Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Осећам одговорност због хаварије

19.12.2021. 11:49 13:30
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да осећа одговорност због недавне хаварије у Термоелектрани "Никола Тесла", али да не размишља о оставци, јер то у овом тренутку не би помогло решењу тог проблема.

Она је, у интервјуу за ТВ Прва, додала да и даље верује да је та хаварија последица саботаже.



"Осећам одговорност за све што се дешава у Србији, то осећам када имамо хаварију у нашем електроенергетском систему. У овом тренутку не размишљам о оставци, јер не видим како би моја оставка могла да помогне", рекла је Брнабићева.



Премијерка је подсетила да смо у фебруару 2012. године имали рестрикције, али да смо заброравили.



"Биле су рестрикције у привреди, али нико није сносио одговорност и нико није чак ни питао за одговорност, јер тада нисте мали слободне медије. Данас имате медије који свакодневно питају ко је одговоран", додала је премијерка Брнабић.



Она је рекла да ће на ред доћи и одговорност министара, али је указала да, кад год се постави питање одговорности ресорног министра, поставља се питање и њене одговорности као председнице Владе.



"Мој посао је да помогнем и радим да грађани имају струју и све што је потребно. Ја нећу причати у медијима о одговорности мојих министара, а да не причам и о својој одговорности", додала је она.



Брнабићева каже да и даље мисли да је хаварија у термоцентрали "Никола Тесла" последица саботаже, што ипак не ослобађа одговорности људе у ланцу Електропривреде Србије.



"Мени је невероватно да су сви контролни механизми заказали, контролни механизми од копања угља, до стављања угља на депонију, где је неко морао да види која је количина ту јаловине, блата, до утовара тога... Чудно ми је да нико није запазио недељама пре и нико није рекао ништа ресорном министарству и државном врху", истакла је она.



Премијерка је рекла да ће директор ЕПС-а поднети оставку чим ће успостави систем, јер не може сада када је тешко да оде, мора да помаже док се систем не успостави.



Упитана има ли Србија довољно струје, она је изразила уверење да ће снабдевање бити стабилно и да ће људи имати и струју и грејање.



"Ја гарантујем да ће тако бити ако буду све нормалне околности. Оно што видим у овом тренутку је да ће наш систем бити стабилан, обезбедили смо из увоза и не мислим да ће бити проблем", додала је она.

Резолуцијом нису умањили значај отварања кластера

Отварање новог кластера са четири поглавља у преговорима са Европском унијом велико је признање за све реформе које је Србија спровела у области владавине права, изјавила је Ана Брнабић и додала да значај тога није умањила ни најновија резолуција Европског парламента.



"Ми смо у prеthodnim годинама отварали два поглавља годишње, а сада смо отворили четири нова поглавља. То је важно јер је то велико признање за све реформе у области владавине права које смо спровели у последњих 12 месеци под изузетно тешким околностим када смо се борили са вирусом корона", рекла је Брнабићева у интервјуу за ТВ Прва.



Она је истакла да је Србија показала да у тако тешким околностима може да спроводимо комплексне и тешке реформе у области владавине права и додала да је то велико признање за нашу земљу.



"Посебно ако погледате да нико из региона није добио ништа, никакав позитиван сигнал од стране Европске комисије, само Србија, и то четири, то значи да ми имамо 22 поглавља отворена од 35 - велика ствар", рекла је Брнабићева.



Према њеним речима, то је важно и зато што се тај кластер тиче животне средине и зелене агенде, па је опет и призање за све оно што смо ми урадили да можемо да отворимо поглавља, "јер да бисте их отворили морате да испуните неке стандарде како би били спремни да о том питању, радили смо на животној средини и испунили смо те стандарде и сада идемо даље".



"Велико је признање за то што смо радили на заштити животне средине и на прављењу правог оквира да даље радимо на томе", истакла је премијерка.



За резолуцију Европског парламента у којој се критикује Србија, она је рекла да се не критикује по тим тачкама, "али се дотиче тога".



Премијерка је указала да се у тој резолуцији коју је покренула група европских посланика око Виоле фон Крамон, Србија се осуђује за кршење основних права на мирне протесте у Србији, иако су у Србију били протести "кад год је хтео било ко да протестује, на било који начин на који су хтели".



"Замислите колико је лицемерно то што пише у резолуцији и критиковали су то што је полиција прекорачила своја овлашћења. То кажу европарламентарци из земаља у којима је било водених топова на улицама, хапшење, привођење, у којима су демонстранти били буквално испребијани на улицама. То су два примера где се види каква је то Резолуција и у њој су покушали да умање значај отварања четири поглавља, али у томе нису успели", истакла је Ана Брнабић.

Неуспех референдума зауставља евроинтеграције

Уколико референдум о измени Устава, у области правосуђа, не буде успео, то ће за наредне четири године зауставити европске унтеграције Србије, рекла је Брнабић.



"Тужно ми је што имамо неке полтичке странке које кажу да су за Европску унију, а позивају да се не излази на референдум или да се гласа ''не'' јер, уколико референдум не прође, ово ће у потпуности зауставити наше европске интеграције, зато што ми ово питање, по Закону о референдуму, не можемо поново да покренемо наредне четири године. Тако да је то тачка на наше европске интеграције до 2026. године", каже  Брнабић.



Она је истакла да је изузетно важно да људи слушају стручњаке, да им они кажу да ли је та промена устава добра или не, а не да верују политичарима.



Према њенима речима, питања којима се бави референдум тичу се само области правосуђа, односно начина на који се бирају судије и тужиоци у Србији, доок је лаж да се ради о преамбули Устава у којој се говори о Косову и Метохији.



"Притом, људи који кажу да се изађе на референдум и гласа ''не'' у ствари говоре да политички утицај на судство мора и треба да остане. Када Борис Тадић каже изађите и гласајте ''не'' ово није добар предлог промена, он је и за оне судске реформе које су политички склонила 1.000 судија и тужилаца из нашег система, што су грађани након тога платили 44 милиона еура. Каже да није добар предлог промена, а то каже јер се искључују политичари из судства. Они желе све најгоре својој земљи", додала је Брнабићева.

Пише:
Пошаљите коментар