Брнабић: Придруживање ЕУ је маратон
БРИСЕЛ: Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да је питање придруживања ЕУ питање издржљивости, а не конкуренције.
"За Србију, придруживање ЕУ је као маратон. Када трчите маратон не такмичите се против других већ против себе. У том смислу, мислим да ни једну државу не би требало да брине ко је испред, а ко иза", рекла је Брнабић у интервјуу за портал Euroaktiv.com.
Она је истакла напредак који је Србија постигла у prеthodnе три године на постизању макроекономске стабилности и фискалне дисциплине.
Еуроактив подсећа да је Србија усвојила свеобухватно јавно финансијско управљање, као и важне законе који се односе на регулаторну реформу, плате у јавном сектору и административне процедуре, развила је стратегију о е-влади, хармонизацији прописа и наставља да промовише систем запошљавања заснован на заслугама, а напредак је видљив и у економији.
Портал наводи и да је Србија, смањењем дефицита буџета и реструктурисањем јавних предузећа, успела да смањи домаћи и спољну неравнотежу, а према подацима Светске банке, очекује се да српска економија порасте за три одсто ове године.
Упитана да ли се слаже са ставом председника Европске комисије Жан Клод Јункером, који је рекао да би Србија и Црна Гора могле да се придруже ЕУ до 2025. године, Брнабић је казала да не би требало да говори о томе када ће се Србија придружити ЕУ.
"За мене, пут је важан колико и дестинација. То би могла да буде моја порука целом региону. Ово је маратон, бити фокусиран на имплементацију реформи је најефикаснији начин, јер је то важно за вашу земљу", рекла је Брнабић.
Како је признала, циљ Србије је да затвори сва поглавља између 2020. и 2022. године.
"2020. је можда амбициозно, али 2022 је више реална", објаснила је Брнабић.
Још постоје основни услови које треба испунити на том путу - владавина права, борба против криминала и корупције, добросуседски односи, основна људска права, слобода изражавања, како би се отворио пут ка ЕУ.
Брнабић је истакла и да је заштита животне средине проблем који треба решити и додала да је њена Влада основала ново - Министарство животне средине како би се они решили.
"Радимо напорно како бисмо применили све важне реформе", рекла је Брнабић.
Упитана да ли то што Србија одбија да призна Косово може да омета приступ Унији, Брнабић је казала да "тај проблем не стоји", јер и неке чланице ЕУ нису признале Косово.
"Не знам зашто би то било другачије за Србију. Шпанија је рекла да, чак и ако Србија призна Косово, она то неће учинити. Не мислим да ће то бити предуслов за придруживање ЕУ", рекла је Брнабић.
ЕУ је почетком године охрабривала земље Западног Балкана да формирају заједничко тржиште, за које је процењено да може да створи више од 80.000 послова у региону у коме је незапосленост висока као и тензије, наводи Euroaktiv.com.
Регионална сарадња и добросуседски односи су међу основним условима за било коју земљу да напредује на европском путу. До сада, односи између шест држава Западног Балкана и даље су под тензијом и захтевају балансирање од стране ЕУ, оцењује тај портал.
"Без обзира ко отвара више поглавља, ми радимо заједно", рекла је Брнабић.
На питање како ће Србија помирити своју лојалност и добре односе са Русијом са ЕУ аспирацијама, Брнабић је казала да захтев "или-или" никада није постављен Србији.
"Србија очито има традиционално блиске везе са Русијом и Русија је веома важна за Србију у економском смислу. Са Русијом имамо споразум о слободној трговини и за сада желимо Русију као нашег традиционалног партнера и економског партнера. Не видим да је то у супротности са нашом стратегијом евронтеграција", додала је српска премијерка.
Брнабић (41) постала је премијер Србије у јуну, после мање од једне године како је ушла у политику као министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Александра Вучића, који је касније освојио председничке изборе, подсећа Euroaktiv.com.