Брнабић: Србијa неће уводити санкције Русији
БЕОГРАД: Премијерка Ана Брнабић рекла је да Влада Србије неће уводити санкције Русији, да ће се у даљем развоју Србија ослањати на руско знање, као и да ускоро очекује решење за Српско руски хуманитарни центар у Нишу.
"Јасно сам рекла да ће ово бити Влада континуитета па и у томе и нећемо уводити санкције Русији. Гледаћемо да водимо балансирану спољну политику, ЕУ је била и остаје наш стратешки приоритет због нас самих. Ми треба да се мењамо у складу са европским вредностима, да уцимо од ЕУ о финансијској, фискалној, радној дисциплини и етици, јер је то важно за све градане Србије. У овом тренутку санкције Русији нису у најбољем интересу Србије", изјавила је Брнабић за Спутњик.
Брнабић је навела и да је Српско-руски хуманитарни центар у Нишу на листи приоритета, али је оценила и да је то питање превише политизовано и требало би га склонити из сфере политизације и прагматицно о њему размишљати и наћи решење за тај статус.
"Ми ћемо на томе радити и мислим да ћемо ускоро успети да нађемо решење које ће бити прихватљиво за све. Ја не видим нарочити проблем у томе. Нама је тај центар значајан и сви наши партнери треба да разумеју да је нама тај центар значајан и да је он пре свега хуманитарни", истакла је премијерка.
Упитана да ли ће Србија бити отворена за руске компаније у већој мери у периоду који је пред нама она каже да ће се Србија ослањати и на руско знање и на руску технологију и да од Русије имамо пуно тога да науцимо, јер је она велесила у томе, посебно у нанотехнологији.
"Убеђена сам да можемо да са Русијом радимо пуно. Надам се, највише у сфери технологије, дигитализације и иновација, али и свега осталог. Отворени смо, Србији су потребне инвестиције. Српски народ има традиционално пријатељство са руским народом и као председник Владе намеравам да томе укажем изузетно поштовање и да ја, која долазим из сектора који је, пре свега био усмерен на САД, научим много више о руским инвестицијама, о потенцијалима за даљу сарадњу и да проширим и своје сопствене видике".
Поменула је и институт „Биосенс" где је најмодернија, најнапреднија примена дигитализације и информационих технологија у пољопривреди.
"Радујем се томе, да учимо од Русије, али и да их позовемо да виде и шта ради институт „Био Сенс" и да видимо како заједно можемо од тога да направимо право чудо", рекла је она додајући да је то већ 22. век у пољопривреди.
"А биће овде, у Србији, у Новом Саду. Једва цекам да поцнемо рад на тој згради. Радови би требало да буду завршени у року од годину дана, што је релативно брзо. Радујем се да вец негде од поцетка 2019. године ми сви кренемо у озбиљну примену тих технологија", рекла је, Брнабић.
"Ослањаћемо се и на руско знање и на руску технологију. Имамо пуно тога да научимо, Русија је једна од велесила у томе. Она је велесила у нанотехнологији, технологији будућности. Слушала сам неколико фантастичних предавања руских науцника у вези са ефикасношцу материјала, што ми је отворило друге перспективе о томе како размишљамо о новим технологијама. Ето, то је још једна ствар; ми се још увек фокусирамо на енергетску ефикасност, а ефикасност материјала је потпуно нови тренд, који у великој мери долази из Русије", објаснила је премијерка.
Она је додала и да један од највећих руских универзитета, Ломоносов, има фантастицну сарадњу са америцким МИТ.
"Ко смо онда ми да размишљамо да ли ћемо се фокусирати само на МИТ или само на Ломоносов? Уцићемо и бићемо отворени за знање из свих крајева света и у том смислу изузетно се радујем и мислим да министар (Ненад) Поповић може јако пуно да допринесе у том аспекту.
Она је указала да су важне везе са Русијом, али и везе са Израелом, која је једна од водећих земља света у старт аповима у иновацијама.
"Учићемо са свих страна, имамо пуно да научимо, имамо пуно да надокнадимо, али, исто тако, имамо пуно и да понудимо", нагласила је Брнабић.