 miliona dinara, a za nastavak rekonstrukcije subotičkog pozorišta 166,9 miliona. Dodala je da raduje što višegodišnje zalaganje te partije da profunkcioniše buyetski fond za nacionalne manjine konačno ima rezultate pa je za 2018. godinu predviđeno 21,8 milion dinara, dok je za nacionalne savete nacionalnih manjina planirano izdvajanje 248 miliona.

Elvira Kovač je spomenula realizaciju projekta između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja  i infrastrukture i APV od 268 miliona dinara, izgradnju „Žeželjevog” mosta i opredeljnih 790 miliona, podršku radu parka Palić s deset miliona dinara.

„Kapitalna ulaganja u Vojvodini su brza saobraćajnica Novi Sad – Ruma – 50 miliona dinara, Naučno-tehnološki park u Novom Sadu – 200 miliona, a za 2019. planiranih 654 miliona, kao i rekonstrukcija gradskog stadiona u Subotici – 67,2 miliona dinara. Posebno ukazujemo na činjenicu da je za projekat mađarsko-srpske železnice u narednoj godini predviđeno osam milijardi dinara, što je gotovo deset puta više nego u tekućoj godini. Uz pomoć EU i IPA fondova, prekogranične saradnje Mađarska–Srbija gradi se – i očekuje se otvaranje tokom 2018. – dva nova granična prelaza, Rastina, kod Sombora, i na tromeđi Srbije, Mađarske i Rumunije „ nabrojala je poslanica SVM-a.

Naglasila je i značaj balansa između investiranja i opstanka malih poljoprivrednih proizvođača, navodeći da buyet Ministarstva poljoprivrede u 2018. dostiže 44 milijarde dinar,a od čega će devet milijardi otići za subvencije, a 260,8 miliona za izgradnju sistema navodnjavanja. Elvira Kovač je pohvalila izmenu Zakona o buyetskom sistemu, kojom se predviđa novi izvor javnih prihoda za nadležnosti pokrajine i jednica lokalne samouprave, te da to sada može biti i finansijska pomoć EU.

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić izjavio je juče u Skupštini Srbije da je ulaganje iz državne kase u festival Egzit – čista, dobra investicija, mnogo više nego trošak. Time je odgovorio na primedbe lidera SRS-a Vojislava Šešelja, koji je smatrao da je previše da iz državnog buyeta toj manifestaciji ode 35 miliona jer, kako primećuje, ako se uračunaju i ulaganja Novog Sada i Pokrajine, cifra prelazi 50 miliona, a uplaćuje se privatnoj firmi. 

“To je ogromna suma za tri dana, a ne vidim koju to društvenu vrednost on donosi”, upozorio je Šešelj.

Kako je predočio Ljajić, prošle godine smo imali oko 215.000 posetilaca na Egzitu. Dodao je da to nije najbrojnija manifestacija koja se održava, brojnije su i Leskovačka roštiljijada i Guča, ali je po deviznom prilivu i po broju stranih turista na prvom mestu.


Kako je DS asfaltirao

Poslanik SNS-a Žarko Mićin pitao je ministarstva pravde i unutrašnjih poslova u kojoj fazi je krivični postupak zbog zloupotreba prilikom izgradnje Bulevara Evrope u Novom Sadu i za koliko novca su oštećeni građani u ovom postupku. Podsetio je na navode poslanice DS-a Aleksandre Jerkov o, kako je rekla, nezakonitom asfaltiranju u Novom Sadu, nazivajući ih spinovima i poluinformacijama, kao i ponovnim pokušajem obmane građana.

“ Rekla je da je podneto 340 tužbi protiv Grada Novog Sada zbog asfaltiranja dvorišta građana – naveo je Mićin. – Ali je prećutano da je više od 80 odsto tih tužbi vezano upravo za radove iz njihovog vremena, pre 2012. godine, a neke su čak iz sedamdesetih godina prošlog veka. Aleksandra Jerkov nije rekla kako se to asfaltiralo u njihovo vreme jer su gospoda iz DS-a to radila bez ikakvih saglasnosti vlasnika parcela, e, to je bahatost! I zato mi danas žanjemo ono što je presposobni gradonačelnik DS-a Igor Pavličić posejao.”

Elvira Kovač (SVM) je pohvalila izmenu Zakona o buyetskom sistemu, kojom se predviđa novi izvor javnih prihoda za nadležnosti pokrajine i jednica lokalne samouprave, te da to sada može biti i finansijska pomoć EU

Dodao je da je sramotno da gradonačelnika Miloša Vučevića, zahvaljujući kome je mnogo toga urađeno, prozivaju „oni koji treba da se stide jer su žmurili dok su visoki funkcioneri DS-a sprovodili politiku ’leva ruka – desni yep’, dok se iz RBV-a ukralo više od 40 miliona evra, a preko milion evra od izgranje dvorca Heterlend.”


“Prošle godine je inkasirano oko 14,4 miliona evra, čisti prihod države na ime naplaćenog PDV-a je 2,5 ili tri miliona evra i ako to imate u vidu, videćete, zapravo, da je sve to što se ulaže mnogo manje od prihoda koji se ostvaruju – predočio je Ljajić. – Da ne govorimo o indirektnim koristima od Egzita u smislu brendiranja Srbije, da je od Si-En-Ena 2016. godine proglašen za najznačajniju muzičku manifestaciju u ovom delu Evrope, o imiyu koji se kreira zahvljajući tom festivalu. Iamo goste iz 60 zemalja, a valja napomenuti da prosečno jedan posetilac potroši 431 evro. To su sve benefiti od održavanja te manifestacije.”

Ministar kulture Vladan Vukosavljević je povodom Šešeljevih kritika da, nasuprot Egzitu, malo novca ide Matici srpskoj, rekao da postoji nepodeljena saglasnost o tome da je to jedna od temeljnih ustanova srpske kulture, istorije, tradicije i identiteta.


I putarine tema

„Na osnovu čije procene i odobrenja su određene nove, tri puta veće, cene putarina na auto-putu Beograd–Subotica? „ pitala je u delu sednice posvećenom poslaničkim pitanjima u Narodnoj skupštini Olena Papuga (LSV).

Ona je tražila da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, ministarka Zorana Mihajlović i „Putevi Srbije”, odgovore građanima na pitanje kako smo došli do toga da putarina od Subotice do Novog Sada sada iznosi 350, umesto 110 dinara, koliko je bila ranije, kada je mađarska vinjeta za deset dana neograničene vožnje auto-putevima deset evra, slovenačka za sedam dana 15 evra, rumunska za deset dana tri evra, slovačka za deset dana deset evra. Ako se od putarine očekuje povećanje prihoda do 80 miliona dinara mesečno, nju je interesovalo koliko od tog ostaje u Vojvodini za ulaganje u devastirane magistralne i regionalne puteve.


“U nekom proteklom periodu pomoć Matici srpskoj bila je manja i neki njeni interesi su zanemarivani, ali ona bez sumnje predstavlja jednu od ustanova kulturnog jezgra ovog naroda – konstatovao je Vukosavljević. – Buyetom 2016. je za pomoć Matici srpskoj bilo predviđeno 35 miliona, 2017. je to 45 miliona, a u narednoj godini 56 miliona. Osim toga, na konkursima za sufinansiranje projekata u kulturi dobija dodatnu pomoć, tako da u granicama ovog buyeta i ovih finansijskih okolnosti dajemo, čini mi se, značajan doprinos programskim aktivnostima Matice srpske. To ćemo nastaviti da činimo i nastojaćemo da trend buyetskog rasta bude makar u ovom tempu.”

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar
Poslanici o budžetu: Od najbolji ikada do zasnovan na lažnim podacima

Poslanici o budžetu: Od najbolji ikada do zasnovan na lažnim podacima

07.12.2017. 15:41 15:43